درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

هر قدر ساختار اسکلتی در 35 سالگی استحکام بیشتری داشته باشد، خطر شکستگی استخوان کاهش می یابد. ویتامین د، برای جذب کلسیم در بدن لازم است. در نتیجه مصرف کلسیم و ویتامین د در 25 سال اول زندگی افراد، از اهمیت بالایی برخوردار است. کلسیم در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود، هرچند محصولات لبنی بیشترین میزان کلسیم را دارند و شیر منبع اصلی ویتامین د است. از بین سبزیجات، کلم بروکلی و کلم قمری بهترین منابع کلسیم هستند. اما این بدین معنی است که فرد برای جذب میزان برابر با کلسیم موجود در 250 سی سی شیر، باید حداقل یک کیلو کلم بروکلی مصرف کند. اگر چه بعضی از سبزیجات منابع مهمی از کلسیم هستند، اما سایر مواد مغذی موجود در شیر را ندارند.
.
ویتامین د موجود در شیر به جذب کلسیم کمک می کند و در نتیجه شیر منبع بهتری نسبت به سبزیجات برای تأمین کلسیم و رفع پوکی استخوان است.
ویتامین ها و مواد معدنی
در بین تمامی مواد غذایی موجود، تنها ماست است که همان میزان مواد مغذی موجود در شیر را دارد. برخی ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین های ب، ث و نیز کلسیم، تاثیر مستقیمی بر کارایی مغز دارد. از ده ماده مغذی لازم برای بدن، شیر حداقل هشت واحد از این مواد را تامین می کند که مهم ترین آن ها عبارتند از:
ویتامین ها: آ، ب1، ب2، ب6، ب12، ث، د، اسید فولیک و نیاسین (Niacin).
ویتامین آ و د: برای بینایی لازم هستند. ویتامین آ و مشتقات آن از عوامل پیشگیری کننده از سرطان هستند.
ویتامین د: جهت ذخیرۀ کلسیم در بدن لازم است.
ویتامین ب2: (Riboflavin) لازم است تا بدن از انرژی موجود در چربی و کربوهیدرات ها استفاده کند.
ویتامین ب12: برای خون سازی و متابولسیم سلول ها ضروری است.
محتوی مواد مغذی
مصرف نیم لیتر شیر در روز، 15% از 12 مادۀ مغذی لازم را به بدن می رساند.
مصرف نیم لیتر شیر در روز، دو سوم از کل سهم کلسیم توصیه شده را به بدن می رساند. محتوای مواد مغذی که از نوشیدن یک لیوان شیر در روز به بدن می رسد، به قرار زیر است:
ایجاد عادات غذایی
مصرف شیر در مدرسه باعث ایجاد عادات مصرف شیر در دانش آموزان می شود. خودداری کودکان از نوشیدن شیر، باعث می شود که آن ها شیر را با آب یا نوشابه های گازدار و بدون گاز جایگزین کنند، که ارزش غذایی این نوشیدنی ها از ارزش غذایی شیر بسیار پایین تر است.
خیلی از نوجوانان، به خصوص دخترها، جهت پیشگیری از چاقی، از خوردن شیر خودداری می کنند. در حالی که تحقیقات نشان داده اند، افراد تحت رژیم غذایی با میزان بالای کلسیم، به مراتب بیشتر از کسانی که مصرف کلسیم پایینی دارند، وزن کم می کنند. سوء تغذیه در دوران کودکی آسیب های دائمی به همراه می آورد که در بزرگسالی با هیچ تغییری در رژیم غذایی تعدیل نمی یابند.
.
مصرف شیر همراه با بیسکوییت و کیک یک میان وعده مناسب برای کودکان و نوجوانان است. افراد بزرگسال باید حتی الامکان از شیرهای پاستوریزه کم چربی استفاده نمایند اما کودکان در سنین مدرسه و نوجوانان که در دوران رشد هستند، لزومی ندارد که از شیر و لبنیات کم چربی یا بدون چربی استفاده کنند. متخصصین توصیه می کنند که کودکان در روز حدود 3 لیوان شیر و ماست مصرف نمایند.
فواید صبحانه
حدود 20 تا 25 درصد انرژی روزانه باید از طریق صبحانه تأمین گردد. نخوردن صبحانه باعث کاهش قند خون و کاهش توانایی مغز برای یادگیری می گردد. دانش آموزانی که صبحانه نمی‌خورند قدرت یادگیری و خلاقیت کمتری دارند. تحقیقات نشان داده اند که خوردن صبحانه نتایج زیر را برای دانش آموزان به همراه می آورد:
• سلامت تغذیه
• بازده علمی بالاتر
• بالا رفتن نمره های ریاضی و روخوانی
• کاهش غیبت و تأخیر
دانش آموزانی که صبحانه می خورند در مقایسه با سایرین، میوه و شیر بیشتر و درعوض چربی اشباع شده‌ی کمتری مصرف می‌کنند.
.
.
.
.
نشریه غذا با همکاری WFP(برنامه جهانی غذا، سازمان ملل متحد)
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب