درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

وقتی رژیم غـذایی کلیه ها را هدف می گیرد!

 

 

وقتی رژیم غذایی کلیه هارا هدف می گیردچربـی و پـروتـئین بیـش از اندازه، تهدیـدی جـدی برای کلـیه‌ها است

کلیه‌ اندامی حیاتی است که همواره در حال فعالیت بوده و وظایف خود را بدون آنکه لحظه‌ای متوجه آن باشیم یک به یک انجام می‌دهد. گاه هرگز به فکر سلامتی این عضو لوبیایی شکل نمی‌افتیم و تنها زمانی سلامت آن برای‌مان مهم می‌شود که با علامتی به نام درد متوجه می‌شویم بیماری آن را نشانه گرفته است. این دو عضو حیاتی، دفع مواد زائدی چون اوره، مازاد ویتامین‌ها و املاح، مواد حاصل از متابولیت داروها و سموم از طریق ادرار، تنظیم آب و الکترولیت بدن، حفظ تعادل اسید و باز، تنظیم فشارخون و ساخت هورمون‌هایی نظیر ویتامین‌دی فعال برای حفظ سلامت استخوان و اریتروپویتین به عنوان هورمونی برای تحریک خون‌سازی را برعهده دارد از این رو سلامت آن بر سلامت بسیاری از اعضای بدن تاثیرگذار است. به تصور برخی افراد ابتلا به برخی ناراحتی‌های کلیوی ارثی بوده و عوامل دیگری بر آن تاثیرگذار نیست در حالی که نباید از انواع رژیم‌های غذایی که از آن پیروی می‌کنیم غافل شد به این معنی که اگرچه پیروی از برخی سبک‌های غذایی به نوبه خود برای سلامت تمامی اعضای بدن مفید بوده اما برخی رژیم‌های غذایی خاص، کلیه‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

 

به سبک غربی غذا نخورید!

از مشخصات بارز الگوی غذایی غربی می‌توان به محتوی بالای غذاهای فرآوری شده، شکر و نوشابه‌های گازدار، نمک، چربی‌های اشباع‌شده حیوانی و گوشت قرمز اشاره نمود. این قبیل غذاهای فرآوری‌شده (سوسیس و کالباس، همبرگر و ...) حاوی مقادیر بالایی از اسیدهای چرب ترانس، اسیدهای چرب اشباع و نمک بوده و در مقابل، اسیدهای چرب غیراشباع، پروتئین‌های گیاهی و فیبر رژیمی کمی دارند. این نوع سبک غذایی با افزایش احتمال ابتلا به اختلالات متابولیک نظیر چاقی، دیابت نوع‌دو، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان، سرطان روده بزرگ، بیماری‌های مزمن کلیوی و بر‌هم خوردن تنظیم هورمون‌های کلیه مرتبط شناخته شده است.

 

میهمان رژیم مدیترانه‌ای باشید!

میزان فراوان میوه و سبزیجات تازه، ماهی، مرغ، لبنیات، غذاهای گیاهی فرآوری نشده (غلات کامل) و روغن زیتون از مشخصات رژیم غذایی مدیترانه‌ای است درحالی که مصرف گوشت قرمز و چربی‌های اشباع حیوانی در این نوع رژیم محدود می‌گردد.
از طرفی مصرف نمک در رژیم‌های مدیترانه‌ای به دلیل مصرف موادغذایی چون ماهی‌های شور، زیتون و پنیر بالاست و با وجود آنکه مصرف نمک بالا نقش مهمی در افزایش فشارخون و بیماری‌های کلیوی دارد، پیروی از رژیم مدیترانه‌ای سبب بهبود گردش خون در شریان‌های کلیه و کاهش شاخص حساسیت کلیه می‌گردد. بنابراین در مجموع این نوع رژیم غذایی به عنوان دوستدار کلیه‌ها تلقی می‌شود.

 

رژیمی مخصوص فشارخونی‌ها

این نوع رژیم غذایی به طور معمول حاوی 6‌تا‌8 واحد غلات، 8تا10 واحد میوه و سبزی، 2تا3 واحد لبنیات کم‌چرب، 4تا5 واحد گروه مغزها و دانه‌ها، کمتر از 180 گرم مرغ، ماهی یا گوشت کم‌چرب در روز و محدودیت مصرف چربی و شیرینی‌جات است.

همان‌طور که از نام آن پیداست این رژیم تاثیر به سزایی در کاهش فشارخون و ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیوی دارد. از فواید دیگر رژیم غذایی DASH می‌توان به کاهش کلسترول بدخون LDL، کاهش تری‌گلیسیرید پلاسما، کاهش ریسک بیماریهای قلبی و عروقی و سرطان اشاره نمود. محتوی بالای فیبر و آب موجود در این نوع رژیم، سبب ایجاد حس سیری کاذب شده و در کنترل دریافت غذا و حفظ وزن نقش دارد.

 

رژیمی بهتر از اتکینز انتخاب کنید

رژیم غذایی اتکینز جزء رژیم‌های معمول مورد استفاده برای کاهش وزن است. در این نوع رژیم، مصرف کربوهیدرات محدود شده و در مقابل مصرف چربی و پروتئین افزایش می‌یابد به همین منظور، مصرف میوه‌ و سبزی‌های غنی از نشاسته ( سیب‌زمینی، کدو‌حلوایی، باقلا، نخود‌فرنگی)، حبوبات و غلات محدود می‌گردد.

اگرچه در مراحل آغازین پیروی از رژیم اتکینز، کاهش وزن خوبی مشاهده می‌گردد اما پس از گذشت مدت زمانی، مقداری از وزن کاهش یافته بر‌می‌گردد ضمن آنکه محدودیت غذایی در این نوع رژیم سبب کمبود دریافت ویتامین‌ای، ویتامین‌ث،  ویتامین‌ب1، ویتامین‌ب6، اسیدفولیک و کمبوداملاحی نظیر کلسیم، منیزیم و آهن می‌گردد. اما مهم‌تر آنکه محدودیت کربوهیدرات دریافتی منجر به افزایش متابولیسم چربی و پروتئین در بدن شده و سبب افزایش تولید کتون و افزایش غلظت اسیداوریک خون می‌گردد. به طور کلی افزایش دریافت اسیدهای چرب اشباع، ترانس، کلسترول بالا و پروتئین در رژیم اتکینز منجر به افزایش ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان، بیماری‌های کبدی و اختلال در عملکرد کلیه‌ها می‌گردد.

 

تهیدی به نام شکر را جدی بگیرید!

افزایش مصرف شکر و قندهای ساده به‌ویژه فروکتوز به تنهایی و یا در انواع نوشابه‌، دسر، مربا و شیرینی‌جات سبب افزایش ریسک ابتلا به فشارخون بالا، کاهش حساسیت به هورمون انسولین و احتمال ابتلا به دیابت نوع‌دو، افزایش وزن به همراه تجمع چربی شکمی، افزایش تری‌گلیسیرید خون، اختلال در چربی‌های خون پس از صرف غذا، افزایش اسیداوریک خون (نقرس و سنگ‌های کلیوی اوراته)، افزایش فاکتورهای التهابی و اختلال عملکرد کلیه‌ها می‌شود بنابراین میزان شکری را که روزانه دریافت می‌کنید تحت کنترل قرار دهید.

 

دنبال چربی‌های غیراشباع باشید

باید توجه داشت که چربی‌های حیوانی دارای مقادیر بالایی از اسیدهای چرب اشباع، ترانس و کلسترول بوده و منجر به افزایش دفع پروتئین در ادرار، کاهش فیلتراسیون گلومرولی کلیه، افزایش ریسک نفروپاتی در بیماران دیابتی، افزایش فشارخون و افزایش استرس اکسیداتیو و التهاب می‌گردد. در مقابل اسیدهای چرب غیراشباع (اسیدهای چرب موجود در غذاهای دریایی و دانه‌های روغنی) سبب کاهش ریسک ابتلا به سرطان کلیه و کاهش اختلال در عملکرد کلیه‌ها می‌شود.

 

در مصرف گوشت قرمز احتیاط به خرج دهید

پروتئین گوشت قرمز ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های مزمن کلیوی را افزایش می‌دهد. در مقابل پروتئین‌های گیاهی (حبوبات و مغزها) سبب کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیوی می‌گردد. متاسفانه  0 4  درصد بیماران دیابتی مبتلا به اختلال عملکردی کلیه می‌شوند و افزایش مصرف گوشت قرمز تاثیر بسزایی در ابتلا به بیماری نفروپاتی دیابتی دارد. از طرفی افزایش مصرف پروتئین‌های حیوانی سبب افزایش بار اسیدی در کلیه‌ها شده و خطر ابتلا به سنگ‌های کلیوی را افزایش می‌دهد.

 

نمک را از سفره دور کنید

مصرف زیاد نمک به عنوان یک ریسک فاکتور کاملا شناخته شده برای بیماری‌های کلیوی است. تحقیقات نشان داده است کاهش مصرف نمک روزانه از 10 گرم به 5 گرم در روز سبب کاهش معنی‌داری در دفع پروتئین ادراری، کاهش تشکیل سنگ های کلیوی و کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیوی می‌گردد. مصرف بالای نمک سبب افزایش دفع کلسیم از طریق ادرار شده و ریسک ابتلا به سنگ‌های کلیوی کلسیمی را افزایش می‌دهد.

 

 

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب