درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

احساس یک صدا یا زنگ در گوش معمولا حالت ذهنی  دارد و به ندرت حالت عینی پیدا می کند. در حالت اول فقط خود بیمار صدا را می شنود ولی در حالت دوم پزشک هم به کمک گوشی پزشکی یا حتی قرار دادن گوش خود در جلوی مجرای خارجی گوش بیمار می تواند آن را بشنود. وزوز اغلب نشانه بیماری های گوش است و ممکن است از اختلالات کل سیستم شنوایی از گوش خارجی تا حلزون و از عصب زوج هشتم تا کورتکس مغز ناشی شود. سلول های عصبی حلزونی گوش که در گوش داخلی قرار دارند پایانه های موئی شکل خود را به درون حلزون می فرستند. حلزون از مایعی پر شده است که در پاسخ به صداهای وارد شده به گوش حرکت می کند. وقتی صدا امواجی را در حلزون ایجاد می کند، پایانه های مویی شکل پیامی را به مغز مخابره می کنند که این پیام در مغز به صورت صدا تفسیر می شود. وقتی صداها و به دنبال آن امواج درون حلزون بسیار شدید باشند پایانه های عصبی ظریف آسیب می بینند و لذا پیام های غیر طبیعی به مغز مخابره می کنند که می تواند موجب وزوز گوش شود.
عوامل ایجاد وزوز گوش
بیماری های  قلبی-عروقی: مثل تنگ شدن دیواره عروق قلب (آترواسکلروز) یا فشار خون بالا می تواند در مراحلی از بیماری باعث ایجاد وزوز گوش شود. در فشار خون بالا اغلب وزوز گوش با میزان فشار خون نوسان پیدا می کند.
مصرف داروها: بعضی از داروها مثل سالیسیلات ها، NSAIDS (ایبوبروفن، ایندومتاسین، فنیل بوتازون و…)، آمینو گلیکوزیدها، بعضی از داروهای ضد افسردگی (آمی تریپتلین، آموکساپین، دزیپرامین، دوکسپین، نورتریپتلین و…) می توانند با آسیب حلزون و عصب زوج هشتم باعث وزوز گوش شوند. این وزوز معمولا فرکانس بالا داشته و ممکن است با قطع دارو ادامه یابد. گاه حتی با یک دوز واحد و اندک از این داروها وزوز گوش رخ می دهد.
.
عوامل مربوط به دستگاه شنوایی: بیماری های مربوط به دستگاه شنوایی مانند بیماری نیر و یا جرم گوش می توانند باعث ایجاد وزوز در گوش گردند.
عوامل روان شناختی: این عوامل نقش عمده ای در ایجاد وزوز به عهده دارند، باید توجه داشت که نه تنها وزوز گوش می تواند باعث افسردگی شود بلکه افسردگی نیز می تواند باعث تشدید وزوز گوش گردد.
از عوامل دیگر می توان به این موارد اشاره کرد: عوامل مربوط به دندان ها، کاهش غیر طبیعی ویتامین ها و مواد معدنی، افزایش چربی خون، تومور آکوستیک، شیرجه زدن در آب، کم خونی و دژنراسیون ناشی از پیر گوشی که معمولا به دلیل اختلال گردش خون به وجود می آید. از جمله مهم ترین عوامل ایجاد کننده وزوز در گوش می باشند.
درمان
در مواردی که وزوز گوش از بیماری های گوش خارجی و میانی ناشی شده باشد معمولا درمان موثر است ولی در مواردی که وزوز گوش از حلزون، عصب زوج هشتم یا CNS منشا گرفته باشد معمولا درمان موثر نیست. البته وزوز گوش تقریبا در 25 درصد بیماران طی مدت کوتاهی و در 50 درصد از آن ها پس از چند ماه به طور کامل یا تقریبی برطرف می شود و فقط در 25 درصد بیماران وزوز گوش باقی می ماند. برای درمان یک روش واحد برای تمام مبتلایان به وزوز توصیه نمی شود و اگر روش خاصی موفقیت آمیز نبود درمان دیگری را به کار می گیرند که این برنامه نیازمند بردباری بیمار است. در کل روش های درمانی این بیماری عبارتند از:
.
استفاده از دارو: در برخی موارد دارو توسط پزشک متناسب با بیماری تجویز می گردد.
استفاده از سمعک یا وسایل ماسکینگ: دیده شده است که اگر مثلا در گوش چپ فردی که در گوش راست خود وزوز دارد، صدایی ضعیف با شدت متوسط 10 دسی بل و حتی کمتر ایجاد کنیم، وزوز گوش بیمار کاهش می یابد. این پدیده باعث ایجاد وسایلی به نام ماسکینگ شده که همراه یا بدون سمعک (بر حسب بود یا نبود کاهش شنوایی) به کار می رود. در بعضی از افراد استفاده چند ساعته از ماسکینگ باعث می شود حتی پس از حذف ماسکینگ، وزوز گوش برای چند ساعت یا بیشتر ظهور نکند. صدای تولید شده از این تجهیزات به قدری عالی است که هیچ گونه احساس ناراحتی برای فرد ایجاد نمی کند.
مشاوره و روان درمانی: وزوز باعث ایجاد احساس ناراحتی، اضطراب، استرس، انزوا، خستگی و بی خوابی می شود و این عوامل به نوبه خود باعث توجه بیشتر فرد به وزوز می گردد. بهبود سبک زندگی، فعالیت بدنی مناسب، مبارزه با افسردگی و مشاوره و روان درمانی کمک مؤثری به آرامش فرد می کنند.
توصیه ها
قطع یا به حداقل رساندن مصرف نوشابه های کافئین دار، مشروبات الکلی، قهوه، چای، شکلات و داروهای محرک.
قطع مصرف دخانیات
استفاده از موزیک یا رادیو به ویژه قبل از خواب، گوش دادن به نوار کاست یا سی دی حاوی اصوات طبیعی مثل امواج دریا، باران، رودخانه و… در پوشش وزوز بسیار مؤثر هستند.
قطع، تغییر یا کاهش مصرف داروهایی نظیر آسپیرین یا NSAIDS
از قرار گرفتن در محیط های ساکت دوری نمایید.
در مواقع بروز استرس شدید، وزوز افزایش می یابد. استرس ها و نگرانی ها باعث بروز وزوز نمی شوند اما تاثیرات آن را تشدید می کنند. پس از استرس های غیر ضروری اجتناب کنید.
از خسته شدن بیش از حد بپرهیزید زیرا ممکن است وزوز گوش را بدتر کند.
یاد گرفتن چگونگی کنار آمدن با وزوز بهترین درمان است. برخی افراد این وضعیت را بسیار بهتر از دیگران تحمل می کنند.
.
توصیه های تغذیه ای
اگر چه اکثر پزشکان هنوز برای درمان وزوز گوش از تغذیه استفاده نمی کنند ولی برخی از پژوهش های انجام شده امیدهایی را برای این مبتلایان ایجاد کرده است.
ویتامین ب12 برای اعصاب گوش، غلاف می سازد
بدن جهت ساختن میلین به این ویتامین نیاز دارد. میلین غلافی از چربی است که دور سلول های عصبی را فرا می گیرد. از طرف دیگر کمبود ویتامین ب12 می تواند سطح خونی هموسیستئین را بالا ببرد، هموسیستئین اسید آمینه ای است که تصور می شود برای اعصاب سمیت دارد. و مقادیر کم ب12 با برخی از اختلالات دستگاه عصبی از جمله فراموشی، کاهش رفلکس ها، مختل شدن حس لمس و درد و ظاهرا وزوز گوش و کری ناشی از صدای بلند همراه است. هر چند اکثر افراد ویتامین ب12 کافی را با خوردن غذا به دست می آورند ولی مشکلات جذبی به خصوص در سالمندان، می تواند موجب کمبود این ویتامین شود. پس اگر وزوز گوش دارید و به خصوص اگر به فراموشی مبتلا هستید از پزشکتان بخواهید تا میزان ویتامین ب12 خونتان را اندازه گیری کند.
منیزیوم ممکن است سپرگوش های حساس باشد
.
آزمایشات نشان داداه اند سلول های عصبی حیوانات مبتلا به کمبود منیزیوم نسبت به سلول های عصبی حیواناتی که با مواد غذایی حاوی منیزیوم کافی تغذیه می شدند، در مواجهه با سروصدا بیش تر آسیب می دیدند. وقتی سروصدا به شدت افزایش می یابد، موهای ظریف روی این سلول ها به یکدیگر می چسبند یا از بین می روند و سرانجام سلول های مذکور و سلول های پشتیبان آن ها همراه با رشته های عصبی ای که به این سلول ها می آیند تخریب می شوند. کمبود منیزیوم همراه با تاثیر محیط پر سروصدا سرانجام ذخایر انرژی سلول را تخلیه می کند و منجر به خستگی شدید، آسیب و مرگ سلول های گوش داخلی می شود. کمبود منیزیوم همچنین موجب منقبض شدن عروق خونی، از جمله شرائین ظریفی می شود که به گوش داخلی می روند.
.
سبزی ها، غلات کامل، دانه های روغنی و حبوبات، سرشار از منیزیوم هستند اما اگر قصد استفاده از مکمل های منیزیوم را دارید و مبتلا به مشکلات قلبی و کلیوی نیز هستید، حتما باید ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.
آنتی اکسیدان ها می توانند برای گوش های بیمار مفید باشند
اختلال جریان خون در گوش ها گاهی اوقات وزوز گوش را ایجاد می کند، که به دو طریق ممکن است ایجاد شود. اول آن که ممکن است شریان ظریفی که به گوش داخلی می رود توسط کلسترول مسدود شود و نوعی سکته در گوش ایجاد کند. دوم آن که صدای بلند می تواند موجب اسپاسم این شریان شود و جریان خون حلزون را کاهش دهد. در هر دو مورد، قطع جریان خون می تواند منجر به مشکلات شنوایی شود. این جاست که مواد مغذی آنتی اکسیدان- ویتامین ث، ویتامین ای، بتا - کاروتن و غیره نقش خود را ایفا می کنند. آنتی اکسیدان ها از آسیب رساندن اکسیدان ها به غشاهای سلولی جلوگیری می کنند. به گفته متخصصان، آنتی اکسیدان ها همچنین شرایین را باز و عاری از تجمع پلاک نگه می دارند.
روی می تواند مؤثر باشد
غلظت ویتامین ها و مواد معدنی در برخی از قسمت های بدن نسبت به سایر قسمت ها بیش تر است. این امر در مورد گوش داخلی هم صادق است، چرا که همانند شبکیه چشم، دارای غلظت زیادی از روی است. متخصصان در مورد چگونگی عمل روی در گوش داخلی مطلب زیادی نمی دانند، اما واضح است که حلزون برای انجام صحیح اعمالش به روی نیاز دارد. حیواناتی که با رژیم کم روی تغذیه می شوند دچار کاهش شنوایی نسبی می گردند و ظاهرا حتی کمبود روی خفیف که اغلب در سالمندان دیده می شود می تواند کاهش شنوایی مربوط به آسیب شنوایی ناشی از صوت یا پیری را بدتر کند. دکتر شامباو تخمین می زند که حدود 25 درصد بیماران مبتلا به وزوز گوش دچار کمبود روی هستند. گاهی اوقات این بیماران دچار کم اشتهایی، ریزش مو، کاهش حس چشایی و بویایی یا مشکلات پوستی می شوند. همه این علائم مربوط به کمبود روی است. او در مورد این افراد مصرف مکمل روی را به همراه مکمل مولتی ویتامین/ مینرالی قوی که حاوی سایر مواد مغذی باشد، توصیه می کند.
ویتامین آ ممکن است به شنوایی کمک کند
ویتامین آ نیز، همانند روی، در حلزون گوش داخلی دارای غلظت زیادی است. تمام سلول های گیرنده حس اختصاصی، از جمله شبکیه چشم و سلول های مویی گوش داخلی، برای انجام صحیح اعمالشان به ویتامین آ و روی وابسته اند. در تعدادی از بررسی های انجام شده کمبود ویتامین آ در خون با کاهش شنوایی همراه بود. در چندین بررسی، 24 تا 74 درصد مبتلایان به وزوز گوش پس از مصرف مکمل های ویتامین آ احساس بهبود نسبی داشتند. البته مصرف مکمل بتا کاروتن از طرف متخصصین توصیه می شود، زیرا بدون نگرانی در مورد سمی بودن می توانید آن را مصرف کنید. بدن می تواند برای ساختن ویتامین آ از بتا – کاروتن استفاده کند.
.
.
.
معصومه مرادی
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب