درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

مجله غذا شماره 117 منتشر شد

 

Ghazaa117

سرمقاله

کاهش هـوای آلوده با تـولید گوشت کمتر
دشمنـان نامـرئی جنـین
فرمول کنترل فرامـوشی آلـزایمری‌ها
بهتـرین ظـروف تـوزیع غـذای نـذری
گیـاهخواری به سبک نـاسالم در کمیـن سلامت قلب
چربی‌هایی که چـربی می‌ســوزانند
10 گیـاهی که با حسـاسیت می‌جنگد
اینفوگرافی: تاثیر خورشید بر چشم
نودل، غـذای سـاده چینی
سیب زمینی سرخ شده، خوردنی رایج اما خطرناک
نگاهی به وضعیت تغذیه‌ای دانش‌آموزان
رمزموفقیت تحصیلی در صبحانه

اینفوگرافی: تاثیر خورشید بر چشم
بخوانید و سالم باشید
آشپزخانه غذا (شماره 117)
جوانه غذا (ویژه کودکان)
فهرست مطالب شماره 117

شماره جدید ماهنامه مطب

Matab60

www.medmags.com

 

ورود

دوست و دشمن‌هـای مینـای دنـدان

 

tooth

بـا یک فنجــان چــای به میـکروب‌هــای دهـان حمله کنـید

موادغذایی شیرین و نشاسته‌ای تنها انتخاب دلپذیر برای شما نیست بلکه جرم دندان‌ها نیز به آن علاقه زیادی دارند و از آن تغذیه می‌کنند. جرم دندان در حقیقت، لایه‌ای نازک و نامرئی از باکتری‌های چسبناک است که تمام سطح دندان شما را می‌پوشاند. هنگامی که شکر و مواد نشاسته‌ای در دهان با جرم دندان تماس پیدا می‌کند، اسیدی حاصل می‌شود که می‌تواند پس از پایان غذا خوردن به مدت 20 دقیقه یا بیشتر دندان را مورد حمله قرار دهد. حمله‌های مکرر باعث می‌شود مینای دندان خراب گشته و باعث پوسیدگی شود. علاوه براین، جرم دندان سمومی تولید می‌کند که لثه‌ها و استخوان حامل دندان را مورد حمله قرار می‌دهد. گرچه بعضی موادغذایی باعث پوسیدگی دندان می‌شوند اما غذاهایی هم هستند که از ایجاد جرم دندان جلوگیری می‌کنند.

 

بهترین غذاها :

1.میوه‌های فیبردار

به نقل از انجمن دندانپزشکی آمریکا، غذاهایی که حاوی فیبر است خاصیت پاک‌کنندگی دندان دارد. علاوه براین، این غذاها جریان بزاق را تحریک می‌کند. بزاق علاوه بر محافظت از دندان، بهترین سد دفاعی طبیعی علیه کرم‌خوردگی دندان و بیماری لثه است. حدودا 20 دقیقه بعد از خوردن غذاهای حاوی شکر یا نشاسته، آب دهان شروع به خنثی‌سازی اسیدها و آنزیم‌هایی می‌کند که در حال حمله به دندان هستند. از آنجایی که آب دهان حاوی مقدار کمی کلسیم و فسفات است،آب دهان آن نوع موادمعدنی دندان را که به وسیلۀ اسیدهای باکتریایی از دست رفته‌‌اند دوباره به دندان باز می‌گرداند. از میان میوه‌های حاوی فیبر می‌توان سیب، خرما، کشمش، انجیر، موز و پرتقال را مثال زد. از میان این میوه‌ها سیب خاصیت بیشتری دارد بطوریکه مصرف روزانۀ یک عدد سیب می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. از میان سبزیجات نیز می‌توان  لوبیا، کلم بروکسل، نخود و همچنین  پسته، بادام‌زمینی،سبوس گندم و برنج را نام برد.

کلسیم موجود در پنیر و کلسیم و فسفات‌ موجود در شیر و دیگر فراورده‌های لبنی باعث بازگرداندن موادمعدنی دندان  که بخاطر مصرف دیگر غذاها از دست رفته بود می‌شود

2.فراورده های لبنی
پنیر یکی دیگر از تولیدکننده‌های آب دهان است. کلسیم موجود در پنیر و کلسیم و فسفات‌ موجود در شیر و دیگر فراورده‌های لبنی باعث بازگرداندن موادمعدنی دندان  که بخاطر مصرف دیگر غذاها از دست رفته بود می‌شود. در تحقیقی که در مجلۀ دندانپزشکی عمومی به چاپ رسیده است محققان دریافته‌اند از میان فراورده‌های لبنی، پنیر خاصیت ضدپوسیدگی بیشتری دارد زیرا سطح PH  جرم دندان افراد شرکت‌کننده در تحقیق، پس از خوردن پنیر بیشتر از زمانی که شیر و ماست خورند افزایش یافت. این افزایش PH  باعث افزایش کلسیم و تولید آب دهان می‌شود و به سفت شدن مینای دندان کمک می‌کند.

3.چــای
هر دو چای سبز و سیاه حاوی پلی‌فنول است که بر باکتری جرم دندان تأثیر متقابل می‌گذارد. این پلی‌فنول‌ها یا باکتری را می‌کشند یا سرکوب می‌کنند و از رشد باکتری و همچنین تولید اسیدهای مضر دندان جلوگیری می‌کند. علاوه براین، یک فنجان چای می‌تواند منبعی از فلوراید باشد.

4.آدامس های بدون قند
آدامس‌های جویدنی بدون قند نیز به تولید بزاق کمک می‌کند و ذرات غذایی موجود در دهان را می‌زداید. در حالی که جویدن منظم آدامس از دلایل کرم‌خوردگی دندان شمرده می‌شود اما مصرف آدامس بدون قند که دارای زایلیتول (Xylitol) می‌باشد می‌تواند از ایجاد جرم جلوگیری کند. زایلیتول به عنوان یک مادۀ شیرین‌کنندۀ طبیعی، یک مادۀ افزودنی معروف است که با باکتری‌های مسبب کرم‌خوردگی مبارزه می‌کند و پوسیدگی دندان را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد.

5.غذاهای حاوی فلوراید
آب فلوئور زده شده و هر محصولی که با آب فلوئور زده درست می‌شود به سلامت دندان شما کمک می‌کند. غذاهایی که بصورت تجاری تهیه می‌شوند مانند فراورده‌های گوشتی، مرغی، غذای دریایی و غلات پودری نیز می‌تواند حاوی فلوراید باشد.

بدترین غذاها :

1.آبنبات و شیرینی های چسبناک
اگر می‌خواهید شیرینی بخورید به دنبال شیرینی‌هایی بروید که زود در دهان شما آب می‌شوند بنابراین از آب‌نبات چوبی، کارامل‌ها و قرص مکیدنی که حاوی شکر تصفیه‌شده هستند خودداری کنید. این ادعا که شکلات‌ برای جلوگیری از کرم‌خوردگی دندان مفید است تنها بخاطر جلب مشتری است. کاکائو (70‌درصد) نیز مزیت‌هایی برای دندان دارد. بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که شکلات به بدی دیگر غذاهای حاوی شکر نیست.

2. مــوادغـذایی حــاوی نشـاسته
موادغذایی حاوی نشاسته در دهان باقی‌مانده و لابه‌لای دندان‌ها موجب تخریب آن می‌شود. برای مثال، نان‌های نرم و چیپس‌های سیب‌زمینی لابه‌لای دندان‌ها گیر می‌کند.

3. نوشیدنــی‌هــای گـــازدار
این نوع نوشیدنی‌ها جزو منابع اصلی شکر افزوده در میان کودکان و نوجوانان است.اکثر این نوشیدنی‌ها علاوه بر این که مملوء از شکر بوده، حاوی فسفوریک و سیتریک‌اسید نیز است که مینای دندان را خراب می‌کند.

4. خشک‌کننده‌هــای دهـــان
بسیاری از داروها ضمن جنبه درمانی‌شان باعث خشکی دهان و صدمه به دندان در طولانی‌مدت می‌شوند. اگر داروی مصرفی‌تان دهان شما را خشک می‌کند با دکتر خود صحبت کنید تا یک مایع فلوراید یا ژل فلوراید تهیه کنید و با آن دندان خود را بشویید.

چند توصیه :

غذاهای شکردار را همراه وعده‌های اصلی  بخورید: در طول وعده‌های غذایی اصلی، دهان شما بزاق بیشتری تولید می‌کند و این کار به خنثی‌سازی اسیدهای تولیدشده توسط غذاهای شکردار کمک می‌کند و ذره‌های غذایی باقی‌مانده در دهان شما را می‌شوید.

میان‌وعده‌های غلطی انتخاب نکنید: برای میان‌وعده سعی کنید یک غذای سبک مغذی بخورید. پس از خوردن غذای سبک، آدامس‌های بدون قند بخورید تا بزاق دهان شما افزایش یابد و اسیدهای تولیدشده خنثی گردد.آب بیشتری بنوشید: آب فلوئور زده‌شده تاثیر زیادی در پیشگیری از پوسیدگی دندان دارد. اگر از آب بطری استفاده می‌کنید، به برچسب آب بطری توجه کنید تا حاوی فلوراید باشد.
مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید: روزی دوبار دندان خود را مسواک بزنید و روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید.

آشپزی

مقالات

اخبار

جوانه

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب