درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

تازگی شرط سلامت غذا

دلیلی برای فقدان انرژی
بی حالی و تهوع، عمده ترین عوارضی است که به دنبال مصرف غذاهای مانده بروز پیدا می کند. ضعف و خالی از انرژی بودن یکی از شکایاتی است که امروزه از زبان بسیاری از ما شنیده می شود و با وجود صحت و سلامت بررسی های انجام شده دلیل آن ناشناخته باقی می ماند در حالی که باید دانست مصرف غذاهای از قبل مانده و خالی از ویتامین و انرژی ممکن است یکی از علل آن باشد.
ورود بعضی از میکروب ها حین نگهداری غذا در یخچال امری غیر قابل اجتناب است در این صورت مسمومیت های غذایی با نشانه های تهوع، استفراغ، اسهال، گیجی و... می تواند بروز کند. اما به دنبال ابتلا به  اسهال و استفراغ بسیاری از آب و الکترولیت های مفید بدن دفع می شود و اعضای مهمی از جمله کلیه ها در معرض خطر قرار می گیرند.
همچنین مسمومیت های غذایی در پی نگهداری غذا برای ساعت ها خارج از یخچال مثلا در کیف مدرسه کودک ممکن است صورت گیرد. مهم ترین سمی که می تواند در اثر مصرف غذاهای مانده  زندگی ما را تهدید نماید کلستریدیوم بوتولینوم است به خصوص زمانی که محیط مناسب و حاوی پروتئین کافی در اختیار میکروب قرار گیرد شروع به رشد می‌کند. این میکروب در شرایط نامساعد با تشکیل پوشش مقاوم به شکل هاگ در می‌آید. هاگ ها در بزرگسالان بیماری زا نیستند اما به دلیل اینکه سیستم گوارشی کودکان برای مبارزه با میکروب‌ها کاملا تکامل نیافته است ممکن است در اثر مصرف این غذاها در کودکان باعث مسمومیت شود. بنابراین غذا بعد از پخت، نباید بیش از دو ساعت بیرون از یخچال بماند زیرا نگهداری طولانی مدت غذا در خارج از یخچال، روی اجاق یا سرسفره باعث آلودگی آن می گردد.
غذای تازه برای طراوت جسم
در مطالعات انجام شده نشان داده شده است استفاده از غذاهای مانده می تواند به مرور زمان باعث پیری زودرس شود به این دلیل که در بدن انسان سالم، موادغذایی تازه قابلیت هضم و جذب سریع دارد اما برای هضم و جذب غذاهای مانده نسبت به غذاهای تازه، بدن باید انرژی بیشتری صرف و فرایندهای گوناگونی را روی غذا اعمال کند که موجب پیری و از بین رفتن برخی سلول های بدن می شود و این پیری سلولی می تواند باعث پیری بدن شود.
البته طرز نگهداری مواد غذایی در یخچال نیز بسیار مهم است. اگر غذا با مقدار زیاد وارد یخچال شود، قسمت‌های داخلی تر غذا نمی‌تواند به همان سرعتی که اطراف غذا سرد می‌شود، خنک شود در نتیجه تا مدت طولانی مرکز غذا گرم می ماند بنابراین گرمای قسمت‌های داخلی تر در طولانی مدت سبب می‌شود شرایط برای تکثیر میکروب ها و تغییرات آنزیمی در مواد غذایی فراهم شود. تغییرات آنزیمی با توجه به نوع مواد غذایی، ممکن است متفاوت باشد.
مراقب نیترات برخی سبزیجات باشید
اسفناج یکی از مهمترین مواد غذایی است که باید توجه ویژه ای به نگهداری و مصرف آن پس از پخت داشت. از آن جا که در کشور ما مصرف عمده اسفناج در تهیه خورشت قورمه سبزی است معمولا این سبزی حتی تا ماه ها ممکن است در فریزر نگهداری شود.
اسفناج با نام علمی Spinacia oleracea از خانواده ی چغندر سانان، گیاهی یک ساله است. اسفناج خواص تغذیه ای و دارویی بسیار بالایی دارد و از جمله سبزیجاتی است که حتماً باید در میزان و زمان مصرف آن توجه شود. میزان نیترات در اسفناج بسیار بالا می باشد و غذاهای حاوی اسفناج پخته در اثر تبدیل نیترات به نیتریت بسیار خطرناک می باشند.
نیترات تحت شرایطی توسط آنزیم نیترات ردوکتاز به نیتریت تبدیل می شود. در سبزی هایی مثل اسفناج که مقدار زیادی نیترات وجود دارد این ماده در تماس با آلودگی میکروبی و در دمای کم تبدیل به نیتریت شده و ترکیبات سرطان زایی به نام نیتروزآمین ها را بوجود خواهد آورد. نیتریت وارد شده به بدن، هموگلوبین خون را به مت هموگلوبین تبدیل کرده و در نهایت انسان را دچار عارضه ی کمبود اکسیژن خونی می سازد. بنابراین توصیه می شود که اسفناج پخته شده را فقط یک بار مصرف کنید و تحت هیچ شرایطی درون یخچال قرار نداده و دوباره مصرف نکنید در غیر این صورت با انجام این کار به جای وارد کردن مواد غذایی به بدن، سمی بسیار خطرناک را وارد بدن خود می کنید. این حالت در کودکان نیز بیشتر اتفاق می افتد زیرا که هنوز محیط معده ی آن به اندازه کافی اسیدی نیست و همچنین در افراد سالمند که ترشح اسید کمتری در معده دارند بیشتر مشاهده می شود. بطور کلی سبزیجات برگی شکل مانند ریواس و کرفس هم دارای مقادیری نیترات هستند که در مورد استفاده ی این سبزی ها هم باید به نکات بالا توجه کرد. مواد غذایی دیگری که می توانند مشکل ساز شود برنج است البته برنج از شب مانده نیترات تولید نمی کند ولی به علت بار میکروبی بالایی که پیدا می کند نباید بیرون از یخچال و برای مدت طولانی نگهداری شود. با این حال حبوبات خشک یا مغزها و خشکبار نسبت به فسادپذیری مقاومت بالاتری دارند و احتمال فساد آن‌ها کمتر است.
پس مانده غذا را فریز نکنید
سال هاست متخصصان هشدار داده اند که پس مانده غذا فریز نشود و حداکثر تا 48 ساعت درون یخچال نگهداری شود. البته حرارت لازم برای گرم کردن غذا نیز موضوع مهمی است به طوری که هنگام گرم کردن غذا نیز حداقل 60 درجه سانتی گراد حرارت لازم است. معمولاحرارتی که مجدداً برای گرم کردن غذا به آن داده می شود به این حد نمی رسد به همین دلیل این امکان وجود دارد که میکروب های وارد شده در غذا در آن باقی بماند و سبب مسمومیت فرد گردد.
بنابراین درست کردن غذا برای دو وعده و نگهداری آن در یخچال به خصوص برای خانواده های دارای کودک، زن باردار یا شیرده، افراد مسن، بیمار یا بیماران با مشکلات ایمنی، مناسب نیست. البته بعضی افراد عادت به دو بار و یا بیشترگرم کردن غذا دارند که این کارنیز ارزش غذایی را کم کرده و بار میکروبی غذا را بالا می برد.انیس کوچک

 

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب