درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

ما می خواهیم در این شماره راهکارهایی برای آنها که چاق تر شدن برایشان یک آرزو شده است ارائه کنیم، پس با ما ادامه بحث را دنبال کنید...
وزن طبیعی کودک در هنگام تولد، باید دست‌کم 2/5 کیلوگرم باشد، مگر آن که کودک زودتر از وقت طبیعی به دنیا آمده باشد که در این صورت وزن نوزاد کمتر خواهد بود.برای تخمین وزن کودک خود در سنین مختلف می توانید از جدول 1 استفاده کنید.البته توجه داشته باشید که این مقادیر تقریبی هستند و همیشه بهترین مشاور در زمینه رشد کودکتان، پزشک شما می باشد.
.
وزن انسان از دوران کودکی تا سن 35-30 سالگی ممکن است کمی بالاتر از سطح مطلوب و دلخواه باشد، اما این ها همه متناسب با ساختار جسمانی و اسکلت شخص است و با توجه به تفاوت های فردی تغییر می کند.مثلا اگر فردی هنگام تولد وزن طبیعی داشته باشد و همراه با رشد و افزایش سن، پیوسته وزنش افزایش یابد سالم می‌ماند اما لاغری حالتی است که در آن فرد سبک وزن است.
در واقع بدن انسان به مقدار زیادی انرژی برای فعالیت روزمره نیاز دارد.دو سوم این انرژی دریافتی صرف دستگاه ها و فعالیت‌های غیر ارادی بدن ‌شده و یک سوم باقی مانده صرف فعالیت‌های خارجی روزمره می‌شود.خوردن غذا هم نوعی گرفتن انرژی است و اگر کالری دریافتی کمتر از نیاز بدن باشد، بدن برای تأمین انرژی لازم از ذخایر چربی بدن یا از دیگر بافت‌ها استفاده می‌کند و لاغر می‌شود، ولی اگر انرژی دریافتی متناسب با نیاز باشد، فرد خوش اندام می‌ماند.
.
در برخی موارد هم، کاهش وزن فرد چه به طور ناگهانی روی دهد و چه به صورت تدریجی، مثلا در بیماری های تب‌دار مثل تیفوئید (حصبه)، سرخک یا دیگر بیماری‌ها، به محض کامل شدن درمان و رفع بیماری وزن شخص به شرایط عادی باز می‌گردد و با بازگشت به خوراک عادی و فعالیت طبیعی، فرد وزن اولیه خود را به دست می آورد.در این میان سه گروه از افراد هستند که بسیار لاغرند:
.
1.آنهایی که خوب می‌خورند ولی لاغر می‌مانند.
2.آنهایی که نمی‌توانند آنچه را می‌خورند هضم کنند و بر اثر وجود بیماری و  یا نارسایی لاغر مانده‌اند.
3.آنهایی که کمتر می‌خورند و بیشتر فعالیت می‌کنند.
.
در رابطه با گروه اول باید به افرادی اشاره کنیم که خودشان می‌گویند زیاد می‌خوریم و چاق نمی‌شویم.در توضیح این افراد باید گفت که کلمه «زیاد می‌خوریم» یک عبارت نسبی است که به نظر شخص لاغر، زیاد به حساب می‌آید.همچنین احتمال می‌رود غذاهایی که این افراد مصرف می‌کنند از غذاهای پرحجم و کم کالری باشد یا به دلایل دیگری مانند هایپرتیروئیدیسم (پرکاری غده تیروئید)، دیابت یا عفونت های مزمن ادراری فرد چاق نمی شود.
.
گروه اول یا خوشبخت ها:افرادی هستند که واقعاً خوب می‌خورند:
در مورد این گروه باید بگوییم که بخشی از این مسئله به خصوصیات ژنتیکی افراد مربوط است که بالا بودن متابولیسم (سوخت و ساز)را در بدن سبب می‌شود.مثلا در مورد کودکان، اگر کودک اشتهای خوبی داشته باشد، فعال و پرتحرک باشد و با وجود پرخوری سالم و لاغر بماند، در این حالت هر چه صرف کند به انرژی تبدیل می‌شود که بعضی وقت ها این موضوع به دلیل فعالیت بیش از حد آنهاست.این گروه از کودکان لاغر، اما سالم می‌مانند.بنابراین جای هیچگونه نگرانی برای این گروه نیست، چرا که دختران و پسران طبیعی با وجود قد کشیدن، ممکن است سه چهار سال وزنشان ثابت بماند.
.
گروه دوم یا رنجورها:شاید بدترین نوع لاغری را بتوان به  افراد دسته دوم نسبت داد چرا که گاهی اوقات کمبودهای شدید ویتامینی مثل کمبود ویتامین D یا ویتامین‌های گروه B وجود دارد.آنها گاهی اوقات به دلیل برخی بیماری های پیش رونده جسمی و روانی، بستری می‌شوند و مدام وزن کم می‌کنند و هیچ داروی تقویتی یا غذایی، وزن آنها را ترمیم نمی‌کند و دراین موارد، مقاومت پایین بدن باعث بیماری، لاغری و رنجوری می‌شود.اما بعضی‌ها هم هستند که  بر اثر ابتلا به بیمارهای مزمن یا پیش رونده، علی‌رغم داشتن استراحت کافی و تغذیه مناسب ، لاغر می‌شوند.در بزرگسالان، انگل‌های خاصی مثل کرم قلابدار فرد را دچار کم خونی شدید و لاغری می‌کند.در چنین شرایطی، بدون دفع کرم‌ها، هر تلاشی برای افزایش وزن بیهوده خواهد بود.در مورد کودکان انگل‌دار هم وضع به همین صورت است.تغییر رژیم غذایی به روش‌های طبیعی، موجب درمان کامل و بهبود شرایط عمومی بیمار می‌شود و وزن به طور تدریجی و آهسته افزایش می‌یابد.
.
بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که در بعضی افراد به دلیل استفاده‌های مکرر و هر روزه از غذاهای آماده مصرف (مثل پیتزا و ساندویچ)سیستم گوارشی تنبل می‌شود که در نتیجه آنها دچار کمبود انرژی خواهند شد.
گروه سوم یا ناچارها:درتوضیح نوع سوم باید بگوییم که بعضی وقت ها لاغری از نوعی ناچاری نشات می گیرد مثلا زمانی که کم‌خوری یا خوردن غذاهای بی‌خاصیت، به همراه فعالیت شدیدی که خارج از توان فرد است، موجب لاغری فرد می‌شود.این نوع لاغری در میان مردمان فقیر و کارگرانی که مدت‌های طولانی کار طاقت‌فرسا می‌کنند، دیده می‌شود.این افراد به طور طبیعی سرپرستان خانواده های پرجمعیت‌اند، اما در مقابل مخارجشان درآمد مختصری دارند.
.
چنانچه افراد لاغر بر اثر بیماری وزن کم کنند و سلامتی‌ شان آسیب ببیند، دچار ضعف و خستگی می‌شوند، اشتهایشان کم می‌شود و ترجیح می دهند دراز بکشند یا بخوابند.این افراد ممکن است دچار بی‌خوابی، سردرد، سرگیجه و ...شوند.
در این میان به موضوع دیگری نیز باید بپردازیم که هر فرد ژن‌های رفتاری خاص خود را از طریق توارث دریافت می‌کند.یکی از این ژن‌های رفتاری، ژن رفتار غذایی است، در نتیجه این ویژگی ژنتیکی رفتار یک خانواده، معادل واژه پرخوری و رفتار خانواده‌ای دیگر، از نظر تغذیه ای متعادل قلمداد می شود.گاه رفتار خانواده عدم تمایل به خوردن یا نفرت از غذاست، که باعث بروز لاغری می‌شود.
.
در واقع امکان کنترل یا تذهیب رفتارهای خوراکی با اراده ما وجود دارد.در این مسیر شاید روزهای اول خوردن به شکل رنجی عظیم نمود پیدا کند ولی پس از مدتی این رفتار مهار شده و نفرت از غذا محو خواهد شد.
البته مسئله دیگری که در افراد لاغر به چشم می‌خورد مسایل روانی استن.نمود عصبانیت در بعضی افراد به شکل عدم تمایل به مصرف غذاست، این موضوع در افرادی که از لاغری رنج می‌برند بیشتر به چشم می‌خورد، یعنی بعد از یک دوره عصبانیت یا استرس برای مدت زمان طولانی چیزی نمی‌خورند و این خود عاملی برای چاق نشدن آنهاست.
.
جدول
آنورکسیا نوروزا  یا بیماری مانکن ها
به این بیماری، بیماری مدل‌ها یا مانکن‌ها هم می‌گویند، در واقع این بیماری عبارت از یک بی‌اشتهایی عصبی است که درآن، نگرانی دایمی مبنی بر افزایش وزن وجود دارد و بیشتر در خانم‌های جوان شایع است.این افراد با وجود لاغری در صدد کاهش وزن برمی‌آیند و یک خود گرسنگی اجباری را پیش می‌گیرند.این موضوع گاهی باعث کاهش حدود 25 درصد از وزن آن ها و یا حتی بیشتر می‌شود.در این اختلال در واقع فرد به قدری گرسنگی را بر خود تحمیل می‌کند که لایه چربی زیر پوست به میزان خطرناکی، کاهش می‌یابد.از عوارض لاغری و کم بودن چربی در بدن و زیرپوست می توان به عصبانیت های شدید و دایم، ضعف، بی حالی، پوست خشک، مشکلات معدی و گوارشی و کم شدن مقاومت بدن در برابر بیماری ها اشاره کرد .
.
بالا رفتن از نردبان چاقی
در اینجا بهتر است به توضیح این نکته بپردازیم که بالا رفتن از نردبان چاقی و افزایش وزن، یکباره رخ نمی دهد.درست است که در رابطه با رژیم درمانی افراد لاغر، اصل بر افزایش کالری مورد نیاز به اندازه 1000 تا 500 کالری در روز است، اما بهتر است این افزایش کالری به شکل تدریجی صورت گیرد تا تحمل آن برای فرد رژیم گیرنده راحت تر باشد (البته به خاطر داشته باشید که روند افزایش وزن نسبت به کاهش آن بسیار کندتر است).دراین میان شما می توانید با عمل به توصیه های زیر از افزایش وزن مطلوبی برخوردار شوید:
.
 • از استرس و عصبانیت دوری کنید، زیرا عامل بسیاری از لاغری ها وجود استرس و نگرانی است.بنابراین بهتر است قبل از غذا (حدوداً 15دقیقه)در جایی دورتر از منبع غذا قرار گیرید.محلی را که برای صرف غذا انتخاب می‌کنید بهتر است مکانی باشد که هوا جریان داشته، ساکت و آرام باشد.اگر از موزیکی ملایم استفاده کنید آرامش بیشتری خواهید یافت.
 • بهتر است دندان‌های خود را بررسی کنید، بسیاری از اوقات علت بی‌اشتهایی یا عدم تمایل به صرف غذا را باید در دهانتان جستجو کنید.
 • هر 60 گرم نان معادل 2 کف دست نان سنگک یا بربری است.توصیه می شود نان‌های سبوس‌دار بیشتری در برنامه غذایی خود داشته باشید، میان وعده‌هایی از نان با کره و عسل،  خامه و خرما یا ساندویچ های کوچک تهیه شده از نان‌های سبوس‌دار و تخم‌مرغ یا مرغ و کره شیوه مناسبی خواهد بود.
 • ورزش یکی از علل افزایش مقادیر سوخت و ساز بدن است.ورزش به خودی خود موجب مصرف کالری می شود ولی اگر مقدار کالری سوزانده شده را حساب کنیم و آن را با وعده پرکالری و مغذی‌ بعد از ورزش جبران کنیم، چاق کننده محسوب می‌شود، زیرا افزایش اشتها را به دنبال خواهد داشت.بنابراین با پیش شرط تحریک به خوردن، ورزش را توصیه می کنیم.
 • سینه و باسن از محل‌های تجمع چربی در بدن هستند، بنابراین افرادی که به متخصصین تغذیه برای افزایش وزن در نواحی خاصی مراجعه می‌کنند، باید بدانند که با دریافت کالری اضافی و افزایش وزن این کالری اضافی به شکل چربی در نواحی ذخیره‌ای تجمع می‌یابند که همان افزایش وزن، افزایش در محل‌های تجمع چربی را به دنبال خواهد داشت.
 • استفاده از شکر و شیرینی برای ایجاد آرامش در مغز از روش‌های سنتی و قدیمی است و این روش ساده، قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد.دستور اغلب حکمای طب سنتی برای داشتن خواب راحت و سنگین این است که قبل از خواب کمی عسل بخورید و یک ضرب‌المثل چینی توصیه می‌کند که هر وقت دچار استرس شدید چای شیرین بنوشید.در حال حاضر نیز اعتقاد به این که خوردن مواد شیرین موجب آرامش ذهن است در اغلب جوامع مطرح است.بنابراین استفاده از مواد شیرین به خودی خود مفید است و افزایش وزن را نیز به دنبال خواهد داشت به خصوص که تأکید اساسی بر مصرف مواد غذایی شیرین پس از وعده‌های غذایی به عنوان دسر وجود دارد:ژله، بستنی،  شیرینی های کوچک، شکلات، آب میوه های شیرین و ...
 • مصرف مرباها و مارمالادهایی که با میوه‌های فصل تهیه شده است و نیز مصرف عسل برای وعده صبح بسیار مفید است، از مرباها و عسل می‌توانید در دسرها نیز استفاده کنید.
 • ماکارونی و پاستا به خصوص اگر از انواع غنی شده آن (همراه با زرده تخم مرغ و آهن)باشد، بسیار خوش طعم و مفید است و برخی که رنگ زردتری دارند (به دلیل وجود زرده تخم مرغ در ترکیبشان)از انرژی بالاتری برخوردارند.مصرف آنها همراه سس سفید، پنیرها و سبزیجات معطر بسیار توصیه می‌شود.
 • مصرف زرده تخم مرغ بیشتر از 3 عدد در هفته توصیه نمی‌شود و برای جلوگیری از ابتلا به انگل سالمونلا تأکید اساسی بر مصرف زرده به شکل کاملاً پخته وجود دارد.اما سفیده تخم مرغ از منابع بسیار عالی پروتئینی است که در انواع غذاها، ساندویچ‌ها و سس‌ها کاربرد دارد.
 • در رابطه با ورزش بهتر است دو ساعت قبل از ورزش غذای چرب خورده نشود.بهترین میان وعده در حین ورزش‌های طولانی مدت (دوچرخه‌سواری)استفاده از آب میوه‌های شیرین و غنی شده است، همچنین پس از ورزش مصرف یک لیوان شیر به همراه خرما و موز و یا ساندویچ مرغ به همراه سیب زمینی و نوشیدنی شیرین اثرات مطلوبی را در افزایش وزن نشان می‌دهد.
 • گیاهان معطر حاوی عطر مطبوعی هستند که مربوط به اسانس روغنی موجود در آنهاست که ماده‌ای فرار است.بنابراین بهتر است در آخرین مرحله غذا از آنها استفاده کرد.در سالادها، انواع سبزیجات خام مانند سیر، شوید، جعفری، تره، جعفری فرنگی، اکلیل کوهی، ترخون و خردل را می‌توان استفاده نمود.همچنین در غذاهای پخته زیره، میخک، جعفری، زعفران، پونه، مریم گلی، دارچین، زنجبیل، گلپر، هل ،‌آویشن و...را می‌توان اضافه کرد.این کار کمک می‌کند تا مواد معطر طبیعی، اعصاب‌ بویایی و برجستگی های زبان را (که دارای اعصاب چشایی هستند)تحریک نموده و موجب افزایش اشتها و در نتیجه ازدیاد ترشح بزاق ویژه معده شود.
 • .استفاده از میوه‌ها به شکل مخلوط به همراه بستنی و خامه و دانه‌های آجیل، مخلوط مقوی و خوشمزه‌ای به دست می‌دهد که می‌توان از آن به عنوان دسر استفاده کرد.
 • قبل از خواب یک لیوان شیر همراه با عسل یا خرما میل کنید در این مورد مراقبت‌های دهانی و دندانی را فراموش نکنید.
 • کمپوت‌ها نیز که از میوه‌های تازه تهیه شده باشند، دسرهای مناسبی هستند که می‌توانید با مخلوط میوه‌های تازه و به عنوان دسر استفاده کنید.
 • در موقع خرید سبزیجات اعم از تره، جعفری، شوید، سیب‌زمینی، هویج، کلم، گل کلم، مارچوبه و ...باید دقت شود که سبزیجات تازه باشد.سبزیجات مانده از حیث مقدار ویتامین و طعم مناسب نیست.برای خرد کردن سبزیجات، اول باید آنها را پاک کرد، بعد با مواد ضد عفونی کننده شست و پس از گرفتن آب آن در آبکش، با کارد کاملاً تیز خرد کرد.اگر کارد تیز نباشد سبزی له می‌شود و عصاره پر ویتامین آن هدر می‌رود.
 • بهتر است از ریزه خواری در بین وعده های اصلی بپرهیزید تا اشتهای شما برای نهار بیشتر باشد و نهار به طور کامل خورده شود.
 • تمام چربی های مرئی گوشت (چربی های مضر)حذف شود و سعی شود از روغن های مایع خصوصاً روغن زیتون استفاده شود.مصرف روغن های جامد را به حداقل کاهش دهید.
 • سبزیجات یاد شده در رژیم حتما مصرف گردد و در سالاد از جوانه گندم، زیتون، هویج رنده شده و در صورت تمایل از شلغم رنده شده، کرفس و...استفاده کنید.
 • در صورتی که می‌توانید آب گوشت یا آب سبزیجات را به صورت مستقل استفاده کنید.
 • به عنوان چاشنی سالاد می توانید از آب لیمو یا نارنج یا آب غوره به اندازه دلخواه میل کرده، استفاده از سرکه انگور را به حداقل رسانده و چاشنی‌های سالم را جایگزین کنید.
 • در طول روز حتماً‌ از مرکبات استفاده  شود تا ویتامین ث مورد نیاز روزانه تأمین گردد.در فصل شیوع سرما‌خوردگی و آنفلوانزا با مصرف بالای ویتامین ث و ویتامین آ از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کنید  و نقش مهم سیر را به عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی در نظر داشته باشید.
 • سهمیه شیر ذکر شده در رژیم غذایی را حتماً مصرف کنید و چنانچه استفاده از شیر شیرین برای شما خوش آیند است شیر را به صورت شیرین مصرف کنید تا به جذب هر چه بیشتر کلسیم آن کمک کنید.خوردن شیر همراه با شکلات، کاکائو و قهوه جذب کلسیم را بسیار کاهش می دهد.
 • تنقلاتی مثل چیپس، پفک، شورها و ترشی‌ها و خوراکی‌هائی که فاقد ارزش تغذیه‌ای هستند را به حداقل برسانید و بدانید چاق شدن یا لاغر شدن به هر قیمتی صحیح نیست.
 • استفاده از لیمو همراه با انواع گوشت جذب آهن را بالا می برد.
 • مصرف برنج به صورت کته ، به جذب ویتامین‌های موجود در آن کمک شایانی می کند.خوردن پیاز همراه با غذا نیز به جذب ویتامین ب موجود در آن کمک می کند.
 • مصرف چای را به یک ساعت پس از صرف غذا موکول کنید.
 • کلم یکی از پرخاصیت‌ترین سبزیجات موجود در طبیعت است، بنابراین از مصرف آن غافل نشوید.کلسیمی که از راه کلم به بدن می رسد قابل توجه است.
 • شاید مصرف مقادیر زیاد مواد غذایی در روزهای اول برای شما دشوار باشد، اما به خاطر داشته باشید این افزایش مقدار به شکل تدریجی، تحمل این مواد را هم به دنبال خواهد داشت.
.
.
.
صدف کوه کن
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب