درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

بهداشت و ایمنی

وقتی رژیم غذایی کلیه هارا هدف می گیردچربـی و پـروتـئین بیـش از اندازه، تهدیـدی جـدی برای کلـیه‌ها است

کلیه‌ اندامی حیاتی است که همواره در حال فعالیت بوده و وظایف خود را بدون آنکه لحظه‌ای متوجه آن باشیم یک به یک انجام می‌دهد. گاه هرگز به فکر سلامتی این عضو لوبیایی شکل نمی‌افتیم و تنها زمانی سلامت آن برای‌مان مهم می‌شود که با علامتی به نام درد متوجه می‌شویم بیماری آن را نشانه گرفته است.

 

 

 اثر تغذیه بر نفخ شکمنوع غذا و عوامل موثر بر هضم آن با نفخ مرتبط است

تاکنون بارها پیش آمده که احساس نـ ناخوشایند پری و سفتی شکم شما را آزار دهد و تورم شکم باعث خجالت شما شده باشد. این حالت که به اصطلاح نفخ نامیده می‌شود نشانه‌ای از عدم هضم صحیح موادغذایی در سیستم گوارشی است. نفخ یکی از شکایات و مشکلات گوارشی است که در 10 تا 30درصد از بزرگسالان دیده می‌شود و معمولا به علت تجمع گاز است. این مسئله یکی از دلایل مهم مراجعات ات پزشکی به متخصص گوارش است به طوری که هر فردی با ابتلا به آن به دنبال درمان دارویی است در حالی که گاه با به کارگیری چند راهکار ساده در ابتدا بتوان این مشکل را رفع کرد و نیازی به درمان دارویی نباشد.


نفخ شکم، بی‌دلیل نیست!
گاز به دو دلیل بیش از حد در بدن تجمع می‌یابد: 1- بلع بیش از حد هوا هنگام خوردن غذا یا نوشیدن که باعث تجمع بیش از حد اکسیژن و نیتروژن در دستگاه گوارش می‌شود. 2- هنگام هضم موادغذایی در دستگاه گوارش، گازهایی مانند هیدروژن، دی‌اکسیدکربن و متان تولید می‌شود. هر فردی به صورت طبیعی در طول روز، هوا را وارد سیستم گوارشی می‌کند. در واقع بلع بیش از حد هوا (نه در حد طبیعی) باعث بروز نفخ می‌شود. عواملی که باعث بلع بیش از حد هوا می‌شوند عبارتند از: جویدن آدامس، سیگارکشیدن، صحبت کردن هنگام غذاخوردن، مکیدن اشیا مانند سرخودکار، نوشیدن نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های کربناته و با سرعت غذاخوردن. از دیگر دلایل معمول نفخ عبارتند از: پرخوری، اتساع معده، عدم تحمل به لاکتوز، فروکتوز و یا سایر عدم تحمل‌های غذایی، آلرژی‌های غذایی، بلعیدن هوا، انسداد روده، سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر، سندروم دامپینگ، یبوست، چاقی شکمی، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)، اختلال در قاعدگی، دیورتیکولوز، سلیاک، مصرف برخی داروها مانند فن‌ترمین و کم آبی....... ادامه مطلب در شماره 87 مجله غذا بخوانید

 

 

چگونه مانع بلوغ زودرس فرزندم شوم؟مواد آرایشی مانند لاک ناخن، لوازم آرایش و ادکلن احتمال بلوغ‌زودرس را افزایش می دهد

همانگونه که رشد قدی و وزنی، تکامل و در نهایت بلوغ فرزندان برای والدین اهمیت زیادی دارد و خوشایند است تظاهر این صفات پیش از موعد نیز  نگران‌کننده بوده و فرزندان را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند به طوری که امروزه بلوغ‌زودرس فرزندان به یکی از دغدغه‌های مهم والدین در رابطه با فرزندشان تبدیل شده است.

 

 

 

تنهـا کـالری‌هـا چـاق‌کننده نیسـتند!

 

چاقی ( Obesity )اپیدمی اضافه وزن و چاقی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه طی سال‌های اخیر معضلی غیرقابل انکار است. در خاورمیانه روند افزایش وزن سیر صعودی را در پیش گرفته است و طبق آمار منتشره از سوی سازمان بهداشت جهانی در سال 2008، 6/13 درصد مردان و 5/29 درصد زنان ایرانی بالای 20 سال چاق بوده‌اند. چاقی ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سندرم متابولیک و سرطان را افزایش می‌دهد و هزینه‌های هنگفتی را به فرد و جامعه تحمیل می‌نماید. سندرم متابولیک با علائمی نظیر مقاومت به انسولین و عدم تحمل گلوکز، افزایش چربی بدخون، افزایش اسید اوریک و افزایش فشارخون شناخته می‌شود.

 

این مسئله محققان را بر آن داشته تا به بررسی مواد غذایی بپردازند حال آنکه آنها دریافته‌اند این تنها کالری نیست که باعث افزایش وزن می‌شود بلکه وجود یکسری از مواد شیمیایی در رژیم‌های غذایی سبب افزایش ذخایر چربی بدن، دیابت، افزایش فشارخون و مشکلات عروقی می‌گردد....... ادامه مطلب در شماره 87 مجله غذا بخوانید

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب