درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

تخم مرغ غذایی بدون رقیب (2)


ویتامین A  موجود در زرده تخم مرغ یکی از عوامل موثر در رشد کودکان و نوجوانان است و کمبود آن در سنین رشد موجب اختلال در رشد و کوتاهی قد می‌شود.این ویتامین همچنین جهت بینایی در روز و شب مورد نیاز است و کمبود آن موجب شب کوری و نیز اختلالات بینایی می‌شود.ویتامین A در سلامت مخاط‌ها و سلول‌های پوششی تأثیر مهمی دارد و کمبود آن باعث بروز ناراحتی‌های پوستی از قبیل خشکی پـوست، ریــزش موها و خشکی مو و ناخن می‌شود.همچنین کمبود این ویتامین در فعالیت و ترشحات سلول‌های مخاطی اختلال ایجاد می‌کند و باعث بروز ناراحتی‌های مخاطی می‌شود.ویتامین A در حفظ مقاومت بدن در برابر میکروب‌ها موثر است و باعث افزایش قدرت دفاعی بدن در برابر بیماری‌ها می‌شود.افرادی که در معرض کمبود این ویتامین قرار می‌گیرند مکرر بیمار شده و به سختی بهبود می‌یابند.به خصوص اسهال و ناراحتی‌های تنفسی از عوارض شایع کمبود این ویتامین است.مصرف مقادیر کافی و متعادل تخم مرغ می تواند انسان را در برابر بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات مصون نگه دارد.
.
ویتامین B که در تخم مرغ به میزان مناسب وجود دارد نقش‌های مختلفی در بدن انسان بعهده دارد بعضی از انواع این گروه از ویتامین‌ها در سلامت و شادابی پوست موثر هستند، برخی دیگر مانند ویتامین‌های B1,Pp,B6,B12  در سلامت سیستم عصبی نقش دارند و برخی دیگر مانند ویتامین‌های B6 وB12  و اسید فولیک در خـــون ســــازی موثــــر میباشند.این گروه ویتامین ها در سلامت انسان تــأثیــر مهمی دارند.تخم مرغ از منابع خوب و مناسب چهار ماده معدنی یعنی آهن، روی، منیزیم و پتاسیم است.آهن که در زرده تخم مرغ موجود است در خون سازی موثر است و کمبود این ماده معدنی موجب کم خونی و فقر آهن و عوارض ناشی از آن می‌شود.
روی ماده معدنی دیگری است که در تخم مرغ به میزان مناسب وجود دارد.این ماده معدنی در رشد، بلوغ جنسی و سلامت و شادابی پوست، مو و ناخن اثر دارد.کودکانی که در معرض کمبود روی قرار می‌گیرند رشد جسمی کافی کرده و چنانچه این کمبود شدید باشد به کوتاهی شدید قد مبتلا می‌شوند.همچنین نوجوانان در سنین بلوغ چنانچه مبتلا به کمبود روی باشند دچار تأخیر در بلوغ جنسی خواهند شد.در افرادی که دچار کمبود این ماده معدنی هستند سلامت پوست، مو و ناخن‌هایشان دچار اختلال شده و مبتلا به عوارض پوستی، ریزش مو و شکنندگی و اختلال در رشد ناخن‌‌ها خواهند شد.
.
منیزیم که در تخم مرغ به میزان مناسب وجود دارد برای سلامت قلب و عروق موثر است و کمبود آن موجب اختلالات قلبی-عروقی و مشکلات قلبی می‌شود.
پتاسیم نیز یکی دیگر از مواد معدنی است که تأثیر مهمی در پیشگیری از اختلالات قلبی-عروقی دارد و مصرف این ماده مغذی می‌تواند در حفظ سلامت قلب و عروق اثرات مهمی داشته باشد.با توجه به ارزش تغذیه‌ای بسیار بالای تخم مرغ، می‌توانیم با مصرف این ماده غذایی مفید، گام موثری در حفظ سلامت خود و پیشگیری از بیماری‌ها برداریم.
.
تنوع غذایی با تخم مرغ
از تخم مرغ می‌توان غذاهای بسیار مفید و خوشمزه‌ای تهیه نمود و به این ترتیب با بهره‌گیری از خواص این ماده مفید در برنامه غذایی ایجاد تنوع نمود.تخم مرغ مورد استفاده‌های زیادی در تغذیه‌ انسان دارد.
.
تخم مرغ بعنوان میان وعده
ساندویچ تخم مرغ همراه سبزی‌هایی مانند گوجه فرنگی، خیار و یا سبزی خوردن از میان وعده‌های بسیار مفید، خوشمزه و ارزان است و به خصوص برای کودکان و نوجوانان می‌تواند جانشین میان وعده‌هایی مانند پفک، چیپس، شیرینی، نوشابه و امثال آن شود.از نظر بهداشتی چون در خانه تهیه می‌شود قابل اطمینان و از نظر تغذیه‌ای بسیار مفید است و به میان وعده‌های آماده کاملاً ترجیح دارد.
.
تخم مرغ به عنوان پیش غذا
در انواع سالاد می‌توان از آن استفاده کرد مانند: سالاد الویه، سالاد سیب زمینی، سالاد فصل، سالاد تون ماهی، سالاد لوبیا با تخم مرغ.
استفاده از تخم مرغ در سالاد موجب افزایش ارزش تغذیه‌ای آن شده و ضمناً طعم و مزه مطلوب نیز به سالاد می‌دهد.تخم مرغ به عنوان پیش غذا به صورت پخته همراه بیسکویت کراک و گوجه فرنگی و زیتون می‌تواند مصرف شود.
.
تخم مرغ در داخل سس‌ها
از تخم مرغ در ترکیب بعضی از سس‌ها مانند سس مایونز و یا سس سالاد استفاده می‌شود.استفاده از تخم مرغ در سس‌ها علاوه بر خوشمزه کردن سس بر ارزش غذایی آن می‌افزاید.
.
تخم مرغ به عنوان غذا
غذاهای آماده شده با تخم مرغ بسیار خوشمزه و ارزانند و از ارزش تغذیه‌ای تخم مرغ می‌توان در غذاهای مختلف استفاده کرد.با تخم مرغ می‌توان انواع املت را تهیه کرد؛ مثلاً املت گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای، قارچ، گل کلم و نخود سبز که از غذاهای بسیار خوشمزه و دارای خواص تغذیه‌ای مناسب می‌باشند.انواع کوکو مثل کوکو سبزی، سیب زمینی، بادمجان، کدو، لوبیا سبز و غیره از غذاهای خوشمزه ای است که طرفداران زیادی در بین مردم دارد.با افزودن مواردی مثل گردو به کوکو می‌توان ارزش تغذیه‌ای آن را بالاتر برد و آن را خوشمز‌ه‌تر کرد.
.
انواع کتلت که در تهیه آن‌ها از تخم مرغ استفاده می‌شود از غذاهایی است که خوشمزه و مفید است و معمولاً زینت بخش سفره خانواده‌هاست.می‌توان با تخم مرغ انواع خورش‌ها و خوراکی‌هایی خوشمزه‌ تهیه کرد مانند ترشی تره، باقلاقاتوق، میرزا قاسمی، نرگسی و غذاهای دیگری که یکی از مواد اصلی آن‌ها را تخم مرغ تشکیل می‌دهد.این غذاها علاوه بر آن‌ که بسیار خوشمزه هستند دارای ارزش تغذیه‌ای بالائی نیز می‌باشند و ضمناً بسیار ارزانتر از غذاهایی هستند که با گوشت تهیه می‌شوند.
به طور کلی در غذاهای مختلفی می‌توان تخم مرغ را جانشین گوشت یا مرغ نمود.
.
تخم مرغ به عنوان دسر
از تخم مرغ می‌توان دسرهای خوشمزه‌ای تهیه کرد، مثلاً:
  • انواع کیک، شیرینی‌ها و بیسکویت‌ها حاوی مقداری تخم مرغ می‌باشند.
  • در تهیه دسرهایی مانند کرم کارامل، سس شکلات، و برخی دسرهای دیگر از تخم مرغ استفاده می‌گردد.
.
البته در مصرف این قبیل دسرها یا شیرینی‌ها نباید افراط کرد چون موجب چاقی و عوارض ناشی از آن می‌شوند.
در شماره آینده مباحث جالب تری را درباره این ماده غذایی ارزشمند پی خواهیم گرفت.
.
تخم مرغ غذایی کامل است زیرا:
1.دارای ارزش تغذیه ای بالایی است و به تنهایی می‌تواند سهم مناسبی از نیازمندی‌های تغذیه‌ای ما را تأمین نماید.
2.ارزش سیری بالایی دارد و به خصوص چنانچه همراه نان مصرف شود قادر است به عنوان یک غذای لذیذ با خواص تغذیه‌ای خوب محسوب شود.
3.با ارزش تغذیه‌ای بالا قیمت ارزانی دارد و تقریباً ارزان‌ترین پروتئین حیوانی است.
مقایسه بین قیمت تخم مرغ و گوشت بدون چربی نشان می‌دهد که 100 گرم تخم مرغ (2 عدد تخم مرغ کوچک)که حاوی 5/12 گرم پروتئین است حدود 100 تومان قیمت دارد در حالی که همین مقدار پروتئین اگر در گوشت کاملاً بدون چربی بدست آید 500 تومان قیمت دارد، یعنی بیش از پنج برابر هزینه تخم مرغ؛ با توجه به این که ارزش تغذیه‌ای پروتئین تخم مرغ خیلی بالاتر از گوشت است.
4.طبخ تخم مرغ بسیار آسان است و خیلی سریع.بنابر این به آسانی می‌توان از آن غذاهای خوشمز‌ه‌ای تهیه نمود.این امر برای افرادی که فرصت کمی برای تهیه غذا دارند بسیار مهم است.
5.دسترسی به تخم مرغ آسان است تقریباً هرگز دیده نشده که تخم مرغ کمیاب یا نایاب شود.
6.از تخم مرغ می‌توان غذاهای بسیار لذیذ و متنوعی تهیه کرد و این ماده غذایی قادر است تنوع زیادی در تغذیه افراد ایجاد کند.
7.تخم مرغ اتلاف بسیار اندکی دارد و فقط پوست آن است که دور ریخته می‌شود که آن هم وزن بسیار کمی دارد.در مقایسه با گوشت یا مرغ و حتی سبزی‌ها و میو‌ه‌ها کمترین اتلاف را دارد و این امر از نظر تغذیه‌ای و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب