درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

خلاصي از شر ترش کردن معده

احساس ناخوشايند در معده

بعد از ورود غذا به درون مري حرکات دودي شکل در مري توده غذا را در طول مري پائين مي‌فرستد سپس اسفنکتر تحتاني مري منبسط شده و اجازه ورود غذا به درون معده را مي‌دهد. اسفنکتر تحتاني مري حلقه‌اي از عضلات در انتهاي مري و در محل اتصال مري به معده مي‌باشد اما زماني که اين حلقه عضلاني به هر علتي به طور کامل بسته نشود محتويات معده از جمله اسيدمعده وارد مري مي‌شود، در اين هنگام فرد احساس سوزش سر‌دل مي‌کند.
منظور از ريفلاکس معده سوزش سردل يا در اصطلاح عمومي ترش‌کردن است. ريفلاکس، احساس ناخوشايندي است که در صورت شدت گرفتن، غير‌قابل تحمل مي‌شود. ريفلاکس معمولا نيم تا  دو ساعت بعد از خوردن غذا به وقوع مي‌پيوندد، چيزي که باعث سوزش مري مي‌شود اسيد معده وهورمون پپسين است. اين حملات بطور معمول کوتاه‌مدت مي‌باشد که در اين صورت باعث ايجاد علائم و آسيب به مري نمي‌شود ولي در صورت تداوم مخاط مري آسيب مي‌بيند که شاهد ضعف شديدي در اين منطقه خواهيم بود.


علل را در سبک زندگي جستجو کنيد
شکايات بيماري بر حسب سن، جنس، نژاد و قوميت افراد متفاوت است. به عنوان مثال بدنبال ايجاد ريفلاکس، مردان دو برابر بيش از زنان دچار التهاب در مري مي‌شوند. اين بيماري کيفيت زندگي در افراد مبتلا را کاهش مي‌دهد.  درمطالعات مختلف نشان داده شده با افزايش سن، احتمال وقوع ريفلاکس افزايش مي‌يابد با اين حال عوامل مختلف ديگري در ابتلا به اين عارضه دخيل است.
کاهش توانائي حلقه عضلاني (اسفنکتر تحتاني مري) هنگام مصرف غذاهاي حجيم از عواملي است که باعث ترش‌کردن معده مي‌شود ازاين رو توصيه مي‌شود از خوردن غذاهاي حجيم خودداري گردد.
افزايش فشار درون شکم در اثر عوامل مختلف مانند بارداري نيز مي‌تواند احتمال وقوع ريفلاکس را افزايش دهد.
تاخير در تخليه غذا از معده با افزايش احتمال ترش‌کردن در افراد همراه است به اين معني که چربي‌ها ديرتر از کربوهيدرات‌ها و پروتئين‌ها از معده تخليه مي‌شوند، از سوي ديگر مصرف غذاهاي پرچرب باعث افزايش ترشح اسيد معده در افراد مي‌شود.
مصرف دخانيات نيز احتمال ريفلاکس را در افراد افزايش مي‌دهد. همچنين مصرف افراطي قهوه و نوشيدني‌هاي الکلي با افزايش بيش از حد ترشح اسيد معده، احتمال سوزش سردل را در افراد افزايش مي‌دهد. مصرف سيگار از طريق کاهش فشار در حلقه عضلاني (اسفنکتر تحتاني مري ) نيز چنين اثري را به دنبال خواهد داشت. اين در حالي است که مصرف موادغذايي داراي اسيديته بالا و پر‌ادويه احتمال وقوع ريفلاکس را در افراد افزايش مي‌دهد.


اصلاح رژيم‌غذايي، گام نخست!
براي آنکه اين بيماري را تخفيف دهيد لازم است در رژيم‌غذايي که تاکنون از آن پيروي کرده‌ايد کمي تجديدنظر کنيد. برخي منابع غذايي با اثر بر اسفنگتر تحتاني مري اين عارضه را تشديد مي‌کنند به همين دليل لازم است مصرف آن محدود گردد.
• مصرف نعنا و موادغذايي حاوي آن مانند روغن نعنا و گياهان خانواده نعنا مانند پونه و سوسن?عنبر را محدود کنيد. وعده‌هاي غذايي بزرگ و پرچرب، خطر ريفلاکس را در افراد افزايش مي‌دهد بنابراين از مصرف آن پرهيز کنيد.
• مصرف قهوه و چاي را به سه نوبت در روز يا کمتر کاهش دهيد و در عوض از چاي گياهي، چاي ميوه‌اي وچاي سبز استفاده کنيد. به ياد داشته باشيد که جويدن آدامس به دليل توليد بزاق و کمک به حرکت غذا در مجاري گوارشي علائم سوزش سردل را کاهش مي‌دهد.
• مصرف غذاهاي حاوي فيبر‌خوراکي را افزايش دهيد ولي از مصرف بيش از حد فيبرهاي غذايي خودداري کنيد. طبق پيشنهاد انجمن رژيم شناسان آمريکا يک زن بالغ روزانه به 28 گرم و يک مرد بالغ روزانه به 34 گرم فيبرغذايي نياز دارد که اين مقدار بوسيله دريافت پنج واحد ميوه در روز تامين مي‌شود.
• از نوشيدني‌ها ومحصولات پروبيوتيک مانند ماست‌هاي پروبيوتيک استفاده کنيد. اين مواد به رشد باکتري‌هاي مفيد در روده‌ها کمک مي‌کند و اين باکتري‌ها به نوبه خود عملکرد اندام‌هاي گوارشي رابهبود مي‌بخشند.
• سيگار توليد بزاق دهان را کاهش مي‌دهد در حالي که بزاق يکي از سدهاي دفاعي بدن و حاوي مواد خنثي‌کننده اسيد است و با توجه به افزايش ترش‌کردن در افراد سيگاري، توصيه مي‌شود اين افراد هنگام مصرف سيگار اين موضوع را مورد توجه قرار دهند.
• افزايش هورمون پروژسترون به علت بارداري يا مصرف داروهاي ضدبارداري با افزايش احتمال ريفلاکس همراه است بنابراين توصيه مي‌شود زنان باردار حجم وعده‌هاي غذايي خود را کاهش و تعداد آن را افزايش دهند.
• فاصله‌هاي طولاني بين وعده‌هاي غذائي يکي از عوامل افزايش اسيدمعده مي‌باشد، بنابراين توصيه مي‌شود فاصله بين وعده‌هاي غذائي خود را کوتاه‌تر کنيد اما وقت معيني را درهر روز به خوردن غذا اختصاص دهيد.
• چاقي با افزايش فشار درون معده باعث افزايش ريفلاکس معده مي‌شود بنابراين هرچه زودتر به فکر کاهش وزن باشيد.
•  ورزش، وضعيت عملکرد دستگاه هاضمه را بهبود مي‌بخشد پس روزانه 30 دقيقه ورزش کنيد.
• دفترچه‌اي تهيه کنيد و تعداد دفعاتي را که در روز دچار سوزش سردل مي‌شويد يادداشت کنيد. اين کار را مدت دو الي چهار هفته ادامه داده وتشخيص دهيد کدام يک از موادغذايي بروز اين حالت را در شما افزايش مي‌دهد.
• از مصرف مواد غذائي سه ساعت قبل از رفتن به بستر خودداري کنيد.
• لباس‌هاي تنگ و چسبان نپوشيد. استفاده از لباس‌هاي گشاد و راحت در افراد چاق و لاغر ريفلاکس معده را کاهش مي‌دهد.
• از درازکشيدن و فعاليت شديد بلافاصله بعد از خوردن غذا اجتناب کنيد.
• با توجه به اينکه مصرف انواع چيپس و اسنک منجر به افزايش ترش‌کردن مي‌شود بهتر است در مصرف اين مواد دقت بيشتري را به خرج دهيد.
• همواره سعي کنيد صاف بايستيد وشکم را به داخل فشار دهيد. هنگام راه‌رفتن نيز بدن خود را در وضعيت کشيده نگه داريد به طوري که شانه‌هاي‌تان به عقب کشيده شود. براي اين منظور مي‌توانيد در کلاس‌هاي يوگا شرکت کنيد.

 

منابع:
1.Pediatric Gastrointestinal Disease. 4 ed. Philadelphia; Saunders. 2004; Pp:385-96.
2. evidence-based therapeutic strategies. Richmond, VA: AGA Press;2002.p.56-9
3. Prevalence of gastroesophageal reflux disease and gastroesophageal reflux disease symptoms in Japan. J Gastroenterol Hepatol 2005;20(1):26-29.


زهرا اصلاني

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب