درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

مروری بر لیزر درمانی

بیماری هایی که در این دسته درمانی می گنجند شامل همانژی نوما، اختلافات مویرگی، تلاژکتازی، عروق متسع پاها (واریس)، زگیل ها اسکارهیپرتروفیک و نیز بیماری پسوریازیس است. دفعات جلسات درمانی بسته به بیماری زمینه ای متفاوت است اما به هر حال چند جلسه خواهد بود. عوارض شامل اختلالات رنگ و ایجاد اسکار جدید و زخم شدن منطقه است. البته کبودی موقت به هر حال در لیزرهای عروقی دیده می شود.
2- برداشتن تاتو و اختلالات رنگدانه ای: دستگاه های موجود شامل DIOT،IPL،ALEXANDERITE،Q-SWITCH می باشد. در درمان تاتو یک فاکتور مهم رنگ آن است. رنگ قرمز یا قهوه ای حاوی مولکول آهن است که توسط نور لیزر احیا شده و سیاه می شود در نتیجه تاتو به جای پاک شدن پررنگ تر می شود. در نتیجه انجام تست روی این رنگ ضروری است. در مورد  سایر رنگ های تاتو انتخاب نوع دستگاه بسته به رنگ تاتو دارد. درصد پاک شدن وابسته به نوع رنگ بکار رفته و مدت زمانی است که فرد تاتو کرده است. ضایعات جدیدتر بهتر پاک می شود. تعداد جلسات حتما چندین جلسه خواهد بود. اختلات رنگدانه ای که به لیزر پاسخ درمانی قابل قبولی می دهند شامل کک و مک، ضایعات مادرزادی نظیر CAFEAU-LAIT و خال BECKER (بکر) و…کراتوزهای صاف مادرزادی و نیز لکه های حاملگی می باشند.
در درمان تمام این ضایعات شانس پاسخ دهی متغیر می باشد و تعداد جلسات نیز بسته به قضاوت پزشک دارد.
.
3- رفع موهای زاید: مکانیسم دقیق نحوه عمل لیزر در از بین بردن موهای زاید مشخص نیست احتمالا نور توسط ملانین جذب می شود اما انتقال گرما به سلول های بنیادی و عروق خونی نیز بی تاثیر نیست. فولیکول مو در فاز رشد بیشترین حساسیت را به نور لیزر دارد. مرگ فولیکول به دنبال لیزر فوری است اما شروع فاز ریزش مو مدتی طول می کشد.
لیزر موجود در این زمینه شامل DIOD ،ND- YAG ،RUBY ALEXANDRITE ،IPL است تعداد جلسات ممکن است به 12 جلسه نیز برسد. اصولاً مو هر چه تیره تر و ضخیم تر و هر چه رنگ پوست زمینه روشن تر باشد پاسخ درمانی نیز کامل تر خواهد بود. پاسخ دهی در لیزر ALEXANDRITE حتی به 75درصد نیز می رسد. فواصل جلسات نیز 1تا 3 ماه در نظر گرفته می شود. موهای سفید به دلیل نداشتن ملانین پاسخی به لیزر نمی دهند.
عوارض درمان شامل درجاتی از سوختگی در محل لیزر است که معمولاً گذرا بوده و به هر حال بستگی به نوع دستگاه لیزر و تیپ پوستی بیمار دارد. گاهی نیز افزایش رشد مو در مناطق اطراف محوطه لیزر شده دیده می شود.
لیزر رفع موهای زائد در بعضی بیماری ها مانند جوش های پس از اصلاح کاربرد دارد. اصولاً این بیماری ها ناشی از فولیکول مو هستند و با تخریب فولیکول نیز تا حد زیادی فروکش می کنند.
.
4- بیماری های پوستی: گروهی از بیماری های پوستی هستند که لیزر به عنوان روشی تخریبی در درمان آن ها به کار می رود. لیزر این گروه co2 می باشد. از این بیماری ها می توان به دیسپلازی اپیدرمال، تومورهای ضمائم پوستی و… اشاره نمود. در مواردی نیز برش های جراحی پوستی توسط لیزر co2 انجام می شود. البته در این روش ها زخم شدن منطقه لیزر اجتناب ناپذیر است. عوارض در این روش درمانی شامل عفونت های پوستی، اسکار و تغییرات رنگ پوست است.
5- ترمیم زخم ها: در سال های اخیر لیزرهای کم توان جهت تسریع فرآیند ترمیم زخم و نیز آفت دهان معرفی شده اند که هنوز اثر آن ها ثابت نشده است.
6- لیزر و جوان سازی:
الف) Ablative: دو دستگاه لیزر co2 و Yag- Erbium در اصطلاح با تبخیر لایه سطحی پوست کار کاهش چین و چروک ناشی از افزایش سن را انجام می دهند. نور توسط آب بافتی جذب شده و باعث رسوب کلاژن جدید در محل می شود (نئوکلاژنز). در دستگاه های جدیدتر ایجاد آسیب در پوست محدود به ستون هایی است که توسط نواحی سالم و آسیب ندیده احاطه شده اند (لیزرفرکشنال). به دلیل وجود مناطق سالم بازسازی سریع تر بوده و زمان استراحت بیمار نیز کوتاه تر می شود.
ب) non-ablative: این لیزرها با ایجاد نور مادون قرمز که احتمالا توسط ملانین یا آب جذب می شود عمل می کنند. مکانیسم عمل ایجاد آسیب حرارتی در قسمت فوقانی درم بدون آسیب رساندن به اپیدرم و در نتیجه ایجاد زخم است.
.
لیزرهای IPL نیز در جوان سازی پوست به کار می روند. اصولا تغییرات پوستی ناشی از افزایش سن بسیار متنوع و گوناگون می باشد. به طور مثال گروهی از بیماران سرخی پوست و ایجاد عروق متسع را تجربه می کنند که طبیعتا با لیزرهای عروقی از جمله PDL پاسخ بهتر می گیرند گروهی نیز چین و چروک پوست آزارشان می دهد که سیستم های فوق الذکر را می توان به آن ها پیشنهاد نمود. به هرحال در لیزرهای فرکشنال بیمار تا چند روز ورم، سرخی و پوسته قهوه ای رنگ را خواهد داشت و بهتر است این تغییرات از  ابتدا به بیمار توضیح داده شود. در سیستم های NON – ABLATIVE اصولا نباید چنین تغییراتی دیده شود.
جهت انجام این لیزرها پس از جلسه مشاوره و بررسی ابتدایی در نهایت این بیمار است که با توجه به راهنمایی های پزشک و سلائق خود نوع لیزر را انتخاب می کند.
در روز انجام درمان بی حسی موضعی و خنک سازی محل انجام می شود. پس از اتمام لیزر کرم های ترمیم کننده، مصرف آنتی بیوتیک و… تجویز می گردد. اصولاً فاز بهبودی اولیه 1 تا 2 هفته طول می کشد. پس از آن حداقل تا 2 ماه ضد آفتاب، ترکیبات لایه بردار و گاهی ترکیبات ضدلک تجویز می شود. پاسخ دهی چنان چه بیمار خوب انتخاب شود قابل قبول است. همان طور که قبلاً گفته شد از آن جا که تغییرات پوستی ناشی از افزایش سن بسیار متنوع است. روند کامل جوان سازی لیزر نیز ممکن است نیازمند استفاده از چند نوع دستگاه لیزر باشد. در این راستا ممکن است بیمار ترکیبی از لیزرهای عروقی، رنگدانه و فرکشنال را لازم داشته باشد. یقیناً لیزرهای جوان سازی نیز چند جلسه درمان به فواصل متفاوت را می طلبند در این میان نظر پزشک و شدت مشکلات پوستی بیمار در تعیین تعداد جلسات و فواصل آن ها نقش کلیدی دارد.
.
.
.
دکتر عهدیه کرمی
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب