درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

نقش تغذيه در سلامت مو


به طور متوسط، يک انسان بالغ در حدود يک ميليون تار مو بر روي سر دارد و هر تار مو بين دو تا ده سال عمر مي‌کند و رشد آن به طور معمول 33% ميلي متر در روز و يا 10 تا 12 سانتي‌متر در سال است. روزانه ممکن است 20 تا 100 تار مو بريزد. اين ارقام در نژادها، جنسيت‌ها و سنين مختلف يکسان نيست. مقدار مو و ميزان رشد آن در سنين مختلف، متفاوت است. نژاد و جنسيت نيز در مقدار مو و رشد آن تاثير دارد. توارث، نوع غذا، ميزان رطوبت، پروتئين و چربي از نکات اساسي است که در سلامت مو نقش حياتي دارد. بنابراين اگر پدر و مادر يا پدربزرگ و مادربزرگتان از موهاي انبوه و سالمي برخوردارند، دليلي ندارد که شما از آن بي‌بهره باشيد و اگر چنين نيست و موهاي ناسالمي داريد، بايد علت آن را جستجو کنيد. اين علت مي تواند تغذيه ناسالم باشد، اما مهم تر از آن زندگي ماشيني است. بر طبق آمار تعداد تار مو رابطه مستقيمي با ميزان تمدن و پيشرفت صنعتي هر ملتي دارد، به اين شکل که هر قدر ميزان پيشرفت صنعتي بيشتر باشد، ميزان ريزش مو و کاهش تعداد تار مو بيشتر مي‌شود، تا آنجا که در کشورهاي صنعتي بسيار پيشرفته ميانگين تار موي افراد بالغ به حدود 70 هزار مي‌رسد.
ناراحتي‌هاي عصبي، نگراني، دلواپسي، اندوه، کم خوابي و يا بدخوابي نيز سلامت موها را به خطر مي‌اندازد و رشد موها را متوقف مي کند. در اين هنگام موها افزون بر توقف رشد، دچار ريزش نيز مي‌شوند. بنابراين اگر مي‌خواهيد موهاي سالمي داشته باشيد، خوب غذا بخوريد و غم و غصه نخوريد!
آنتي‌بيوتيک‌ها نيزاثر بدي روي مو دارند. اگر ناگزير از خوردن اين‌گونه داروها هستيد، روزي يک فنجان ماست در برنامه غذايي‌تان بگنجانيد تا به اين وسيله باکتري هاي مفيد به بدن برسند و آنتي‌بيوتيک‌ها نتوانند به پوست و مو زياني برسانند. 

ريزش مو
ريزش غير طبيعي موي سر در چند دهه اخير افزايش چشمگيري داشته است. ريزش مو يک معضل زيبايي مي باشد و تعداد زيادي از افراد جامعه دست به گريبان اين مسئله مي باشند. تمام متخصصان علم تغذيه و پزشکان بر اين باورند که تنها يک عامل يا فاکتور سبب ريزش موي سر نمي شود، بلکه عوامل زيادي در آن دخالت دارند. فاکتور مهم جلوگيري از ريزش موي سر، تغذيه درست است و در حقيقت مي‌توان اذعان نمود که 95 درصد افرادي که موهاي سالم و پرپشت دارند، آن‌هايي هستند که از تغذيه مناسبي برخوردارند.

علل و انواع ريزش مو

ريزش مو انواع گوناگوني دارد که عمده ترين و شايع ترين نوع آن‌ عبارتند از:
1- ريزش مو در اثر بيماري
2- ريزش مو در زنان شيرده
3- ريزش مو به علت عدم تعادل هورموني
4- ريزش مو به علت اختلالات عصبي
5- ريزش مو به علت استعمال مواد سمي مثلا" داروها (شيمي‌تراپي)
6- ريزش مو به علت خزان زودرس يا سالخوردگي زودرس. اين نوع بيماري موي سر چه در خانم‌ها و چه در آقايان شايع‌ترين نوع آن است و تقريبا" 90% از بيماري ريزش مو را تشکيل مي‌دهد.
7- ريزش موي سر به علت کم خوني

راه صحيح جلوگيري از ريزش مو
ريزش مو ممکن است با چرب شدن پوست سر، شوره سر، خارش غير طبيعي يا خشکي زياد پوست سر همراه باشد و يا به علت ناراحتي هاي فکري و روحي بروز نمايد، به عبارت بهتر با اضطراب و تشويش، موي سر شروع به ريختن کرده و از همه مهم تر جاي موهاي ريخته شده موي تازه‌اي نمي رويد. البته در تمام حالت ها کثيف بودن و يا دير شستن سر مي‌تواند فاکتور خوبي براي ريزش مو باشد.
به هر حال تغذيه‌رساني به مو که بستگي به تغذيه درست دارد از مهم ترين فاکتورهاست. تغذيه مناسب حتي حالت‌هاي پريشاني افکار و اضطراب را کاهش داده و هيجانات و تالمات روحي را کم مي‌کند.
نازک شدن یا ریزش مو می تواند در اثر یک مشکل گوارشی مثل کمبود اسید معده باشد یا می تواند در اثر کمبود دريافت پروتئین، ويتامين هاي گروه ب به خصوص ب6، بيوتين، اينوزيتول و اسيد فوليک و املاحي مانند گوگرد، منيزيم و روي باشد. البته اين کمبودها را مي‌توان با تغذيه صحيح و مناسب جبران کرد.

مواد مغذي مفيد براي رشد مو اشاره می کنیم:
1- پروتئين: بیشتر ساختمان مو از پروتئین تشکیل شده است. برای تسریع رشد مو، رژیمی غنی از پروتئین مصرف کنید. این رژیم شامل جگر گوساله، مخمر و جوانه گندم است. این مواد غذایی غیر از پروتئین، حاوی مقادیر زیادی  ویتامین های گروه ب هستند که برای رشد مو لازم هستند.
بررسی ها نشان می دهد پروتئین سویا مو را تقویت می کند و رشد آن را افزایش می دهد. سایر منابع غنی از پروتئین شامل ماهی، تخم مرغ، پنیر کم چرب، شیر، ماست و حبوبات است.
2- چربي: ریزش مو در مردان با مصرف رژیم غذایی کم چرب کاهش می یابد. دانشمندان معتقدند در طی دوران بلوغ با افزایش مقدار هورمون تستوسترون (هورمون مردانه) در مردان، احتمال طاسی سر افزایش می یابد. رژیم غذایی پرچرب و مصرف زیاد گوشت مقدار تستوسترون را افزایش می دهد که روی فولیکول های مو تأثیر می گذارد. شاید مصرف غذاهای کم چرب ریزش مو را متوقف نکند، ولی آن را کاهش می دهد.
3- پنتوتنيک اسيد يا ويتامين ب5: اسيد پنتوتنيک از کاهش موها و سفيد شدن آن ها پيشگيري مي کند. مهم ترين منبع اين ويتامين در رژيم غذايي، گوشت‌ها به خصوص جگر و قلب هستند. اما قارچ، آووکادو، بروکلي، زرده تخم‌مرغ، مخمر، شير بدون چربي و سيب زميني شيرين نيز منابع خوب اين ويتامين محسوب مي‌شوند.
4- ويتامين ب12: اين ويتامين همراه با ويتامين ب6، اثر مطلوبي بر حفظ موي سالم و شاداب دارد. جگر، کليه، شير، تخم مرغ، ماهي، پنير و گوشت‌هاي عضله از منابع غني اين ويتامين هستند.
5- ويتامين ث: ويتامين ث جريان خون را در پوست سر بهبود مي بخشد و از ديواره مويرگ‌هاي خوني که خون را به فوليکول‌هاي مـو مـي‌رسـاننـد، حـفاظت مي کند. ليمو ترش، پرتقال، نارنگي، ليمو شيرين، کيوي، فلفل سبز، توت فرنگي، گـل کلم، اسـفناج، گـوجه فرنگي، جعفري، کلم، سيب زميني، گرمک و طالبي از منابع عمده اين ويتامين هستند.
6- ويتامين ای: دريافت اکسيژن را افزايش مي‌دهد و باعث گردش بهتر خون در پوست مي‌شود  و سلامتي و رشد مو را بهبود مي بخشد. اين ويتامين به عنوان يک آنتي اکسيدان نقش مهمي در سيستم ايمني بدن ايفا مي‌کند. از آن جايي که سلامتي موها با سلامتي سيستم ايمني مرتبط است، مي‌توان گفت ويتامين ای با تقويت ايمني بدن، رشد موها را افزايش مي‌دهد. بهترین منابع غذایی ویتامین ای شامل: آجیل، مارگارین و روغن های گیاهی مثل: روغن جوانه گندم، سویا، بادام، گردو، فندق، ذرت، دانه کتان و زیتون است.
7- آهن: کم‌خوني يکي از علل اصلي ريزش مو است. غذاهاي غني از آهن مثل جگر، انواع گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزيجات سبز برگي شکل مثل اسفناج، تخم‌مرغ، خرما و کشمش را به مقدار کافي مصرف کنيد.
8- يد: در مواردي که ریزش مو به دلیل کم کاری تیروئید باشد، منابع غذایی حاوی ید را به مقدار بیشتری مصرف کنید که شامل هویج، اسفناج، روغن دانه ها مثل روغن تخم کتان، گردو و تخمه کدو و نمک یددار است. اگر دچار کمبود ید هستید، شلغم، کلم، خردل، سویا، بادام زمینی و ارزن را مصرف نکنید.
9- کولين: عدم وجود کولين در رژيم غذايي موجب عدم پيگمانتاسيون مو و رنگ پريدگي آن مي شود. از منابع مناسب کولين مي توان به لوبياي سويا، روغن حاصل از دانه هاي روغني مانند سويا و آفتابگردان، تخم مرغ، جگر، مخمر، بادام زميني، نخود و انواع لوبيا، سبزيجات داراي برگ سبز تيره، گل‌کلم و کلم اشاره کرد.

شوره سر
شوره سر يکي از بيماري هاي شايع مو است که بايد آن را درمان کرد. بسياري از پزشکان اعتقاد دارند که شوره سر در اثر تغذيه نادرست، نگراني، هيجان، عدم تعادل هورمون ها و استفاده زياد از مواد آرايشي مو پديد مي آيد و براي مبارزه با آن، ابتدا بايد علتش را شناخت و سپس به درمان پرداخت. در صورتي که شوره سر در اثر بدغذايي باشد، پرهيز از خوردن چربي هاي حيواني، شيريني، شکلات، آجيل، غذاهاي سرخ شده و پر ادويه، سلامت را به موها باز مي گرداند. براي کساني که با شوره سر روبرو هستند، خوردن سبزي و مواد پروتئين‌دار به مقدار فراوان تجويز مي شود. اگر شما دچار اين ناراحتي هستيد، از غذاهايي که ويتامين‌هاي آ، ب، ای و پروتئين به حد کافي دارند استفاده کنيد.

رژيم غذايي - بهداشتي جهت داشتن موهايي سالم
نوشيدن حداقل 8 ليوان آب در روز به دفع مواد زائد بدن کمک مي کند و باعث سالم نگه داشتن موها و طراوت پوست مي شود.
سبزيجات خام معمولا مفيد مي باشند زیرا در اثر حرارت، مواد مغذي و مهم آن که شامل ويتامين ها و املاح می باشد، از بين مي روند.
سعي کنيد از ميوه ها و سبزي ها و غذاهاي تازه استفاده نماييد و از کنسرو، کمپوت و غذاهاي منجمد شده اجتناب کنيد.
از خوردن زياد از حد چربي ها و مواد قندي پرهيز کنيد، زيرا باعث افزايش ترشح غدد سباسه و آپوکرين (يک نوع غدد عرقي تغيير شکل يافته در پوست، از جمله پوست کف سر که مواد تعريقي بسيار غليظ ترشح مي نمايد) مي شود و هم چنين باعث افزايش غلظت اسيدهاي چرب در مواد ترشحي غدد سباسه مي‌شود که در نتیجه پوست کف سر بيش از اندازه چرب شده و ايجاد شوره مي نمايد.
از خوردن شکلات، کاکائو و ادويه ها جدا" خودداري نماييد زیرا پوست و موي شما را به شدت چرب مي‌کند، که در مو ايجاد شوره و در پوست ايجاد آکنه مي‌کند.
بيشتر از مواد غذايي آب پز استفاده کنيد تا سرخ‌شده، زيرا خوردن مواد غذايي سرخ شده باعث افزايش ترشحات چربي در پوست و مو شده و هم چنين باعث از بين رفتن مواد غذايي مفيد مي‌شود.
توجه داشته باشيد که خوردن خيلي از ميوه‌ها با پوست ارزش بيشتري دارد مثل سيب.

مصرف نمک در حد متعادل باعث تعادل مقدار آب بدن و استفاده از مواد مغذی می شود که خود به کاهش ریزش مو کمک می کند. البته مصرف بیش از حد آن باعث افزایش کار کبد و کلیه و فرسودگی سیستم ایمنی بدن و در نتیجه ریزش مو می شود.

منابع:

1- شهناز چوپانکاره، " زيباسازي و درمان پوست و مو"، 1384
2- دکتر رضا اسدي، "زيبايي و حفظ آن"، 1382
3- منصوره لبيبي رانکوهي، "ساختمان مواد غذايي"، 138

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب