درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

به نظر متخصصین اطفال تا زمانی که الگوی رشد کودک مناسب است،می‌توانید در مورد عادت روزانة غذا خوردن او راحت باشید.در مورد نگرانی خود با پزشک کودک صحبت کنید.او اطلاعاتی در مورد قد و وزن کودک از زمان تولد دارد،به طوری که با رسم منحنی رشد کودک روی جدول رشد،طبیعییا غیر طبیعی بودن رشد او را بررسی می‌کند.همان طور که نادیده گرفتن آن چه کودک می‌خوردیا نمی‌خورد،عاقلانه نیست،یک دنده بودن والدین هم درست نمی‌باشد،زیرا به تدریج،به جنگ و جدل بدل خواهد شد.
بکوشید،میزان غذای مصرفی کودک را برای دو هفته اندازه گیری کنید.این غذا شامل وعده‌های اصلی و همین طور غذاهای بین وعده‌هاست.مدت زمان خوردن غذا را نیز در نظر گیرید.بررسی کنید،آیا دستور غذایی متعادلی داشته است.در مورد یک رژیم غذایی خوب،مطالعه کنید و توصیه‌های پزشک تان را در این مورد جویا شوید.ممکن است از دریافت این حقیقت که رژیم غذایی کودک تان کاملاً متعادل است و تنها بهیک قرص کوچک ویتامین در روز نیازمند است،متعجب و آسوده خاطر شوید.راه حل‌های زیر،برای به حداقل رساندن مشکلاتی که در بسیاری از خانه‌ها در هنگام صرف غذا پیش می‌آید،طراحی شده‌اند.
.
● مصرف خوراکی‌ها را بین وعده‌های غذا محدود کنید
اگر در مورد بی‌ا‌شتهایی کودکتان در هنگام صرف غذا نگران هستید،کمی بیندیشید.احتمالاً بین وعده‌ها،برای رفع گرسنگی کودک،خوراکی‌های خاصی به او داده‌اید.حتی اگر خوراکی‌های سالمی نظیر گردو،‌ میوه،هویج،کشمش ویا پنیر به او داده باشید،چون این غذاها منبع اصلی کالری‌اند،اشتهای او را در هنگام صرف وعده‌های اصلی از بین می‌برند.
.
● کودک را درگیر کنید
کودک سخت گیر و بد غذای خود را در آماده کردن غذا شرکت دهید.بگذارید،در خرید از فروشگاه،چیدن میز و پختن غذا به شما کمک کند تا غذا برایش جالب‌تر باشد.
.
● به غذاها،تنوع و جاذبه بدهید زمان صرف غذا را نشاط آور کنید
هم کودکان و هم بزرگسالان غذاهایی را دوست دارند که جذاب و اشتهاآور باشند. مادری با درست کردن گل‌هایی از سبزیجات به بدغذایی او پایان داد چون کودک عاشق خوردن آن‌ها شده بود.مادر دیگری عکس برگردان‌های جالبی را زیر بشقاب کودکان چسباند تا فقط پس از خوردن غذایش به طور کامل،بتواند آن‌ها را ببیند.بشقاب کودک را زیاد پر نکنید و همچنین غذاها را با تزیین‌های چشمگیر و به شکل هوس انگیزی در ظرف غذا بکشید.به رنگ،ظاهر و مخلوط طمع‌ها نیز فکر کنید.برای مثال،پس از خوردن پرتغال،شیر مزة خوبی نمی‌دهد.
.
● نسبت به کودکان بیش از اندازه توجه نشان ندهید
در بیشتر اوقات مقاومت کودک در برابر غذا خوردن،با فشار و توجه والدین نسبت به غذا نخوردن او،تشدید می‌شود.به طور کلی،می‌توان چنین وضعیتی را با به کارگیری روش‌هایی دربارة غذا و غذا خوردن دگرگون کرد.بدین ترتیب که غذای کمی به کودک بدهید و در مورد آن چه می‌خوردیا نمی‌خورد نظر بدهید.اگر غذایش را تمام کرد از او نپرسید که آیا باز هم می‌خواهدیا خیر.اگر بیشتر می‌خواهد،بدون هر گونه توضیحی به او بدهید،باید مطمئن باشید که بین وعده‌ها چیز زیادی نمی‌خورد و او را در این مورد محدود کنید تا گرسنه باشد.
.
● خوب غذا خوردن را در کودک تقویت کنید و به او پاداش دهید
اگر نادیده گرفتن،اثری نداشت و می‌خواهید که کودکتان از غذایی خاص بیشتر بخورد،روش‌های زیر را به کار ببرید:
.
● انتخاب ها را محدود کنید  از کودک نپرسید که آیا سبزی می‌خواهد،یا نَه.به جای آن از او بپرسید،اسفناج می‌خواهدیا کدو،فرصت‌های کمتری برای نه گفتن به او بدهید.
● از قانون «نه،متشکرم» استفاده کنید  قانونی وضع کنید که هر کس سر میز یا سفره،در پاسخ مادر که غذایی را به او تعارف می‌کند کلمة «نه،متشکرم» را به زبان آورد،باید مقدار کمی از آن غذا را بچشد.این مقدار،می‌تواند به کوچکییک دانة‌ ذرّت باشد.با این روش،کودک غذاهای بیشتری را تجربه می کند و در نتیجه در می‌یابد که به برخی از آن‌ها علاقمند است.در ازای این کار کودکتان را تشویق کنید و به او جازه بدهید.
● به تدریج،درخواست‌ها را افزایش دهید.در صورت همکاری کودک با شما در قانون قبلی،پس ازیک هفته،مقدار غذایی را که باید بچشد،بیشتر کنید.(مثلاً به اندازه دو دانه ذّرت.)همیشه به خاطر پیشرفت تشویق کنید و هرگز منصرف نشوید.اگر از غذای خاصی متنفر است،به سادگی وضعیت کنونی را حفظ کنید.
● فشار نیاورید؛ ولی محکم رفتار کنید،کودکی که غذا را امتحان نکند،پاداش دریافت نخواهد کرد.امیدواریم راهکارهای عملی ارایه شده،نتایج مثبتی را در منزلتان به همراه داشته باشد.
.
.
.
دکتر شاهین خزعلی/ دکتر هومن حسینی نیک / دکتر احمد شریف تبریزی
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب