درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

مجله غذا شماره 117 منتشر شد

 

Ghazaa117

سرمقاله

کاهش هـوای آلوده با تـولید گوشت کمتر
دشمنـان نامـرئی جنـین
فرمول کنترل فرامـوشی آلـزایمری‌ها
بهتـرین ظـروف تـوزیع غـذای نـذری
گیـاهخواری به سبک نـاسالم در کمیـن سلامت قلب
چربی‌هایی که چـربی می‌ســوزانند
10 گیـاهی که با حسـاسیت می‌جنگد
اینفوگرافی: تاثیر خورشید بر چشم
نودل، غـذای سـاده چینی
سیب زمینی سرخ شده، خوردنی رایج اما خطرناک
نگاهی به وضعیت تغذیه‌ای دانش‌آموزان
رمزموفقیت تحصیلی در صبحانه

اینفوگرافی: تاثیر خورشید بر چشم
بخوانید و سالم باشید
آشپزخانه غذا (شماره 117)
جوانه غذا (ویژه کودکان)
فهرست مطالب شماره 117

شماره جدید ماهنامه مطب

Matab60

www.medmags.com

 

ورود

لـذت از سفر بدون مـاشین گـرفتگی

 

 

enjoy of Travel in Nowruzشـب قبل از مسـافرت وعـده غـذایی حجـیم و پـرچـرب نـخورید

سفر برای همه لذت‌بخش است با این حال برای برخی جز عذاب، چیزی به دنبال ندارد. ماشین‌گرفتگی یا به اصطلاح خودمان «بد ماشین بودن»، نوعی بیماری حرکتی است که به محض نشستن در اتومبیل یا وسائل نقلیه به وجود می‌آید و با عوارض خود، مسافر را دچار حالت‌های ناخوشایند جسمی و روحی می‌کند. این بیماری زمانی خود را نشان می‌دهد که مغز اطلاعات ضدونقیضی از قسمت‌های حساس حرکتی مثل گوش داخلی، چشم‌ها و در نهایت اعصاب دریافت می‌کند. به عبارت دیگر چشمان فرد با دید واقعی حرکت می‌کند در حالی که بدن و گوش داخلی این حرکت را احساس نمی‌کنند. گرچه راهکار قطعی برای پیشگیری از این عارضه وجود ندارد اما با استفاده از برخی ترکیبات غذایی و گیاهی می‌توان درصد زیادی از آن پیشگیری کرد.

 

 

 

مهم‌ترین علامت‌ها
ماشین گرفتگی نه‌تنها در ماشین و در مسافرت‌های طولانی‌مدت بلكه در هر مكان متحرک دیگری از قبیل قطار، کشتی، هواپیما و حتی وسايل بازی شهربازي از قبيل تاب كه حركت مداوم و یکنواخت دارد نیز ایجاد می‌شود. عواملی از قبیل خواندن کتاب و مطالعه در ماشین، هواپیما و هر وسیله نقلیه دیگر، سن 2 تا 12 سال، داشتن استعداد حالت تهوع و استفراغ، درجات بالای ترس یا هیجان، تهویه نامطبوع و سنگینی هوای تنفسی، نشستن در صندلی عقب و در مکانی که چشمان، دید مناسبی از محیط بیرون ندارد از عوامل تشدیدکننده این بیماری است.
این افراد اغلب دچار احساس تهوع، رنگ‌پریدگی، عرق سرد، گیجی، سردرد، افزایش بزاق دهان و خستگی می‌شوند. از ماشین‌گرفتگی می‌توان با استفاده از برخی موادغذایی به میزان زیادی پیشگیری کرد اما در صورت تشدید آن مشورت با پزشک لازم است زیرا در این موارد اغلب پزشکان از درمان‌هایی دارویی استفاده می‌کنند.
البته علاوه بر این، روش‌های درمانی از قبیل طب سوزنی، همیوپاتی، ماساژدرمانی با روغن‌هایی نظیر زنجبیل، نعناع، اسطوخودوس و رایحه‌درمانی (آروماتراپی) نیز بسیار مفید است.


تغذیه‌درمانی قبل و در طول سفر
افرادی که پس از نشستن در اتومبیل یا هر وسیله نقلیه دچار حالت‌های بد می‌شوند لازم است چند توصیه ساده را قبل از حرکت به کارگیرند. برای این منظور توصیه می‌شود شب قبل از مسافرت از وعده‌های غذایی حجیم، پرچرب و دیرهضم استفاده نکنند.
در طول سفر وعده‌ها و میان‌وعده‌های سبکی داشته باشند و پرخوری نکنند. مصرف محصولات لبنی و غذاهای شور باید در طول سفر برای این افراد محدود گردد.
نوشیدن آب را فراموش نکنید. استفاده از کراکرها و بیسکوییت‌های سبوس‌دار خشک و در صورت تحمل حاوی زنجبیل بسیار مناسب است.
ویتامین گروه‌ب و به خصوص  ویتامین‌ب6 برای این افراد بسیار مفید است زیرا گاهی اوقات ماشین گرفتگی  به علت کمبود ویتامین‌ب6 اتفاق می‌افتد. استفاده از کپسول یا قرص ب‌کمپلکس به مدت دو الی سه روز قبل سفر و ادامه آن در طول سفر بسیار مناسب است.


بهترین درمان‌های گیاهی


زنجبیل
زنجبیل یک ماده غذایی بسیار قوی و فعال برای برطرف کردن علایم بیماری حرکتی است. مصرف 250 میلی‌گرم زنجبیل، سه مرتبه در روز برای برطرف کردن علائم تهوع، یک درمان بسیار موثر و سنتی است.
یک تکه کوچک زنجبیل تازه را به مدت 30 ثانیه تا چند دقیقه داخل آب جوش قرار دهید و آن را بنوشید.
البته باید خاطر نشان کرد زنجبیل میزان رقت خون را افزایش می‌دهد و افرادی که از داروهای ضدانعقاد خون نظیر وارفارین، آسپرین، پلاویکس و غیره استفاده می‌کنند باید قبل از مصرف حتما با پزشک خود  مشورت نمایند.
اگر دنبال یک راه حل سریع‌تر هستید می‌توانید نصف قاشق چای‌خوری زنجبیل تازه را باچاقو به خوبی خرد کرده و آن را خوب بجویید و سپس قورت دهید. این درمان فوری در بسیاری از افراد به سرعت جواب می‌دهد.
هم چنین می‌توانید زنجبیل تازه را به عنوان چای دم‌کرده و بدون افزودن شکر و تنها با استفاده از چند قطره از گیاه استویا آن را شیرین کرده و میل نمایید.


نعناع تازه
نعناع، گیاه دیگری برای درمان ماشین‌گرفتگی است. استفاده از قرص نعناع، چای نعناع با برگ‌های تازه آن، آب نبات نعناع  و یا درمان قوی‌تر، چندین تنفس عمیق روغن نعنا یا روغن زنجبیل برای کاهش حالت تهوع و گیجی مفید است.
چند قطره روغن را روی دست خود ریخته و هر چند دقیقه یک بار آن را به سمت بینی خود برده و نفس بکشید. می توان روغن‌های گیاهی را به آب گرم اضافه کرده و آن را مزه مزه نمایید و در صورتی که مزه آن را دوست نداشتید آن را با کمی عسل شیرین نمایید. البته به علت تداخل دارویی قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایید.


شنبلیله
شنبلیله یکی دیگر از گیاهانی است که بسیاری از افراد برای درمان بیماری حرکتی از آن سود می‌برند. تخم شنبلیله به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که برگ‌های آن به عنوان یک گیاه دارویی قابل استفاده است.
شنبلیله به شکل  کپسول، چای کیسه‌ای آماده و یا حتی به صورت پودر یا ادویه قابل دسترس است. برگ شنبلیله عملکردی شبیه زنجبیل در بدن دارد و می‌توان از ترکیب شنبلیله و زنجبیل با آب و برای شیرین کردن آن از اندکی عسل استفاده کرد.


رازیانه
یکی دیگر از گیاهان مناسب برای درمان و پیشگیری از ماشین گرفتگی گیاه رازیانه است. دانه و پیاز گل رازیانه و همچنین چای تهیه شده از برگ رازیانه همانند شنبلیله برای بسیاری افراد مفید است.
دیگر گیاهان مفید برای درمان این بیماری
• مرزنجوش، رزماری و ریحان
• جویدن برگ‌های جعفری
• جویدن گیاه گل میخک
• استفاده    اندکی جوزهندی در زیر زبان
• مکیدن یا جویدن یک تکه کوچک شیرین‌بیان
• چای بابونه
• جویدن اندکی سیر خام
• مصرف یک قاشق غذاخوری شکر در زیر زبان به محض احساس تهوع

 

اين توصيه‌ها را به كار گيريد

اگر شما هم به بيماري مسافرت دچار مي‌شويد:
• سعي کنيد در طول مسير کاملا به صندلي خودرو تکيه دهيد و صندلي را به حال نيمه خوابيده قرار دهيد. روي صندلي به سمت پشت ننشينيد و از مطالعه‌‌ خودداري‌ کنيد.
• بهتر است در قسمتي از وسيله نقليه قرار بگيريد که کمترين تکان را دارد مثلا در ميانه اتوبوس، صندلي جلوي خودرو و کنار بال هواپيما. در طول سفر نفس‌هاي عميق و آهسته بكشيد. از درون خودرو به مناظر نگاه نکنيد.
• بهتر است از بوهاي تحريک‌‌کننده مانند سيگار دوري کنيد. در هواپيما يا اتوبوس‌ دستگاه‌ تهويه‌ بالاي‌ سر را روشن‌ کنيد تا هوا بهتر جريان‌ پيدا کند

 

 

 

 

 

 

آشپزی

مقالات

اخبار

جوانه

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب