درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

ام اس از نگاه متصصان تغذيه

 بيماري مالتيپل اسکلروزيس يا ام اس، يکي از شايع ترين اختلالات سيستم اعصاب مرکزي است. مالتيپل به معناي چندين بوده به اين معني که اين بيماري مي تواند چند منطقه از اعصاب بينايي، نخاعي و مغزي را درگير نمايد. اسکلروزيس نيز به معناي سخت شدن است زيرا اعصاب بينايي، نخاعي و مغزي سخت و در انتقال پيام هاي عصبي ناتوان مي شوند.

عوامل خطر

 علت بروز اين بيماري هنوز به درستي معلوم نيست ولي مسلم است که وراثت و عوامل محيطي مي تواند در ابتلا به بيماري نقش داشته باشد.

 سن و جنس

مالتيپل اسکلروزيس مي تواند در هر سني رخ دهد اما شايع ترين سني که افراد دچار آن مي شوند سنين بين 20 تا 40 سالگي است. اين در حالي است که زنان حدود دو برابر بيشتر از مردان به اين بيماري دچار مي شوند.

وراثت

بر اساس نظر محققين، فردي که دچار بيماري ام اس مي شود از نظر ژنتيکي مستعد ابتلا به آن مي باشد به اين معني که اين افراد احتمالاً استعداد مبتلا شدن به بيماري را از بدو تولد به ارث برده اند. به نظر مي رسد آن چيزي که موجب شروع اين بيماري در افراد مستعد مي شود عوامل محيطي و استرس مي باشد.  از سوي ديگر نشان داده شده است که اگر يکي از والدين، خواهر يا برادر فردي مبتلا به ام اس باشد، شانس ابتلا به اين بيماري در اين فرد 1 تا 3 درصد است در صورتي که بدون داشتن چنين سابقه اي، شانس ابتلا به بيماري يک دهم درصد است.


ويروس ها
بر اساس نظر برخي از محققين، برخي ويروس ها مي توانند زمينه ساز ابتلا به اين بيماري باشند.


پيشگيري با نور خورشيد
اکثر مردم نقش ويتامين دي را در ارتباط با سلامتي استخوان و دندان مي شناسند اما امروزه نقش هاي حياتي ديگري براي اين ويتامين شناخته شده است به طوري که ديده شده کمبود ويتامين دي، خطر بروز بسياري از بيماري ها ي خود ايمني، برخي از سرطان ها، مالتيپل اسکلروزيس و ... را افزايش  مي دهد. محققان معتقدند ويتامين دي در دوران هاي مختلف زندگي خصوصا” دوران بارداري مي تواند بر وضعيت ايمني جنين تاثير بگذارد و در نتيجه احتمال ابتلا به بسياري ازبيماري ها از جمله ام اس را در دوران هاي بعدي زندگي نوزادان تحت تاثير قرار دهد. در مطالعه اي که به تازگي در يکي از دانشگاه هاي انگلستان انجام شد نشان داده شده است که مصرف مکمل‌ ويتامين دي در دوران بارداري مي‌تواند احتمال خطر وقوع بسياري از بيماري ها از جمله مالتيپل اسکلروزيس را در کودکاني که مادران شان در مناطق سردسير با تابش نور خورشيد کم زندگي مي‌کنند، کاهش دهد. محققان اين پژوهش مصرف 1000 IU (واحد بين المللي) از ويتامين دي را به زنان باردار و براساس نظر پزشک با توجه به منطقه آب و هوايي و رژيم غذايي توصيه مي‌کنند. در مطالعه ديگري پژوهشگران افرادي را که مشکوک به کمبود ويتامين دي بودند انتخاب کرده و پس از اندازه گيري سطح اين ويتامين، به آنها مکمل ويتامين دي دادند و مشاهده کردند افرادي که سطح ويتامين دي بدن شان بالاتر رفته درمقايسه با ديگر بيماران، علائم و روند پيشرفت بيماري ام اس در آنها کاهش يافت. به گفته محققان از آنجايي که ام اس بيشتر در نقاطي ديده شده که درعرض جغرافيايي دورتر از خورشيد و يا مناطقي با هواي آلوده قرار دارند و در نتيجه کمتر از نورخورشيد بهره مي‌برند، استفاده از دوزهاي مناسب اين ويتامين مي تواند اثرات مثبتي داشته باشد.


توصيه هاي تغذيه اي
متاسفانه درمان قطعي براي اين بيماري پيدا نشده است و استراتژي درماني براي اين بيماران بيشتر بر اساس کنترل حملات بيماري، مديريت علايم و کاهش پيشرفت بيماري مي باشد.  با اين حال از نقش تغذيه در پيشگيري و کنترل اين بيماري نمي توان گذشت. بر اين اساس متخصصان توصيه هاي متعددي براي افراد مستعد و يا مبتلا به اين بيماري دارند. متخصصان توصيه مي کنند اين قبيل افراد از مصرف غذاهاي چرب مانند گوشت هاي چرب، چربي هاي حيواني و فرآورده هاي لبني پرچرب پرهيز کنند و مقدار آن را در رژيِم غذايي خود به حداقل برسانند. 


مصرف غذاهاي حساسيت زا مثل تخم مرغ، گوجه فرنگي، بادنجان، نان گندم، مواد غذايي با رنگ هاي افزودني مثل نوشابه ها و کنسروها و قهوه، کولا و چاي نيز بايد کاهش داده شود. استفاده از چربي هاي امگا-3 در اين افراد بسيار توصيه مي شود. ماهي ساردين و سالمون، روغن کانولا، جوانه ي گندم، گردو، روغن تخم کتان، سبزي جات برگ سبز و روغن کبد ماهي منبع غذايي اصلي اسيدهاي چرب امگا-3 است.  

استفاده از ميوه ها و سبزي هاي تازه (سبزي هاي داراي برگ سبز پر رنگ) خصوصا براي افرادي که دچار يبوست هستند و مصرف حداقل دو ليتر مايعات در روز خصوصا” آب توصيه مي شود.  توجه داشته باشيد که برخي از بيماران دچار بي اختياري و فوريت ادرار مي شوند و به همين دليل از مصرف مايعات اجتناب مي نمايند در حالي که با اين کار احتمال ابتلا به عفونت هاي مجاري ادرار افزايش مي يابد.  در صورت احساس خستگي، خود را از استراحت محروم نکنيد. خستگي يک علامت شايع بيماري مالتيپل اسکلروزيس است.


ورزش منظم نظير پياده روي، شنا و ساير فعاليت هاي بدني، مي تواند سبب بهبود قدرت، تون عضلاني، تعادل و هماهنگي، کنترل مثانه و روده و کاهش افسردگي شود.  استرس را در خود کاهش دهيد. از آنجا که استرس ممکن است سبب بروز يا بدتر شدن علائم ام اس شود، سعي کنيد راه هايي براي کنترل استرس پيدا کنيد. فعاليت هايي از قبيل عبادت، يوگا، ماساژ، مديتيشن، تنفس عميق و گوش دادن به موسيقي بسيار کمک کننده است.

 

 اميد و اعتماد به نفس خود را از دست ندهيد و سعي کنيد با روحيه اي مبارز به مقابله با اين بيماري برويد

مريم مظاهريون


1-www.mayoclinic.com/health/multiple-sclerosis
2- krause’s food & the nutrition care process, thirteenth edition.

 

 

{/author}

 
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب