درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

آرشیو مجله

سرمقاله شماره 109 - فراموشی خود، فراموشی شادی است!

 

 

 

Self Care 1Self Care 127 آبان تا 3 آذر، هفـته جهـانی خـودمراقبتی

بسیاری از افراد مسئولیت‌های متعددی در زندگی به عهده دارند تا جایی که مراقبت از خود را فراموش می‌کنند. این مسئله به ویژه بین مادران بارزتر است زیرا مسئولیت‌های جدی همچون مراقبت از فرزندان را به عهده دارند اما این گروه از افراد فعال در جامعه چه در منزل و چه در محیط‌های کاری خارج از منزل نباید از مراقبت خود غفلت کنند و زمانی که اولویت دادن به برخی فعالیت‌های شخصی مانند مصرف میان‌وعده‌ها، تفریح، استراحت و یا حتی دوش گرفتن باوجود بسیاری دیگر از اولویت‌ها مشکل است، خودمراقبتی می‌تواند نقش مدیریت استرس را در زندگی ایفا نماید. خودمراقبتی به مفهوم توجه و مراقبت از جسم و روان خود فواید زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:


1.سلامت جسمانی: توجه به تغذیه سالم و فعالیت بدنی می‌تواند جلوی فشارهای عصبی را که به سلامت آسیب می‌رساند بگیرد. زمانی که از نظرجسمی و روحی خسته‌ایم، کمتر می‌توانیم استرس‌های جدید را تحمل کنیم و آسیب‌پذیرتر می‌شویم.

2.سلامت هیجانی: زمانی که برای خود وقت می‌گذارید، به خود و دیگران یادآوری می‌کنید که شما و نیازهایتان مهم هستید. مراقبت و توجه به خود سبب می‌شود احساس خوبی نسبت به خود و زندگی‌تان داشته باشید و به دیگران نشان می‌دهید که برای خودتان ارزش قائل هستید و این سبب می‌شود که همواره حس خوبی داشته باشید.

3.ارائه مراقبت‌های بهتر: خودمراقبتی سبب می‌شود مراقبت بهتری نیز به دیگران ارائه دهید. افرادی که نیازهای خود را نادیده می‌گیرند و خود را فراموش می‌کنند کمتر شادی را احساس می‌کنند و در معرض اعتماد به نفس پایین، احساس بی‌قابلیت بودن و حتی خشم قرار می‌گیرند. همچنین افرادی که همه وقت خود را صرف مراقبت از دیگران می‌کنند و به وضعیت خود توجه ندارند ممکن است در ارائه مراقبت به دیگران نیز بتدریج دچار مشکل شده و کم‌کم این قدرت را نیز از دست بدهند و در نهایت مراقبت از خود و دیگران برایشان مشکل شود. وقت گذاشتن بطور منظم برای مراقبت از خود، سبب می‌شود که حتی بهتر بتوانید به دیگران نیز خدمت و مراقبت عرضه کنید.


وقت گذاشتن برای تمریناتی مانند تمرینات ورزشی، گذراندن دوره‌های آموزشی و هنری مورد علاقه و ... روش مناسبی برای غلبه بر استرس و فشارهای روحی است. تغذیه سالم، تمرینات ورزشی منظم و خواب کافی، از عوامل موثر بر سلامت طولانی‌مدت و زندگی بدون استرس است. توجه به سلامت پوست، مو و ناخن، انجام آزمایشات دوره‌ای از جمله آزمایشات خون و یا برخی تصویربرداری‌های ویژه زنان و ... از جمله موارد خودمراقبتی و توجه به خود است.


چگونه مراقب تغذیه خود باشیم؟
*زمانی که مشغول فعالیت و تحت فشارکاری هستیم معمولا انتخاب‌های غذایی خوبی نداریم که خود این مسئله سبب افزایش فشار عصبی شده و مشکلات بعدی را بدنبال دارد درحالی که با رعایت چند نکته، پس از گذشته چند هفته، بطور عادتی، تغذیه مناسب را در پیش خواهید گرفت و البته بدن شما این تغییر در تغذیه را حس خواهد کرد!

*حتما به مصرف صبحانه اهمیت بدهید حتی اگر احساس سیری می‌کنید تا با این روش حس گرسنگی شدید و پرخوری زمان وعده ناهار را کنترل کرده و از افت قندخون پیشگیری کنید.

*مصرف چای سبز را در طول روز فراموش نکنید و از خواص آنتی‌اکسیدانی آن استفاده کنید!


* مصرف 8 تا 10 لیوان مایعات مانند آب و یا آب میوه تازه را در طول روز فراموش نکنید و همواره کنار دست خود در زمان کار یا استراحت نوشیدنی ساده و سالمی داشته باشید!

*همواره یک نوع میان‌وعده سالم و مغذی همراه خود داشته باشید تا در زمان گرسنگی، برای پیشگیری از افت قندخون آن را مصرف کنید و از روی آوردن به تنقلات ناسالم و متفرقه پرهیز نمایید!

*همواره غذاهای خانگی می‌تواند سالم‌تر از غذاهای آماده خارج از منزل باشد. برای صرف غذا خارج از منزل، قبلا برنامه‌ریزی کنید و وقت بگذارید!
*مصرف میوه تازه فصل را در طول روز فراموش نکنید و در هر میان‌وعده یک نوع میوه مصرف کنید!
*از مصرف سیزیجات تازه و سالاد کنار بشقاب غذایی خود غافل نشوید!
*سعی کنید تاحد امکان غذا را در کنار بیشترین اعضاء خانواده میل کنید و از غذاخوردن کنار آنها لذت ببرید!
*به زمان مصرف وعده‌های غذایی خود اهمیت بدهید و نظم را در زمان غذاخوردن خود جاری کنید!
*از مصرف غذاهای فراوری‌شده، سرخ‌شده، پرچرب، خیلی شیرین و خیلی شور پرهیز کنید و از غذای تازه در طول روز مصرف کنید.

 

 

 

دکتر پریسا ترابی/ عضو دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

 

 

 

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب