درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

هموروئید

 

نخستین مرتبه بقراط، پدر علم پزشکی، این کلمه را برای این بیماری به کار برد. همورویید از دو واژه لاتین hemo به معنای خون و rrhoos به معنای تخلیه یا خروج خون تشکیل شده است. در این بیماری وریدهای ناحیه مقعد، متسع و ملتهب می شود. چنانچه عروق داخل مقعد متسع شده باشد، همورویید داخلی و اگر عروق خارج مقعد متسع شوند همورویید خارجی نام می گیرد. در چنین شرایطی به دنبال بروز فشار بر عروق، رگ ها ملتهب و متسع شده و بدنبال آن خون ریزی و زخم ایجاد می شود.

بهبود هموروئید با رژیم درمانی
رژیم غذایی در کنترل عوارض بیماری هموروئید نقش مهمی دارد به طوری که می توان با تغذیه مناسب از ابتلا به هموروئید جلوگیری و یا آن را متوقف کرد. این در حالی است که تغذیه نامناسب می تواند سبب تشدید بیماری و درد در این بیماران شود.
به طور کلی توصیه اکید می شود که این بیماران از یبوست جلوگیری کنند. بر این اساس این گروه از بیماران باید موارد زیر را در رژیم غذایی خود رعایت کنند.
هنگامی که بیمار درد دارد رژیم غذایی کم فیبر توصیه می شود در غیر این صورت استفاده از رژیم پر فیبر ضروری است. غلات کامل مانند برنج قهوه ای، ذرت، جو، گندم کامل، حبوبات مانند( لوبیا، عدس، نخود)، میوه ها و سبزیجات از مــواد غـذایی پر فیبر محسوب می شود.
تقریباً اکثر مردم، اثرات مثبت آلو و انجیررا در مورد یبوست می شناسند اما کیوی نیز دارای اثرات بی نظیری برای رفع یبوست است. برای آن که نتیجه بهتری از مصرف چنین میوه هایی بگیرید توصیه می شود این میوه ها را شب قبل از خواب مصرف نمایید.
غذاهای تند، علائم این بیماران را تشدید می کند در نتیجه این افراد باید از مصرف فلفل، خردل یا سُس های تند اجتناب کنند.
طبق دستور پزشک می توانید کمی سبوس به غذا (مانند ماست، سوپ و شیر) اضافه کنید. این روش می تواند در بهبود یبوست موثر باشد. بعضی افراد از نفخ تا چندین هفته پس از افزودن سبوس به غذایشان شکایت دارند بنابراین باید در برنامه غذایی به آرامی تغییر ایجاد کرد تا دستگاه گوارش به برنامه غذایی جدید عادت کند. البته اگر در برنامه غذایی فیبر به مقدار کافی وجود داشته باشد نیازی به افزودن سبوس به غذا نخواهد بود.
مصرف مقادیر کافی آب و سایر مایعات موجب افزایش حجم مدفوع شده و حرکات روده ای را تسهیل می کند در نتیجه احتمال ابتلا به یبوست به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
محدود کردن مصرف چربی، محصولات حیوانی، گوشت قرمز و رژیم های پر پروتئین، قهوه و الکل برای تخفیف این بیماری الزامی است.
از مصرف ملین های قوی مانند بیزاکودیل، برگ سنا و روغن های معدنی پرهیز کنید زیرا استفاده طولانی مدت از این مواد سبب تنبلی روده می شود.
مصرف شیر در برخی افراد سبب ابتلا به یبوست می شود بنابراین جایگزین کردن ماست توصیه می شود.
استفاده از منابع غذایی ویتامین کا هنگام خون ریزی توصیه می شود. کاهو و کلم سرشار از ویتامین کا است.
مصرف انواع بیسکویت ها، شیرینی های خشک و مواد غذایی آماده(Fast Food) باید محدود گردد زیرا این قبیل مواد غذایی سبب ایجاد یبوست می شود.
تخم کتان، نرم کننده ی بسیار خوبی است. می توان بذر کتان را آسیاب و مصرف کرد و یا روی غذا پاشید.

درمان های سرپایی
یا جراحی؟
امروزه پزشکان و بیماران درجستجوى راه هاى ساده و موثر هستند که کمترین عارضه را داشته باشد. لذا روش های گوناگونی برای درمان این بیماری از جمله کوتر کردن، منجمد کردن، رابر بند لیگاتور و استفاده از لیزر موجود می باشد که با توجه به نوع و درجه همورویید و با صلاحدید پزشک قابل استفاده است.
اگر بیماری به قدری پیشرفت نماید که با روش های سرپایی قابل درمان نباشد نهایتا از جراحی استفاده می شود.
جراحی تحت بیهوشی انجام می شود و ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد.
چه زمان به پزشک
مراجعه کنیم؟
به‌ یاد داشته باشید‌ که‌ هر خونریزی‌ ممکن‌ است‌ مربوط به هموروئید نباشد و می تواند یکی‌ از علایم‌ اولیه‌ و هشدار دهنده سرطان‌ کولون (روده بزرگ) باشد.
سرطان کولون جزء بیماری‌های خطرناک است و از نظر شیوع، سومین سرطان شایع و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در تمام دنیاست.
در ایران نیز همین آمار را داریم اما نکته تأسف‌بار این است که در ایران سن شیوع بیماری پایین‌تر از استاندارد جهانی است به همین دلیل توصیه اکید می شود در صورت مشاهده خون حتما به پزشک مراجعه و از خود درمانی اجتناب نمایید و هر کدام از درمان های ذکر شده را تحت نظر پزشک اجرا نمایید.
تسکین با کمپرس آب گرم
اصولاً براى برطرف کردن علایم هموروئید با توجه به شدت بیماری و تشخیص پزشک متخصص در این رشته چندین روش درمانى وجود دارد که شامل درمان طبی، مداخلات تغذیه ای، درمان های سرپایی و جراحی است.
معمولاً براى بهبود هموروئیدهاى خفیف، کنترل یبوست، اصلاح عادات اجابت مزاج، پرهیز از زورزدن به هنگام اجابت مزاج و استفاده از پمادهاى ضد هموروئید توصیه می شود. این قبیل پمادها اغلب شامل بی حس کننده های موضعی، تنگ کننده های عروقی، مواد قابض کننده، ضد عفونی کننده ها، مسکن ها، ضد خارش ها و ضدالتهاب (عمدتاً‌ کورتن ها) است. البته کمپرس آب گرم یکی از مؤثرترین روش ها برای بهبود و تسکین علائم هموروئید است بدین ترتیب که بیمار روزانه چند مرتبه به خصوص بعد از هر اجابت مزاج به مدت چند دقیقه در آب گرم با دمای قابل تحمل بنشیند. برای این منظور می توان از یک لگن پلاستیکی کاملاً تمیز استفاده کرد. توجه داشته باشید که استفاده از توالت ایرانی در این موارد به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا با فشاری که وارد می کند حالت بیرون افتادگی و سایر علائم تشدید می شود.


مهمترین علت ها
محققان در پژوهش های بسیاری به بررسی عوامل ابتلا به یبوست پرداخته و به این نتیجه رسیده اند که یبوست به خصوص یبوست شدید و طولانی که با زور زدن هنگام دفع همراه است تاثیر بسیار زیادی در ابتلا به هموروئید دارد. آن ها همچنین ابتلا به اسهال مزمن، مصرف مداوم و زیاد ملین ها، چاقی، ایستادن و نشستن های طولانی مدت، تغذیه ناکافی با میوه و سبزی جات و مواد فیبری و عدم تحرک کافی را نیز از مهم ترین عوامل ابتلا به چنین عارضه ای می دانند.
با این حال بلند کردن اجسام سنگین به شیوه غلط، سرطان‌ روده‌ بزرگ‌ و کاهش تون‌ عضلانی‌ در سنین‌ بالا نیز بسیار موثر بوده و احتمال ابتلا به هموروئید را می افزاید.
آمارها نشان داده است بسیاری از بیماران هموروئیدی دارای منشاء ارثی از طرف خانواده مادری هستند. همچنین فشار ناشی از بارداری و زایمان عمده ترین دلیل بروز هموروئید در زنان جوان شناخته شده است.
نشانه هایی که باید جدی گرفت
شاید بسیاری از افراد با مشاهده چنین عارضه ای در اعضای خانواده خود نسبت به ابتلای به آن نوعی وسواس پیدا کرده باشند و با احساس کوچک ترین ناراحتی خود را مبتلا فرض کنند. این در حالی است که بیماری هموروئید دارای نشانه های خاصی است که اطلاع از آن به شناسایی این بیماری کمک زیادی می کند و به این ترتیب میزان زیادی از ناراحتی افراد را می کاهد.
خارش مقعد به ویژه در همورویید خارجی یکی از عمده ترین نشانه های بیماری است که باید با علایم دیگری مانند سوزش، درد مقعد بخصوص هنگام نشستن، التهاب و تورم، ترشح و خون ریزی و وجود خون قرمز روشن در مدفوع یا دستمال همراه باشد. در هر صورت لازم است با مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کرد تا از سلامت خود مطمئن شد. به یاد داشته باشید مراجعه زودهنگام به پزشک با مشاهده هر یک از این علائم تاثیر بسیار زیادی در روند سریع بهبودی دارد.


چند نکته

بیماران باید تشویق شوند که با یک الگوی منظم، در زمان مشخصی از روز، عمل دفع را انجام دهند و عادات روده ای منظم داشته باشند. از آنجایی که تحرکات روده هنگام صبح و نیز بعد از وعده های غذایی بیشتر است، بهترین زمان دفع، بعد از صرف صبحانه است.

در افرادی که کم تحرک هستند، افزایش فعالیت فیزیکی منظم روزانه و بویژه فعالیت های هوازی توصیه می شود.

در صورت خون ریزی های مکرر یا عودکننده در صورت صلاحدید پزشک ممکن است بیمار نیازمند استفاده از ویتامین ب کمپلکس، آهن و ویتامین کا باشد.

خشک نگه داشتن منطقه مقعد الزامی است اما باید توجه داشت که از مصرف دستمال های توالت معطر، رنگی و زبر اجتناب کرد.

پوشیدن لباس های زیر از جنس کتان توصیه می شود.

اجتناب از مصرف ملین های قوی نیز ضروری است.

 

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب