درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

به نظر می رسد میوه ها و سبزیجاتی که از نظر کارتنوئیدها، غنی باشند از انسان در برابر سرطان، بیماری های قلبی و تخریب شبکیه که ناشی از افزایش سن است، محافظت می نماید.
فیتوکمیکال (phytochemical)
درباره پلی فنل ها
پلی فنل ها، ترکیباتی طبیعی هستند که در گونه های مختلف گیاهان یافت می شوند. از منابع غنی این ترکیبات می توان به پیاز، سیب، چای، انگور قرمز، آب انگور، توت فرنگی، تمشک، زغال اخته و برخی از مغزهای خوراکی اشاره کرد. پلی فنل ها را می توان به دو دسته فلاونوئیدها و غیر فلاونوئیدها طبقه بندی کرد. در جدول 2 می توانید گروه های مختلف پلی فنل ها و منابع عمده غذایی آن ها را مشاهده نمایید.
فیتو کمیکال ها (phytochemical)
فیتو کمیکال ها و سلامتی
حال که تا حدی با انواع فیتوکمیکال ها آشنا شدیم این سوال مطرح می شود که این ترکیبات چگونه بر سلامتی انسان اثر می گذارند و باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می شود. مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده و مکانیسم های متفاوتی برای این ترکیبات گیاهی پیشنهاد گردیده است. از جمله این که این ترکیبات آنتی اکسیدان بوده، بر روی سیستم ایمنی اثر گذاشته و پاسخ های ایمنی را افزایش می دهند، ارتباط سلول ها را با یکدیگر حفظ کرده و برخی از آن ها نظیر ایزوفلاون ها که در سویا یافت می شوند متابولیسم استروژن را تغییر می دهند. برخی از آن ها همان طور که پیشتر ذکر شد تبدیل به ویتامین آ می شوند. بعضی از مطالعات حاکی از این است که این ترکیبات باعث مرگ سلول های سرطانی می شود و آسیب DNA را که در نتیجه مصرف سیگار یا ترکیبات سمی دیگر ایجاد شده ترمیم می نمایند و در نهایت از طریق سیستمی به نام سیتوکروم P450 باعث سم زدایی بدن می شوند.
بنابراین می توان گفت اثرات مثبت مصرف میوه ها و سبزی ها نه تنها به دلیل فیبرهای غذایی و انواع ویتامین ها و املاح است بلکه بخشی از آن نیز به علت وجود فیتوکمیکال هاست. مطالعات نشان می دهند در افرادی که رژیم های غذایی غنی از میوه و سبزی مصرف می کنند بسیاری از بیماری ها کمتر مشاهده می شود. خطر بیماری های قلبی و عروقی در مردانی که میوه و سبزی فراوان مصرف می کنند 46% کمتر از گروهی است که از این مواد غذایی کمتر استفاده می نمایند. همچنین مردانی که 10 بار در هفته یا بیش از آن گوجه فرنگی و فرآورده های آن را استفاده می کنند 35% کمتر از مردانی که مصرف گوجه فرنگی در آن ها کمتر از یک بار در هفته است دچار سرطان پروستات می شوند.
مصرف منابع غذایی غنی از لوتئین نظیر اسفناج و کلم نیز باعث کاهش 50 درصدی خطر ابتلا به تخریب وابسته به سن شبکیه می شود. برخی از مطالعات نیز حاکی از اثرات حفاظتی فلاونوئیدها در برابر بیماری های قلبی و عروقی است. بنابراین آنچه از این بحث می توان نتیجه گرفت این است که انواع مختلف میوه ها و سبزی ها هر کدام داروخانه ای غنی از ترکیبات جادویی شفابخش بوده که خدواند آن ها را به بندگان خود ارزانی داشته است. شاید بتوان گفت هنوز ترکیبات زیادی در این مواد غذایی وجود دارند که بشر به آن ها پی نبرده است. از امروز سعی کنید با افزون مقادیر بیشتری از میوه ها و سبزی ها در رژیم غذایی خود (چه خام و چه پخته) خود را در برابر بسیاری از بیماری ها بیمه کنید.
آزاده نجارزاده /  دانشجوی دکترای تخصصی تغذیه
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب