درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

علت ایجاد بیماری:
تحقیقات نشان داده اند که این بیماری زمینه ژنتیکی دارد. اما مثل بقیه بیماری های با زمینه ژنتیکی , در این مورد که چه عاملی این ژن ها را فعال می کند بحث است.نمی توان گفت اگر فردی زمینه ژنتیکی بیماری را دارد %100 به آن مبتلا می شود. محققین عنوان کردند که به احتمال زیاد شرایط محیطی مثل تغذیه و شیوه زندگی در فعال شدن ژن های مربوطه و در نتیجه بروز  این بیماری موثر است تحقیقات بیشتر در این زمینه ادامه دارد.
چاقی و سندرم تخمدان پر کیست:
بیشتر از %50 مبتلایان به این بیماری چاق هستند..چاقی در ناحیه شکمی به عنوان یکی از عوارض بیماری، در عین حال باعث شدت بخشیدن به بیماری هم می شود.چرا که چاقی در نواحی شکمی  با مقاومت به انسولین همراه است یعنی حالتی که سلول ها نسبت به مقادیر انسولین موجود در خون پاسخ مناسب نمی دهند.و به اصطلاح نسبت به ان مقاوم شده اند. مقاومت به انسولین به عنوان علت  بسیاری از عوارض بیماری مطرح است.وظیفه اصلی انسولین در بدن اینست که قند خون را کاهش دهد. وقتی فردی مقاومت به انسولین پیدا کند قند خونش از مقدار طبیعی بالاتر می رود و مشکلات سوخت و سازی پیدا می کند.  افراد مبتلا به این بیماری به علت اختلالات سوخت وسازی  در درازمدت بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی – عروقی قرار دارند.
نتایج تحقیقات تغذیه ای درکنترل بیماری:
مطالعات نشان داده اند که کاهش وزن حتی به میزان کم در حدود % 5 وزن اولیه در زنان چاق مبتلا به این بیماری  اثرات بسیار مفیدی در وضعیت هورمونی و بهبود مقاومت به انسولین دارد و به دنبال آن بسیاری از افراد سیکل های منظم قاعدگی و باروری خود را بازمی یابند. بنابراین بسیاری از منابع علمی, کاهش وزن و اصلاح شیوه زندگی را اولین قدم درمانی می دانند. چراکه در کنار کاهش وزن،دارودرمانی هم می تواند موثرتر باشد.
.
مطالعاتی در زمینه اثر تغذیه  و کاهش وزن در کنترل این سندرم انجام شده است. به طور مثال  در مطالعه ای که در سال2004 در ژورنال1 که یکی از معتبرترین ژورنال هایی علمی می باشد به چاپ رسید , زنان چاق و دارای اضافه وزن را تحت دو نوع رژیم غذایی کم کالری قرار دادند. با گذشت 6 ماه از رعایت این برنامه غذایی بیش از %50 شرکت کنندگان در مطالعه به کاهش وزن دست یافتند.همراه با کاهش وزن  شاخص های هورمونی در آنها بهبود یافت. %33.3 افراد سیکل قاعدگی شان منظم شد. %11.2 افراد که  قاعدگی شان قطع شده بود قاعدگی خود را باز یافتند و %55.5 افرادی که در ابتدا نابارور بودند پس از کاهش وزن بدون استفاده از دارو و روش های پزشکی باردار شدند. نتایج تحقیقات دیگر نیز موید این مطلب بودند که زنان مبتلا به این بیماری حتما می بایستی اقدامی صحیح در جهت کاهش وزن انجام دهند.
همچنین برخی از محققین در حال مطالعه انواع مختلف رژیم غذایی در ایجاد موثرترین اثر در بهبود بیماری هستند و تحقیقات در این خصوص  ادامه دارد.
.
کاهش وزن  حدود 5 – 10 کیلوگرم وضعیت سوخت و ساز و وضعیت  هورمونی را در افراد چاق مبتلا به این بیماری  بهبود می بخشد و در این صورت اگر هنوز هم نیاز به دارودرمانی باشد اثر بخشی دارو افزایش می یابد.چراکه در افراد چاق با توجه به این که دوز دارو برحسب وزن بدن محاسبه می شود  نیاز به مقدار دارو هم افزایش می یابد. ولی  آنچه مهم است حفظ این وزن کاهش یافته است.
اگر رژیم غذایی مبتنی بر اصول باشد یعنی اصل تنوع , تعادل , کنترل کالری و کفایت غذایی در آن در نظر گرفته شود می تواند تمامی نیازهای غذایی و نیاز به املاح و ویتامن ها را تامین کند ودر عین حال  انرژی کمتری هم به بدن برساند تا بدن از ذخایر چربی خود برای تولید انرژی استفاده کند.
اگر مبتلا به این بیماری هستید یا اطرافیانتان به این بیماری مبتلا هستند ,با رعایت یک رژیم غذایی کم کالری مبتنی بر اصول صحیح تغذیه، ورزش های هوازی مانند پیاده روی سریع به صورت منظم  حداقل 3 بار در هفته و آرامش روانی می توانید به کاهش وزن دست یابید  و وزن کاهش یافته را حفظ کرده، و تا حد زیادی سلامتی خود را تضمین کنید.
.
.
.
الناز سیفی
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب