درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

در یک صبحانه ایده آل بهتر است از غلاتی مانند برشتوک یا گندم بوداده استفاده شود، پروتئین کم چرب مانند یکی از محصولات لبنی کم چرب (شیر) بخش دیگر صبحانه را تشکیل می‌دهد. میوه، به صورت آب میوه و یا میوه تازه هم باید یکی از بخش‌های اساسی و همیشگی صبحانه باشد. توصیه متخصصان تغذیه ایرانی برای یک صبحانه مناسب، یک لیوان یا نصف لیوان آب میوه به همراه مقداری نان همراه با پنیر و سپس یک لیوان شیر کم چربی است. یکی دوبار در هفته استفاده از کره و مربا و خامه به عنوان صبحانه هم مشکلی نخواهد داشت، اگرچه کودک در طول روز هم چند میان وعده خواهد خورد اما اصلی ترین غذای او را تا قبل از وعده ناهار، صبحانه تشکیل خواهد داد و ترکیب غذایی فوق (لبنیات کم چرب، آب میوه، غلات، نان و پنیر) تا زمان ناهار و حتی بدون استفاده از میان وعده کودک ما را سرپا نگه خواهد داشت.
زنگ تفریح و میان وعده غذایی
خیلی وقت‌ها دیر بیدار شدن از خواب، عجله برای رسیدن به مدرسه و یا حالت تهوع صبحگاهی در کودکان باعث می‌شود تا بعضی از این کودکان نتوانند یک وعده صبحانه کامل و مناسب بخورند. در حالت عادی هم بعد از دو ساعت فعالیت و در میانه روز کودک ممکن است، احساس ضعف کند. اسنک‌ها یا لقمه های مدرسه، میان وعده هایی هستند که حتماً باید برای کودک تهیه شوند تا فاصله زمانی بین صبحانه و نهار را با آن ها سپری کند.
سعی کنید همیشه غذای میان وعده فرزندتان را خودتان آماده کنید و از غذاهای آماده کمتر استفاده کنید. به علاقه مندی های کودکان‌ توجه کنید و غذاهای سالم مورد علاقه آنان را به عنوان میان وعده در نظر بگیرید. تنوع غذایی در میان وعده ها باید مانند صبحانه رعایت شود. میان وعده ها باید غذاهایی باشند که خوردنشان آسان است و در مدت کوتاه زنگ تفریح کودک می‌تواند یک وعده از آن ها را مصرف کند، به همین دلیل در صورت تهیه ساندویچ ها یا لقمه های خانگی آن ها را در وعده های کوچک تقسیم کنید، چند ساندویچ کوچک و یا میوه ها برای زنگ‌های تفریح یک میان وعده خوب به حساب می آیند. سیب، گلابی، هلو، پرتقال و موز گزینه های خوبی هستند پس سعی کنید حداقل یکی از آن ها را در هر روز در نظر بگیرید.
استفاده از یک هویج کوچک که تمیز شده باشد هم میان وعده خوبی به حساب می آید، در غیر این‌صورت می‌توانید از آب میوه طبیعی استفاده کنید. آب میوه های مصنوعی و ترکیبات اسانس دار به این علت که حاوی قند زیاد و طعم دهنده ها و رنگ‌های مصنوعی هستند، نوشیدنی‌های خوبی به حساب نمی آیند، اما آب میوه های طبیعی می‌توانند به خوبی جای یک میان وعده را پرکنند. به طور کلی پزشکان توصیه می‌کنند در صورت امکان بخشی از انرژی کودکان از طریق نوشیدنی‌ها تأمین شود، به همین دلیل می‌توان از آب میوه های طبیعی یا شیر کم چربی استفاده کرد.
سعی کنید به کودک آموزش دهید تا از نوشابه در زنگ‌های تفریح استفاده نکند، برای جایگزین این نوشیدنی که اغلب مورد علاقه کودکان هم هست، می‌توانید کمی از آب میوه ای که خودتان تهیه کرده اید را به آب سودا اضافه کنید و در یک قوطی برای کودکان بسته بندی کنید. اگر غلات مثل گندمک یا برنجک را به عنوان تنقلات در نظر گرفته اید حتماً سعی کنید که این غلات شیرین نباشند. قند بیش از حد در تمام وعده های غذایی باعث اضافه وزن کودک می‌شود. مغز آجیل ها و دانه های مغزی هم می‌توانند گاهی به عنوان یک میان وعده استفاده شوند. در صورتی که ساندویچ مرغ تهیه می‌کنید حتماً از مرغ آب پز استفاده کنید، برای جایگزین کردن تنقلاتی مثل چیپس هم می‌توانید خودتان سیب زمینی پخته یا کبابی را با ادویه های مختلف طعم دار کنید و به کودک بدهید.
عصرانه مفصل به جای شام سنگین
بعد از یک روز فعالیت و جنب و جوش زیاد در مدرسه کودک شما هر چقدر هم که صبحانه مفصلی خورده باشد و میان وعده هایش را هم نوش جان کرده باشد، اغلب با آمدن به خانه گرسنه است، اگر شما خانه دار هستید و می‌توانید به موقع ناهار را برای کودکتان حاضر کنید، مشکلی نیست اما اگر جز آن دسته از خانواده هایی هستید که نهار را دیر صرف می‌کنند، بهتر است برای پیش از نهار کودک هم، یک اسنک کوچک در نظر بگیرید. بعد از صرف نهار و استراحت بعد از ظهر، معمولاً وقت انجام تکالیف مدرسه است. اما طبیعتاً انجام تکالیف و بعد شیطنت‌ها و بازی‌های کودکتان ممکن است، باعث گرسنگی اش شود. اگرچه متخصصین تغذیه مصرف منظم عصرانه مفصل حاوی نان و پنیر یا غذای حاضری را جز عادات بد غذایی می‌دانند اما حتی آن ها هم پیشنهاد حذف عصرانه از رژیم غذایی را نمی‌دهند. بلکه توصیه می‌کنند، بهتر است در این وعده غذایی از میوه ها و آب میوه‌ها استفاده شود. با این همه گاهی به خصوص در روزهایی که کودک نهار کم یا سبک مصرف کرده است، تدارک دیدن یک میز عصرانه مفصل می‌تواند یک میان وعده خوب تا زمان رسیدن شام محسوب شود. مصرف عصرانه هم چنین باعث می‌شود تا شام کمتر مصرف شود و کودک خواب سبکتری داشته باشد.
دکتر سید احسان بیکایی
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب