درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

روانشناسی تغذیه 2

به هر حال الیس (روان شناس آمریکایی به نام آلبرت الیس که کتابخوان های ایرانی، او را بیشتر به نام کتاب زندگی شادمانه می شناسند) غیر از باورهای باید-نباید، چند نوع باور دیگر را هم شناسایی کرده است که می تواند باعث شود ما یک رژیم غذایی را درست رعایت نکنیم و یا خیلی غیر عاقلانه دست به پرخوری بزنیم. الیس نام این باورها را افتضاح سازی، نمی توانم تحملش کنم، تحقیر خود و سیاه و سفید اندیشی گذاشته است. در ادامه ی این مطلب، تک تک این باورها را معرفی می کنیم و البته شیوه اصلاح آن ها را نیز می گوییم.
.
1-افتضاح سازی
باورهای افتضاح سازی از باور های باید و نباید سرچشمه گرفته اند. نباید فلان اتفاق می افتاد، پس حالا که این اتفاق افتاده خیلی افتضاح و وحشتناک است. به مثال های زیر توجه کنید:
وزنم نباید بالاتر از این می رفت، من الان 5 کیلو اضافه وزن دارم. چه فاجعه ای!
من باید رژیم غذایی خود را دقیق و کالری به کالری رعایت می کردم، اما الان حساب کالری ها از دستم در رفته است، چه قدر وحشتناک!
من همیشه باید خیلی لاغر بمانم، اما الان شکمم کمی جلو آمده و این چه قدر افتضاح است!
.
2-  نمی توانم تحملش کنم
در بین کسانی که رژیم های زیادی را تغییر داده اند و از هیچ کدام نتیجه نگرفته اند، معمولاً این باور شکل می گیرد که، من نمی توانم این رژیم های غذایی، سختی های آن و نگاه منفی مردم را تحمل کنم. نمی توانم تحمل کنم، یک باور غلط است چون که اگر نمی توانستید تحمل کنید که تا به حال مرده بودید! به این مثال ها توجه کنید:
وزنم نباید بیشتر می شد، حالا که 5 کیلو بیشتر شده است، دیگر برای من غیر قابل تحمل است.
باید 15 کیلو وزن کم می کردم، اما نکردم. این قابل تحمل نیست!
نمی توانم نگاه منفی مردم را به آدم های چاقی مثل خودم تحمل کنم، مردم باید من را دوست داشته باشند.
.
3-  تحقیر خود
این که، مردم به کسانی که اضافه وزن دارند، نگاه کاملاً منفی دارند، خودش یک طرف، این که یک نفر خود را به خاطر چاق بودن سرزنش کند، هم به این مصیبت اضافه شود، دیگر واقعاً قوز بالا قوز است. باور تحقیر خود، معمولاً حال آدم را بدتر می کند و باعث می شود که او به خاطر همین ناراحتی بیشتر و بیشتر بخورد. به مثال های زیر توجه کنید:
من اضافه وزن پیدا کرده ام، بنابراین آدم مزخرف و قابل سرزنشی هستم.
من رژیم غذایی خود را رعایت نمی کنم، پس آدم ناتوان و حقیر ی هستم.
مردم به خاطر چاق بودنم به من احترام نمی گذارند، پس من آدم بی ارزشی هستم.
.
4- سیاه و سفید اندیشی
کسانی که تفکر همه،هیچ یا سیاه و سفید دارند، همه چیز را یا کاملاً ناممکن می بینند و یا کاملاً ممکن و هیچ چیز بینابینی را این وسط در نظر نمی گیرند. در بین کسانی که مشکلات خوردن دارند نیز، این نوع از تفکر پیدا می شود. به عنوان مثال چند جملهی زیر نمونه ای از این نوع باورهای غلط سیاه و سفید است.
هیچ وقت نمی توانم وزنم را کم کنم، هیچ وقت!
هرگز نمی توانم غذاهای مناسب شرایطم را بخورم.
همیشه باید چاق باقی بمانم، همیشه.
..
jad-ravan-
باورهای خوردنی خود را اصلاح کنید!
همان طور که در شمارهی قبل گفتیم، بهترین راه برای از بین بردن باورهای غیر منطقی، زیر سوال بردن آن ها و جایگزین کردن باورهای سالم است. به همین خاطر، ما بیشترین حجم را به این راه حل داده ایم وچند راه حل کمکی را هم البته ضمیمه کرده ایم:
1- باورهایتان را زیر سوال ببرید!
برای زیر سوال بردن یک باور، اول باید بدانید که این باور جزو کدام دسته است. یعنی آن را در بین زیر مجموعه هایی که در بخش اول مطلب گفتیم، پیدا کنید. سپس می توانید طبق جدول زیر و یا هر جدول دیگری که ذهن خلاق شما ساخته است، باورهای منصفانه و منطقی دیگری جایگزین کنید. به هر حال این جدول فقط یک ابزار است و هدفش این است که همیشه بتوانید بدون داشتن قلم، کاغذ و جدول، باورهای غیر منطقی را در ذهن خود اصلاح کنید.
.
2-  از کارت خوب و بد استفاده کنید!
وقتی که آدم ناراحت است، معمولاً فواید موقت رفتارهای بدی مثل سیگار کشیدن یا زیاد خوردن، و سختی های رفتارهای خوبی مثل رژیم گرفتن یا ترک سیگار را در نظر میآورد. حالا شما می توانید بر عکس ذهنتان عمل کنید. یعنی وقتی حال شما خوب است، یک کارت تهیه کنید، یک طرف آن خوبی های رفتار ی مثل رژیم گرفتن را بنویسید و یک طرف آن بدی های پرخوری. مثلاً کلمه هایی مثل افزایش سلامتی، خویشتن داری و جلب احترام دیگران میتوانند در قسمت خوب و کلمه های اضافه وزن و به خطر افتادن سلامتی در قسمت بد جا بگیرند. این کارت را همیشه به همراه داشته باشید و هر وقت ناراحت شدید، به جای پرخوری آن را مرور کنید تا حالتان بهتر شود.
3- از یک الگوی مناسب استفاده کنید!
خیلی از رفتارهای ما، در واقع الگو برداری از رفتار دیگران است. شما می توانید کسی که باورهای منطقی دارد و در بین آشنایان به عنوان یک آدم موفق مشهور است، را الگو قرار دهید. اگر هم کسی را پیدا نکردید، می توانید در گروه های خودیاری مثل انجمن پرخوران گمنام عضو شوید و از آدم های موفق این گروه ها الگو بگیرید. فقط یادتان باشد که هیچ الگویی را فوراً نپذیرید و فقط خوبی های آن را در خود کپی کنید.
4- چشم هایتان را بشویید!
همان طور که گفتیم کسانی که چاق هستند، روی جنبه های بد چاق بودن، تمرکز می کنند و آن را هولناک می دانند. برای این که ذهن این آدم ها آرام شود، می توانند به جنبه های خوب پرخوری و اضافه وزن هم فکر کنند تا دستشان بیاید که وضعیتشان چندان هم بد نیست. مثلاً اضافه وزن باعث می شود، کسانی که سیرت و صورت شما را دوست دارند، دور و برتان بپلکند. ضمن این که اضافه وزن باعث می شود که، نخواهید مثل کسانی که می خواهند لاغر بمانند همیشه با وزن خود بجنگید و این باعث می شود روی جنبه های دیگر زندگیتان هم تمرکز کنید! پرخوری هم شما را با انواع و اقسام غذاهای لذیذ آشنا می کند و لذت آشپزی و لذت خواندن مجله غذا(!) را به شما هدیه می کند. اما صبر کنید. خیلی هم خوش بین نباشید. فقط خواستیم بگوییم وضعیت شما آن قدر ها، هم هولناک نیست که خودتان فکر می کنید.
.
.
.
سعید بی نیاز
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب