درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

خبر خوب این است که زنان می‌توانند ریسک ابتلا به بیماری قلبی عروقی را با برخی رفتارها کاهش دهند. روش‌هایی مثل تغییر روش زندگی وتغییرات رژیم غذایی احتمال این ریسک راکاهش می‌دهد. برای دستیابی به این کاهش، رعایت برخی اصول لازم است که در زیر بیان می‌شود:
.
اولین اصل: تغذیه
غذا، سوخت بدن شماست. دربخش اول مطمئن شوید رژیم غذائی شما انرژی لازم جهت فعالیت‌های شما رابرآورده می‌کند. میزان میوه وسبزی گوشت، آب وشکر دررژیم غذائی اهمیت دارد.
رژیم سالم
میوه وسبزی دررژیم غذائی منبع تامین کننده ویتامین، موادمعدنی وآنتی اکسیدان‌ها، جهت مبارزه با رادیکال‌های آزاد دربدن است. این مواد برای عملکرد نرمال سلول‌های بدن شامل عملکرد دستگاه ایمنی لازم است، سعی کنید دامنه وسیعی ازاین مواد را با مصرف میوه وسبزی تامین کنید، این موضوع اهمیت دارد که از گوشت‌ پرندگان استفاده شود. این گوشت‌ها نه تنها چربی پائینی دارند بلکه منبع پروتئینی کاملی هستند که برای سلامت استخوان‌ها وعضلات لازم است. اگر گوشت در رژیم غذائی شما نقشی ندارد توجه زیادی به جایگزین‌ها داشته باشید این جایگزین‌ها شامل: مغزهای خوراکی لوبیای سویا، توفو و گردو است. مغزهای خوراکی نه تنها حاوی پروتئین‌های لازم برای سلامت هستند بلکه منابع اسیدهای چرب امگا 3 که برای سلامت قلب لازم است، را نیز در خود دارند. همچنین لازم است، دریافت شکر، سدیم، چربی‌های اشباع وترانس راکاهش دهید. نکته‌ی مهم دیگر آن است که میزان کلسترول و تری گلیسرید را در حدود مناسب نگه دارند.
آب
آیا می‌دانید که آب بیشترین سهم را در بین سایر اجزاء دربدن شما دارد؟ این مایع دربدن نقش‌های مهمی ایفاء می‌کند ونقش آن فقط دخالت در هضم وتنظیم دمای بدن نیست. سعی کنید روزانه 6 الی 8  لیوان آب بنوشید ومصرف الکل رامحدود کنید.
دومین اصل: ارزیابی سلامتی
چک کردن‌های سالیانه(پاپ اسمیر 1باردرسال، ماموگرافی 2-1 بار درسال بعد از سن 40 سالگی، داشتن وزن متعادل، بررسی کلسترول خون، تنظیمات فشارخون، قند خون، غربال‌گری کولورکتال واستخوان) و ویزیت‌های منظم توسط پزشک، بسیار مهم هستند.
سومین اصل:روش زندگی
آیا شما ورزش می‌کنید؟ آیا برنامه منظمی برای خود دارید؟ آیا شما امسال سیگار را ترک کرده اید؟ آیا شما مکمل‌های غذائی مصرف می‌کنید؟
توقف سیگار
برطبق تحقیقات صورت گرفته درآمریکا بزرگ ترین علت قابل پیشگیری از مرگ‌های قبل از بلوغ در آمریکا، کشیدن سیگار است. پس امسال سیگار را ترک کنید و مستقیماً روی عادات تسهیل سلامت خود تمرکز کنید وسرگرمی‌هائی مثل ورزش و باغبانی را انجام دهید.
فعالیت فیزیکی
اینکه شما پیاده روی درکوه را دوست داشته باشید یا دویدن درساحل به مدت 30 دقیقه 5 بار در هفته موثر است. بر طبق مطالعات کنترل وزن ورزش به نگهداری فشارخون مطلوب و تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند.
D اسید جرب امگا3 درروغن ماهی) مکمل خوبی برای شماست. یک مطالعه پیشنهاد می‌کند مصرف 1 گرم اسید چرب امگا 3 خطر  مرگ ناشی از سکته قلبی را در بین افراد معمولی و حتی کسانی که حملات قلبی را در گذشته تجربه کرده اند کاهش می‌دهد.
اختصاص زمان برای خودتان
وقتی زمانی را برای خود اختصاص می‌دهید، می‌توانید تغییرات مثبتی را در زندگی خود به ‌وجود آورید. یوگا و مدیتیشن دو روشی هستند که که واکنش فردی را تشویق کرده و استرس را کاهش می‌دهد و فکر کردن به مسائل مثبت را افزایش می‌دهد. شاید شما تعجب کنید وقتی ببینید اختصاص زمانی برای خود چه تاثیری در روابط شما خواهد داشت.
.
توصیه هائی درمورد انتخاب مولتی ویتامین‌ها:
همراه با ورزش ورژیم غذائی سالم دریافت مولتی ویتامین راه بسیار خوبی برای دستیابی به یک سلامت خوب ونشاط است. مصرف مولتی ویتامین و مولتی مینرال راه مناسبی برای جبران نواقص موجود در رژیم غذائی است.
وقتی مولتی ویتامینی را انتخاب می‌کنید، دقت کنید که حاوی بیشتر مواد مغذی باشد. پس به نکات زیر توجه کنید:
آهن
میزان آهن مورد نیاز برای زنان جوان تر از 50 سال روزانه 18 میلی‌گرم است. بنابراین زنان کمتر از50 سال مولتی ویتامینی را انتخاب کنند که حاوی آهن باشد. زنان بالای 50 سال باید مولتی ویتامین بدون آهن را انتخاب کنند، چرا که آهن مورد نیاز آن ها روزانه تنها 8 میلی‌گرم است، مقداری که به‌ راحتی از طریق رژیم غذائی تامین می‌شود. در مورد مردان هم این موضوع صدق می‌کند و آن ها نیز باید مولتی ویتامین بدون آهن را مصرف کنند.
کلسیم
بسیاری از مولتی ویتامین‌ها حاوی مقدار کافی کلسیم نیستند، زیرا کلسیم ماده مغذی حجیمی است که موجب افزایش حجم قرص شده که بلعیدن آن را مشکل می‌کند. بنابراین مقادیر کلسیم اضافی در مکمل مورد نیاز است.
سلنیوم
بسیاری از تحقیقات علمی بیان می‌دارند که این ماده به ‌عنوان آنتی اکسیدان موثر رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند، از این رو در تقویت سیستم ایمنی موثر است. به مردان و زنان توصیه می‌شود مولتی ویتامینی را انتخاب کنند که حداقل سلنیوم آن برابر مقدار مورد نیاز باشد.
اسیدفولیک
زنان در سنین بارداری باید مولتی ویتامینی مصرف کنند که حداقل دارای روزانه 400 الی 600 میلی‌گرم، اسید فولیک باشد. اسید فولیک در تکامل سیستم عصبی مرکزی جنین کمک می‌کند و از نواقص لوله عصبی پیشگیری می‌کند. این عنصر برای مردان بزرگسال و زنان بالای 50 سال نیز مهم است، چرا که در سلامت قلب، از طریق تاثیر بر روی مقادیر هموسیستئین خون تاثیر گذار است.
ویتامین د
مطالعات نشان می‌دهد که هر مولتی ویتامین باید حاوی 1000 واحد بین المللی ویتامین د باشد. این مقدار برای حفاظت استخوان عضله و غضروف لازم است. مردان وزنان باید به نکته فوق توجه داشته باشند.
ویتامین ث و ای
مصرف مقادیر بالاتر از حد مورد نیاز درمورد این دو‌ ویتامین توصیه می‌شود، چرا که این دو ویتامین بدن را در برابر رادیکال‌های آزاد وآسیب‌های ناشی از آن ها محافظت می‌کنند. هم مردان و هم زنان بهتر است مولتی ویتامینی را مصرف کنند که مقادیر این دو ویتامین درآن ها بالاتر از حد مورد نیاز است.
ویتامین آ
این ویتامین برای تقویت قوه بینائی وعملکرد سیستم ایمنی  لازم است. آنتی اکسیدان بتا کاروتن فرم طبیعی ویتامین آ است که کاروتنوئیدی است که در میوه وسبزی‌ها یافت می‌شود. همچنین این ویتامین در سلامت استخوان‌ها نیز تاثیر گذار است. پس ویتامین آ بهتر است از بتاکاروتن به‌دست آمده باشد. پس مولتی ویتامین انتخابی برای زنان و مردان باید حاوی روزانه 2500 میلی‌گرم ویتامین باشد که 60 درصد آن از بتاکاروتن به‌دست آمده باشد.
ویتامین کا
این ویتامین در نگهداری قوت استخوان‌ها مفید است، توصیه می‌شود مولتی ویتامین حاوی ویتامین کا در حد مورد نیاز باشد.
.
.
.
زهرا اصلانی
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب