درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

بشقابی از پروتئین برای ناخن هایی محکم
پروتئین ها مهم ترین منابع مسئول سوخت وساز وترمیم بافت های بدن هستند، لذا لازم است همیشه در رژیم غذائی وجود داشته باشد. از آن جا که قسمت اعظم ناخن ها را پروتئینی به نام کراتین تشکیل می دهد اگر رژیم غذائی افراد، میزان پروتئین مورد نیاز بدن او را تامین نکند، ناخن ها نازک و شکننده خواهند شد. البته کمبود پروتئین در بدن با عوارض دیگری نیز همراه خواهد بود به این ترتیب که پس از مدتی  خطوط عرضی ومتقاطع بر روی ناخن ها ظاهر می شود وحتی ممکن است تغییر شکل ناخن ها را به دنبال داشته باشد.
رژیم های غذایی غیر اصولی نیز یکی دیگر از علل شکنندگی ناخن ها شمرده می شود به این ترتیب که منابع غذائی بسیار کم کالری، مصرف کنندگان آن را در معرض ابتلا به کمبود چندین ماده غذائی ازجمله کمبود پروتئین قرار می دهد از این رو به مخاطره افتادن سلامت ناخن ها از عوارض پیروی از رژیم های خودسرانه محسوب می شود.
بر اساس تحقیقات انجام شده، پروتئین لازم برای تامین نیازهای رشدی در یک فرد بالغ (بالای 18سال) با وضعیت عادی  8/. گرم در کیلوگرم است اما درموقعیت های مختلف مانند بیماری ها متفاوت است.
آهن برای استحکام بیشتر
آهن یکی از ریز مغذی های ضروری درساختمان ناخن ها است و کمبود آن دربدن، قاشقی شدن ناخن را موجب می شود. چنانچه ناخن هایتان کم رنگ شده اند بیش از گذشته مراقب دریافت آهن کافی باشید. از آن جا که ویتامین ث، جذب مواد غذایی غنی از آهن را افزایش می دهد استفاده از این ویتامین در کنار غذاهای گیاهی راه کار مناسبی برای افزایش جذب آهن است. همچنین زنان، هنگام عادت ماهیانه، دوران بارداری و هنگامی که از رژیم های گیاه خواری پیروی می کنند نیاز به دریافت مکمل های آهن دارند. با توجه به مطالب فوق مصرف منابع حیوانی مانند گوشت قرمز و جگر و مواد غذایی گیاهی مانند عدس، لوبیا، کاهو، اسفناج، جعفری، تره فرنگی، گریپ فروت ومیوه های خشک توصیه می شود.
میزان آهن مورد نیاز در هر 1000کیلوکالری 7-5میلی گرم می باشد، از این گفته به این نتیجه می رسیم با کاهش دریافت انرژی از مواد غذائی، دریافت این عنصر کاهش پیدا خواهد کرد، مگر این که این فرد از مکمل های غذائی آهن استفاده کند یا این که غذاهای غنی از آهن را مصرف کند.
یک زن بالغ وغیر باردار بطور متوسط به 18میلی گرم آهن در روز نیاز دارد. البته این مقدار در زنان باردار به 27 میلی گرم در روز می رسد.
فراموش نکنید که مصرف غذاهای با کالری بالا که منابع فقیری از آهن غذائی بشمار می روند مانند انواع فست فودها، دریافت این عنصر را دچار اختلال می کند. در کشورهای در حال پیشرفت از جمله ایران به دلیل وجود انواع ممانعت کننده  ها مثل فیتات در بسیاری ازگیاهان سبز، دریافت آهن از طریق رژیم غذائی کافی نمی باشد.
ویتامینی برای ظاهری زیبا
ویتامین ث ویتامین محلول در آبی است که برای سلامت انسان مورد نیاز می باشد. ویتامین ث علاوه براین که در عملکرد بسیاری از آنزیم ها در بدن نقش دارد دارای نقش آنتی اکسیدانی هم می باشد. کمبود ویتامین ث در بدن می تواند باعث تغییر شکل در ناخن ها وکاهش رشد آن ها شود. باید دانست که مصرف برخی از قرص ها مانند قرص های ضدبارداری وداروهای استروئیدی باجذب ویتامین ث تداخل حاصل می کند وکمبود این ویتامین را بدنبال دارد. توجه داشته باشید افرادیکه در معرض دود سیگار می باشند بیش از سایر افراد به ویتامین ث نیاز دارند. افراد دارای استرس دچار کــــمبود ویتامین ث مـی باشند. درهنــــگام اســــترس، بیماری های عفونـــــــــی، ناراحتی هــــای جسمی وروانی نیاز بدن به ویتامین ث، پنج برابرافزایش پیدا می کند.
میوه ها به عنوان منبع غنی از ویتامین ث مطرح می باشند. از بین میوه ها می توان به کیوی، طالبی، انگور واز بین سبزیجات می توان انواع کلم ولوبیا سبز را به عنوان منابع خوب ویتامین ث نام برد.
لازم به ذکر است که ویتامین ث ناپایدار بوده از این رو مقدار این ویتامین در بسیاری از غذاهای گیاهی با توجه به فصل، نحوه حمل ونقل، مدت ماندگاری ونوع نگهداری متفاوت است. مقدار متوسط روزانه مورد نیاز ویتامین ث در یک فرد بالغ 75میلی گرم در روز می باشد.
روی را فراموش نکنید
کمبود روی در بدن بر سلامت ورشد ناخن ها تاثیر منفی می گذارد به طوری که یکی از علائم کلینیکی برای تشخیص کمبود روی، مشاهده وضعیت ناخن در این افراد می باشد. روی در متابولیسم پروتئین ها نقش داشته و در ساختمان کربوکسی پپتیداز شرکت دارد، پس درهضم پروتئین ها دخالت می کند. عنصر روی در سنتز پروتئین نیز نقش داشته وکمبود آن موجب اختلال رشد می شود. مصرف مداوم پنی سیلامین، کمبود روی وپیریدوکسین (ویتامین ب6) را به دنبال دارد. عنصر روی برای جذب بهتر به ویتامین ب6 نیاز دارد.
گوشت قرمز و گوشت سفید منبع خوبی از عنصر روی است. روی درتمام منابع گیاهی وحیوانی وجود دارد. یکی از غنی ترین منابع برای دریافت روی، لوبیای پخته شده با گوشت قرمز است که میزان روی در این غذا از جگر سرخ شده گاو نیز بیشتر است. البته دسترسی روی از منابع حیوانی بیش از منابع گیاهی می باشدمثلا میزان جذب روی از گوشت چهار برابر غلات می باشد.
از منابع گیاهی حاوی روی می توان به گردو وبادام زمینی اشاره کرد. مقدار روی توصیه شده برای دریافت روزانه در زنان ومردان به ترتیب 5/6 و4/9 میلی گرم درروز است. باتوجه به مطالب فوق مصرف گوشت قرمز برای سلامت ناخن ها ضروری است ولی به یاد داشته باشید که از مصرف بی رویه این ماده غذائی اهتراز کنید.
زهرا اصلانی / کارشناس ارشدعلوم بهداشتی در تغذیه
غذا های مفید برای ناخن
نخود سبز
این ماده غذائی دارای ارزش غذائی بالائی است. نخود سبز دارای پروتئین زیادی است ودر صورت اضافه شدن به رژیم غذائی افراد می تواند سرعت رشد ناخن ها را افزایش دهد. از سوی دیگر نخود سبز دارای آهن وویتامین ث می باشد که تاثیر این دو برروی ناخن ها در مطالب فوق به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است. سبزیجات دارای مقدار زیادی مواد مغذی است اما نسبت به حرارت بالا حساس بوده و در فرایند استریلیزاسیون کنسرو کردن  ممکن است کاهش پیدا کند.
جوانه گندم
با افزودن این ماده به رژیم غذائی خود می توانید به داشتن ناخن هائی زیبا، سالم و با استحکام کمک کنید. جوانه گندم یکی از بهترین منابع ویتامین ای بوده وغنی از پروتئین وروی است. این ماده غذائی دارای ویتامین ب6 می باشد که به جذب روی از روده ها کمک می کند.
تخم مرغ
تخم مرغ دارای 14% پروتئین با کیفیت بالاست وبهترین تعادل اسیدآمینه در بین تمام غذاها را داراست از این رو در سلامت واستحکام ناخن ها اهمیت زیادی دارد، از طرفی پروتئین های موجود در سفیده تخم مرغ از قابلیت جذب سریعی برخوردار است که آن را تبدیل به یک ماده غذائی طلائی کرده است.
ماهی سالمون (ماهی آزاد)
یکی از انواع ماهی های چرب، ماهی سالمون می باشد. این ماهی غنی از ویتامین ب12 بوده و برای استحکام استخوان ها مفید است. منابع این ویتامین بیشتر منابع حیوانی است از این رو گیاه خواران بیشتر  دچار عواقب ناشی از کمبود این ویتامین  قرار خواهند داشت. لازم است افراد گیاهخوار برای داشتن ناخن هائی سالم به این مساله توجه خاصی داشته باشند.به یاد داشته باشیم که این ویتامین در متابولیسم برخی از اسیدمینه ها نیز دخالت دارد.
ویتامین جلا دهنده
کمبود ویتامین ب12، بسیاری عملکردهای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد که از این میان می توان به تغییر رنگ طبیعی ناخن ها اشاره کرد. باتوجه به این که ویتامین ب12 در متابولیسم دو اسید آمینه مهم بدن دخالت دارد، کمبود آن،  متابولیسم پروتئین ها را نیز دچاراختلال می کند از این رو برای داشتن ناخن های زیبا مصرف منابع غذائی حاوی این ویتامین از جمله جگر، قلوه، شیر، تخم مرغ، ماهی، پنیر وگوشت ضروری است. استفاده مکرر از یک دارو در طول سالیان متمادی نیز می تواند باعث بروز کمبود این ویتامین شود. مقدار ویتامین ب12 مورد نیاز روزانه 3-2میکروگرم درروز است. نکته جالبی که در مورد این ویتامین محلول در آب وجود دارد آن است که بعد از پختن غذا 70% از این ویتامین در غذا باقی می ماند که علتش اتصال این ویتامین به پروتئین ها می باشد. بیوتن نیز یکی دیگراز ویتامین های گروه ب است که در تقویت واستحکام ناخن ها دخالت دارد. زنانی که مبتلا به این عارضه بودند و مورد درمان بوسیله این ویتامین قرار گرفتند ضخامت ناخن ها در آن ها 25% افزایش یافت. این ویتامین توسط هیچیک از پستانداران ساخته نمی شود ودر عوض در روده بوسیله تعدادی از باکتری ها ساخته می شود. از منابع حاوی این ویتامین می توان زرده تخم مرغ، جگر وبرخی سبزیجات رانام برد. میزان دریافت روزانه این ویتامین 60میکروگرم در روز می باشد.
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب