درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

جنگ با بوی بد بدن به کمک مواد غذایی

 

 مصرف میوه و سبزیجات تازه به دلیل محتوای بالا ریز مغذی ها(ویتامین ها و املاح) و فیبر رژیمی بالا نقش به سزایی در بهبود بوی بدن دارد. البته توصیه می شود مصرف سبزیجاتی که در روغن فراوان سرخ شده اند و یا میوه هایی که در شربت های غلیظ کنسرو شده اند کاهش داده شود زیرا این مواد نه تنها کمکی به بهبود بوی بدن نمی کنند بلکه سبب افزایش بوی بدن نیز می گردند. آنتی اکسیدان ها نیز از دیگر مواد غذایی است که از تعرق زیاد پیشگیری می کند. مرکبات، سبزیجات برگ سبز و گوجه فرنگی غنی از آنتی اکسیدان است.

از محصولات بدون لاکتوز استفاده کنید
فرآورده‌های لبنی غنی از پروتئین است که در معده شکسته شده و با تولید سولفید هیدروژن، بوی بد بدن را موجب می‌شوند اما به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارند نباید از رژیم حذف شوند. از سوی دیگر مصرف محصولات لبنی در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز و یا حساس به پروتئین های شیر، می تواند منجر به ایجاد بوی بدن گردد. بنابراین توصیه می شود از محصولات لبنی بدون قند لاکتوز استفاده شود. البته تامین درصد زیادی از کلسیم مورد نیاز بدن از طریق منابع غیر لبنی نیز برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز نیز بسیار کمک کننده است.

کافئین را دست کم نگیرید
کافئین موجود در چای سیاه، قهوه، شکلات و نوشابه ها نیز می تواند در ایجاد بوی بدن موثر باشد. به همین منظور توصیه می شود روزانه چای سیاه کمتری مصرف نموده و یا چای سبز را جایگزین آن کنید. استفاده از نوشیدنی های طبیعی مانند دوغ هنگام مصرف غذا علاوه بر آنکه مفید است بدن را از مضرات انواع نوشابه مصون نگه می دارد.

مراقب متیل باشید
مواد غذایی که محتوای متیل بالایی دارند می توانند در ایجاد بوی بدن موثر باشند. متیل موجود در مواد غذایی در دستگاه گوارش تجزیه شده و تولید ترکیبی به نام تری متیل آمین می نماید. ترکیب حاصل از طریق تنفس، ادرار و تعریق از بدن دفع شده و در موارد شدید منجر به بروز سندرم بوی ماهی می گردد. محصولات سویا، چغندر و اسفناج به دلیل داشتن مواد مغذی نظیر کولین، بتائین و لسیتین دارای مقادیر بالای متیل هستند. چنانچه مشکل بوی بدن ناشی از اختلالات گوارشی و سایر بیماری های دیگر نبوده و مربوط به این دسته از مواد غذایی باشد، کاهش مصرف مواد غذایی حاوی متیل بالا می تواند در بهبود بوی بدن موثر باشد. لازم به ذکر است که ترکیباتی نظیر کولین، بتائین و لسیتین در بدن، اعمال حیاتی مهمی را از جمله سم زدایی، دفع فلزات سنگین و باقی مانده آفت کش ها و افزودنی های غذایی از بدن انجام می دهند و نباید به طور کامل از رژیم حذف گردند.

از بوبرهای طبیعی غافل نشوید
یکسری مواد غذایی به عنوان بوبرهای طبیعی نام گرفته اند. سبزیجاتی نظیر جعفری، برگ گشنیز، کرفس، انواع گونه های نعناع و گیاهان معطری نظیر رزماری، آویشن و پونه جزو این دسته از مواد غذایی قرار می گیرند. این گروه از مواد غذایی حاوی مقادیر بالایی فیتونوترینت بوده و مصرف آنها نقش بسزایی در کاهش بوی بدن ایفا می کند.
استحمام روزانه، استفاده از صابون های آنتی باکتریال، استفاده از اسپرهای بوبر حاوی آلومنیوم کلراید در مواقعی که بوی بدن خیلی زیاد باشد و پوشیدن لباس های گشاد و از جنسی که اجازه تبادل هوا را می دهد نظیر پارچه کتان نیز در کاهش بوی بدن موثر می باشد.

روی و منیزیم بیشتری دریافت کنید
کمبود املاح منیزیم و روی نیز یکی دیگر از عللی است که محققان آن را با بوی بدن مرتبط می دانند. سبزیجات برگ دار، غلات کامل و سبوس دار و انواع مغزها بهترین منابع غذایی منیزیم بوده و روی نیز در انواع گوشت، مغزها و سویا به وفور یافت می شود.

بوی بدن امری طبیعی است اما اینکه این بو خوشایند باشد یا ناخوشایند مسئله دیگری است که گاه باعث ایجاد مشکل برای حضور در محافل می شود و گاه فرد را به انسان خوشبویی تبدیل می کند. به طور کلی بدن انسان جهت حفظ سلامت و دفع سموم همواره در حال فعالیت است به همین دلیل بوی بدن بعضی از مواقع ممکن است ناشی از یک فرایند طبیعی دفع سموم از بدن باشد اما گاهی اوقات این بو همیشگی است و به خصوص با فعالیت فیزیکی تشدید پیدا می کند. آخرین تحقیقات محققین حاکی از آن است که ارتباط تنگاتنگی بین ترکیبات موجود در عرق و بوی بدن وجود دارد. به عقیده دانشمندان، اگرچه فعل و انفعالات گسترده ای روی بوی بدن تاثیرگذار است و گاه ابتلا به برخی بیماری ها و یا آلودگی های میکروبی مسبب آن شناخته شده است اما تغذیه نیز در این امر بی تاثیر نبوده و نباید از نقش آن به سادگی گذشت.
گاهی اوقات بوی ناخوشایند بدن در نتیجه سبک زندگی و رژیم غذایی است که فرد در برنامه خود می گنجاند. در چنین مواقعی توصیه می گردد که رژیم غذایی به طور کلی مورد بررسی قرار گرفته و تاکید بیشتر روی آلرژی های غذایی، عدم تحمل مواد غذایی، بالانس انرژی، دریافت بیش از حد ماکرونوترینت ها (به خصوص چربی ها و قندهای ساده) و همچنین کمبود یکسری از مواد مغذی است.

مهم ترین عوامل
به طور کلی دو نوع غدد تعریق در سطح پوست قرار دارند. غدد اکرین که در تمامی سطح بدن پراکنده اند و ترشحات آن ها حاوی آب و نمک بوده و فاقد بو می باشد. این ترشحات در کاهش دمای بدن نقش دارند اما نوع دوم غدد ترشحی( آپوکرین) در کنار فولیکول های مو در نواحی پوست سر، زیر بغل و کشاله ران قرار دارند و ترشحات آنها حاوی چربی می باشد. ترشح این غدد در اثر فعالیت بدنی، گرما و استرس افزایش می یابد و باکتری های سطح پوست از ترکیبات موجود در این نوع عرق تغذیه نموده و در اثر تجزیه ترکیبات شیمیایی موجود در آن تولید بو می نمایند.همانگونه که ژنتیک در بروز بسیاری ویژگی های آدمی نقش اساسی دارد در پیدایش بوی بدن نیز دخیل بوده و ویژگی های آن را تعیین می کند. با این حال نمی توان از عوامل محیطی و نقش تغذیه گذشت. تحقیقات زیادی حاکی از آن است که مصرف مواد غذایی نظیر گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده، سیر، پیاز، پودر کاری، زیره سبز و سایر ادویه و ترشی جات تاثیر بسیار زیادی در تعیین بوی بدن دارد زیرا این قبیل مواد غذایی بوی تندی داشته و در ترشحات بدن از جمله عرق وارد می شود.
علاوه بر مواد غذایی مصرفی، ابتلا به برخی بیماری ها نیز بر بوی بدن موثر شناخته شده است به این ترتیب که کمبود املاح منیزیم و روی، ابتلا به بیماری دیابت، تغییرات هورمونی، بیماری های کبدی و کلیوی و در نهایت استرس نیز بوی بدن را تغییر خواهد داد. افزایش چربی خون موجب آزاد شدن موادی به نام کتون در بدن می شود که بدبوست. مصرف سیگار و الکل نیز بی تاثیر نیست اما استفاده از لباس هایی که مانع از تبادل هوا می شود نیز بوی بدن را تغییر خواهد داد. دود تنباکو به راحتی وارد جریان خون شده و پس از جذب، از طریق غدد عرق و ادرار دفع می‌شود و بوی نامطلوبی ایجاد می‌کند. این بوی نامطبوع در بدن باقی مانده، به صورتی که حتی پس از ترک سیگار نیز تا چند هفته احساس می‌شود.


محمد پروهان

 

 

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب