درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

.
مواد قندی به صورت گلیکوژن در سلول های ماهیچه ای و به نسبت کمتری در کبد ذخیره می شوند.ویتامین B6 در فرآیند تبدیل گروه های متیل نقش اساسی دارد.در زمان کاهش سطح ویتامین B6 در بدن، گروه های متیل نیز در بدن کاهش یافته و در این هنگام مولکول هایی که به طور معمول می توانند سریعاً به انواع دیگر مولکولی تبدیل شوند نه تنها نمی توانند تغییر پیدا کنند بلکه انباشتگی مولکولی نیز در بدن ایجاد می شود.برای مثال افزایش سطح یک نوع مولکول به نام هموسیتئین در بدن خطر پارگی دیواره عروق خونی را افزایش می دهد.
ویتامین B12 در تولید گلبول قرمز خون نقش اساسی داشته و مانع ایجاد بیماری کم خونی می شود.ویتامین B12 همچنین در رشد سلول های مغزی نقش داشته و به متابولیسم پروتئین، کربوهیدرات و چربی در بدن کمک می کند.
.
یکی از فواید مصرف ماهی های غنی از امگا-3 مانند ماهی سرخو تنظیم عملکرد ماهیچه های قلب می باشد که خطر حملات قلبی و مرگ را کاهش می دهند.
محققین امریکایی مطالعاتی را برروی 85 بیمار قلبی مسن انجام دادند.در این تحقیق نیمی از بیماران روزانه 2 گرم روغن ماهی و نیمی دیگر از بیماران روزانه 2 گرم روغن سویا مصرف می کردند.در بیماران هر دو گروه به طور مشخص عملکرد ماهیچه قلب بهبود یافته بود.در گروه مصرف کننده روغن ماهی این بهبود در پایان هفته دوم دیده شد، در حالی که در مصرف کنندگان روغن سویا در هفته هشتم بهبود حاصل شده بود.در عین حال در این تحقیقات نکات منفی هم وجود داشت به این صورت که 41٪ از مصرف کنندگان روغن ماهی دچارسوء هاضمه شدند در صورتی که 16٪ از مصرف کنندگان روغن سویا دچار این مشکل شده بودند.مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی سالم حاوی روغن امگا-3 در کنار ورزش، وزن مناسب و استراحت کافی یک زندگی سالم را به ارمغان می آورد.مصرف حداقل 3-1 بار ماهی در ماه مانع از بروز حملات قلبی می شود.
جدول
.
مصرف ماهی سرخو به صورت کباب شده یا پخته شده خطر حملات قلبی را کاهش می دهد.بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی 4815 فرد 65 ساله و مسن تر نشان داده شده است که مصرف یک تا چهار بار ماهی به صورت کباب یا پخته شده خطر ابتلا به بیماری قلبی را 28٪ کاهش می دهد.مصرف ماهی باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پانکراس، پروستات و سرطان دستگاه گوارش خواهد شد.مصرف ماهی های پر چرب مانند ماهی سرخو احتمال ابتلا به سرطان کلیه را 44٪ کاهش می دهد.
.
جدول
.
سلنیوم
ماهی سرخو منبع بسیار خوب سلنیوم می باشد.مصرف ماهی سرخو 79/4٪ نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی مهم را تامین می کند.سلنیوم باعث بهبود عملکرد سیستم آنتی اکسیدانی بدن شده که درنتیجه سطح رادیکال های آزاد در بدن را کاهش می دهد.سلنیوم باعث کاهش بیماری های قلبی شده، احتمال بروز سرطان را کاهش می دهد.
.
تثبیت قند خون
ماهی سرخو منبع بسیار خوب پروتئین است و مصرف 100 گرم از این ماهی59/6٪ نیاز روزانه بدن به پروتئین را تامین می کند، این در حالی است که این میزان تنها شامل 145 کیلو کالری انرژی و کمتر از 1 گرم چربی اشباع می باشد.
ترکیب مواد مغذی موجود در ماهی سرخو آن را به یک غذای عالی برای تثبیت قند خون تبدیل می کند، چرا که اسید چرب امگا-3، پروتئین و ویتامین های گروه B در ایجاد تعادل قند خون نقش دارند.ماهی سرخو دارای گوشت سفید با پوست قرمز و صورتی می باشد.
علاوه بر گوشت نرم این ماهی، بسیاری از مردم از خوردن پوست خوشمزه آن نیز لذت می برند.
در حدود 185 گونه از ماهی سرخو در جهان وجود دارد که همگی متعلق به خانواده Lutjanidae می باشند.این ماهی در آب های عمیق زندگی می کند.
.
پورین
ماهی سرخو حاوی یک ترکیب آلی به نام پورین می باشد.پورین به طور معمول در گیاهان، حیوانات و بدن انسان یافت می شود.در برخی از افراد که نسبت به این ماده حساسیت دارند مصرف مواد پورین دار ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد.پورین قابل تبدیل به اسید اوریک بوده، به طوری که تجمع پورین در بدن می تواند منجر به انباشتگی اسید اوریک شود و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری نقرس و یا سنگی شدن کلیه را افزایش می دهد.به همین دلیل افرادی که دارای مشکلات کلیوی و یا بیماری نقرس می باشند، می بایست از مصرف مواد غذایی حاوی پورین مانند ماهی سرخو خودداری نمایند.
.
ماهی سرخو همچنین منبع بسیار خوب ویتامین B12، پروتئین، ویتامین B6، فسفر، پتاسیم و اسید چرب امگا-3 می باشد.جدول شماره 2 میزان مواد مغذی در ماهی سرخو را نشان می دهد.
.
نحوه خرید و مصرف
نگهداری ماهی و آبزیان بعد از صید به لحاظ حفظ کیفیت بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین توجه به تازگی در زمان خرید و نگهداری آن باید با دقت کافی صورت گیرد، چون در آبزیان به لحاظ وجود اسیدهای چرب غیر اشباع به مقدار زیاد، فساد به سرعت اتفاق می افتد، بنابر این حفظ ارزش غذایی آن تا زمان مصرف، یکی از نکاتی است که باید در اولویت قرار گیرد.
.
پس از خرید ماهی در اولین فرصت سرو دم آن را زده، امعاء و احشاء آن را تخلیه نمایید.
بر حسب میزان مصرف آن را به قطعات کوچکتر تقسیم نموده و فریز نمایید.حداکثر مدت زمان نگهداری ماهی در فریزهای خانگی، شش ماه پس از صید می باشد.
.
برای رفع انجماد ماهی را 24 ساعت قبل در یخچال قرار داده تا یخ زدایی شود.جهت رفع انجماد ماهی هرگز از روش های قرار دادن روی شوفاژ یا گرفتن زیر شیر آب استفاده نکنید.
.
برای طبخ ماهی حتی الامکان از سرخ کردن خودداری نموده و از روش های کبابی کردن یا بخار پز کردن و یا طبخ در فر استفاده نمایید.
.
.
.
حمید رضا مختاری
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب