درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

خوردن به شرط چاقي

 کمبودهاي ويتاميني را جدي بگيريد!
پاسخ به هرکدام از سئوالات فوق، راهکار درماني است. در بعضي افراد، اضطراب و افسردگي باعث کاهش دريافت موادغذايي مي‌شود. در چنين شرايطي مراجعه به روانشناس، دور‌کردن خود از محيط اضطراب‌آور و حفظ آرامش مي‌تواند کمک‌کننده باشد. اما بعضي افراد از اين قضيه شاکي هستند که اشتهايي براي خوردن غذا ندارند. توصيه‌ي ما به اين عزيزان اين است که در ابتدا به دنبال کمبودهاي تغذيه‌اي بگردند. گاهي اوقات کمبود ويتامين‌هاي گروه‌ب، کمبود آهن و روي مي تواند در بي‌اشتهايي مؤثر باشد. در صورتي که فرد، کم خوني فقرآهن داشته باشد، دچار کمبود اشتها مي‌شود اما مصرف خودسرانه‌ي مکمل آهن به هرشکلي، به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود. آهن مانند شمشير دولبه است. کمبود اين ريزمغذي اگرچه باعث ابتلا به کم خوني فقرآهن مي‌گردد اما دريافت بيش از اندازه مورد نياز بدن نيز ممکن است احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سرطان را افزايش دهد. با اين حال استفاده از مکمل مولتي‌ويتامين، روزانه يک عدد بعد از صبحانه باعث افزايش اشتها مي‌شود.


پرکالري‌ها را انتخاب کنيد
پس از اصلاح دلايل بي‌اشتهايي بايد مقدار کالري دريافتي را افزايش داد که اين کار از طريق افزايش حجم غذاي مصرفي يا انتخاب مواد‌غذايي پرکالري امکان‌پذير است. بسياري از افرادي که کمبود وزن دارند، نمي توانند حجم زياد غذا را تحمل کنند از اين رو توصيه مي‌شود غذاهايي را انتخاب کنند که علي‌رغم حجم کم، کالري و مواد‌مغذي بيشتري داشته باشد. حبوبات، مغزها، لبنيات، گوشت، غذاهاي دريايي و روغن زيتون از مهمترين اين دسته از مواد‌غذايي است.


به تعداد وعده‌ها بيافزاييد
هدف، افزايش کالري دريافتي روزانه است. از اين رو درصورتي که نتوانيد حجم توصيه شده را در يک وعده مصرف کنيد، مي‌توانيد اين مقدار را در چندين وعده (با فواصل کم) جبران کنيد. چنانچه نمي‌توانيد تعداد دفعات زيادي در روز غذا ميل کنيد، مي‌توانيد تعداد مواد‌غذايي مصرفي و يا حجم غذا را در يک وعده افزايش دهيد. هيچکدام از وعده‌هاي غذايي را حذف نکنيد. 


از مکمل‌هاي سالم کمک بگيريد
در کنار افزايش مواد‌غذايي دريافتي، استفاده از محصولات تجاري بي‌خطر مانند انشور (ensure)، ليدي‌ميل و گين‌آپ (gain up) در افزايش وزن کمک‌کننده است. پنج پيمانه از هرکدام از اين پودرها در يک ليوان شيرپرچرب و مصرف آن به صورت ميان‌وعده توصيه مي‌شود ولي نبايد جايگزين وعده‌هاي اصلي غذايي شود. محصول تجاري مورد استفاده در کودکان، pediasure نام دارد. اين ترکيبات در حجم کم، انرژي بيشتري تأمين مي‌کند. براي افزايش وزن، بايد انرژي دريافتي 500 کيلوکالري در روز افزايش داده شود. يک ليوان از اين مکمل‌ها در يک ليوان شيرپرچرب، تقريبا اين مقدار کالري را فراهم مي‌کند.
بسياري افراد براي افزايش وزن از مکمل‌هاي غذايي استفاده مي کنند اما بايد دانست که بسياري از اين مکمل‌ها، محتوي ترکيبات مضر براي بدن است. به عنوان مثال، بسياري از اين مکمل‌ها محتوي ترکيبات کورتوني است که منجر به افزايش موقتي وزن شده و عوارضي از قبيل پرفشاري خون، پوکي‌استخوان، افزايش سطح چربي‌هاي خون و ... را برجاي مي‌گذارد. از اين رو قبل از مصرف هرنوع ماده‌اي براي افزايش وزن با متخصص تغذيه مشورت کنيد.


درشت مغذي ها را از ياد نبريد
مواد غذايي نشاسته‌اي مانند سيب‌زميني، ذرت‌شيرين، برنج يا پاستا يکي از گروه‌هاي درشت مغذي‌ها است که بايد در يکي از وعده‌هاي غذايي گنجانده شود. 100 گرم برنج 380 کيلوکالري انرژي دارد در حالي که همين مقدار سبزي خام تنها 25 کيلوکالري انرژي دارد. 100 گرم پاستا از نظر مقدار انرژي با برنج برابر است ولي راحت‌تر از برنج خورده مي‌شود بنابراين گزينه‌ي بهتري است. غذاهاي مصرفي را مقداري چرب‌تر کنيد. بدين‌منظور از روغن زيتون و يا مارگارين فاقد چربي‌هاي ترانس استفاده کنيد. لبنيات، گوشت، غذاهاي دريايي و حبوبات براي تأمين پروتئين به عنوان يکي از انواع درشت مغذي‌هاي تامين‌کننده کالري مورد نياز روزانه لازم و ضروري است.


ورزش، تنها براي افراد چاق نيست
همان‌گونه که انجام تمرينات بدني به سوزاندن کالري کمک مي‌کند مي‌تواند موجب افزايش وزن نيز شود. به عنوان مثال انواع ورزش‌هاي استقامتي به افزايش توده‌ي عضلاني بدن کمک زيادي مي‌کند. براي اين منظور توصيه مي‌شود اگر قصد افزايش وزن را داريد پس از ورزش يک وعده غذايي مصرف کنيد تا غذاي مصرفي، تبديل به چربي نشده و الگوي صحيح افزايش وزن داشته باشيد.

سيده ندا موسوي

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب