درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

درباره کدو و خواص آن

پس از چندین قرن برای اولین بار در سال 1492 میلادی،کریستف کلمب در سفرنامه خود کاشت کدو را به صورت جالیزی گزارش نمود. 27 سال بعد اپینوزا در سفرنامه پاناما کشت کدو را در آن کشور ثبت نمود و آن را هندوانه ایندوها نامید که در درمان بسیاری از بیماری ها نیز استفاده می شد. بعدها بذر کدو توسط او به اروپا آورده شده،کاشت این گیاه جالیزی در اروپا نیز آغاز شد.
.
● گیاه شناسی
کدو حلوایی که برخی آن را با نام های کدو زمستانی یا کدو تنبل می شناسند،میوه یک گیاه علفی است که ساقه های بلند و خزنده و برگ های پهن دارد. گل های این گیاه زرد و میوه آن کدو حلوایی است.
میانگین وزن هر کدو 8 کیلوگرم و به طور متوسط حاوی 200-150 گرم تخم کدو است،اما گاهی وزن آن به بیش از 30 کیلوگرم نیز می رسد. پوست کدو حلوایی به رنگ سبز مایل به سفید تا نارنجی است.
.
● مواد مغذی کدو حلوایی
کدو حلوایی جزء مواد کم کالری است و مصرف آن برای کسانی که وزن خود را کنترل می کنند مناسب است. کدو منبع غنی پتاسیم است و برای افراد دچار فشار خون مناسب؛ ولی در بیماران مبتلا به ناراحتی های کلیوی توصیه نمی شود.
کدو حلوایی منبع غنی بتاکاروتن است.(رنگ نارنجی کدو به همین دلیل است)این ماده پیش ساز ویتامین آ و یک آنتی اکسیدان مهم در بدن است. تحقیقات نشان می دهد که یک رژیم غنی از کاروتن ریسک ابتلا به سرطان و بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد و همچنین ظهور نشانه های پیری را به تعویق می اندازد.
از سوی دیگر کدو حلوایی دارای فیبر غذایی است که در بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی،یبوست،افزایش فشار خون و دیابت موثر است.
سازمان بهداشت جهانی نیاز روزانه هر فرد به فیبر را 30 گرم اعلام کرده است که این میزان را می توان از طریق مصرف حبوبات،سبزیجات،انجیر،خرمای خشک،نان های سبوس دار و کدو تامین کرد.
.
● روش های استفاده از کدو حلوایی
کدو حلوایی رسیده را می توان به صورت بخارپز یا پخته شده در فر یا کبابی استفاده کرد،همچنین از کدو حلوایی در تهیه انواع پای نیز استفاده می شود. در کانادا و آمریکا در روز شکرگذاری به عنوان یک غذای سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. کدو حلوایی به صورت تنها و یا مخلوط با سایر میوه ها،یا هنگامی که کوچک و سبز(کال)است مثل کدوی خورشتی مصرف می شود و از آن به شکل پوره یا یکی از اجزای تهیه سوپ هم استفاده می شود. همچنین از کدو حلوایی پر شده از شیر و پخته شده در فر به عنوان دسر استفاده می کنند.
.
kado-jad1
.
kado-jad2
.
در خاورمیانه از کدو حلوایی جهت تهیه خوراک های شیرینی مثل حلوا یاقتین2 استفاده می شود،در کشورهای جنوبی آسیا مثل هند،کدو حلوایی را با کره،شکر و ادویه می پزند که به آن کدو کاحلوا می گویند. در استرالیا کدو حلوایی اغلب به صورت کبابی همراه با سایر سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرند. در ژاپن نیز کدو حلوایی های کوچک در غذاهای پرطرفدار  مثل تمپورا4 سرو می شود و در تایلند کدو حلوایی های کوچک و بخار دیده در کنار کاستارد4 به عنوان دسر سرو می شود. اما در ایران کدو حلوایی برای تهیه غذاهای مختلف مثل کاکای گیلانی و دسر کدو حلوایی و به قول همدانی ها سقزی،تهیه کیک،تاس کباب ،سوپ و خورش استفاده می شود.
.
● مواد مغذی تخم کدو حلوایی
از 2/5 کیلوگرم تخم کدوی خشک می توان یک لیتر روغن استخراج کرد. از تخم کدو به روش فشردن،روغن استخراج می شود که با استفاده از این روش کیفیت روغن و خواص درمانی آن حفظ می گردد.اسیدهای چرب اشباع نشده امگا-6 و امگا-9  موجود در کدو حلوایی،در بدن انسان به پروستاگلاندین ها و سپس هورمون ترمبوگزان تبدیل می شوند. این هورمون باعث افزایش کلسترول خوب در بدن شده و با کاهش احتمال تشکیل رسوب چربی در رگ ها  و ایجاد لخته از خطر سکته قلبی را کاهش می دهد. همچنین تخم کدو حاوی فیبر و املاح و سرشار از ویتامین های محلول در چربی(ویتامین های A ،D ،E)است.
.
● خواص درمانی کدو حلوایی
از کدو در درمان بیماری های روده ای مخصوصاً از بین بردن کرم و انگل های روده استفاده می شود. این میوه به عنوان مسهل در درمان بیماری یبوست و بواسیر نیز به کار می رود. در درمان عفونت های مثانه ای نیز از کدو استفاده می کنند،همچنین روغن تخم کدو تونیک اعصاب است.
از کدوی پخته جهت رفع دمل و التهاب استفاده می کنند. به علاوه برای درمان سوختگی ها از مخلوط پوست کدو حلوایی سوزانده شده با روغن زیتون استفاده می کنند که به دلیل احتمال حساسیت پوستی چندان توصیه نمی شود.
کدوی پخته اثر مُدِر داشته و در خنک کردن بدن موثر است چرا که طبیعتی سرد دارد.
.
kado-3
.
kado-4
.
● مصرف تخم کدو
تخم کدو حلوایی منبع خوبی از آهن،روی،اسیدهای چرب ضروری،پتاسیم و منیزیم است. به دلیل وجود برخی ترکیبات در روغن تخم کدو حلوایی فرآیند ازدیاد سلول در پروستات(به واسطه هورمون تستوسترون و DHT)و در نتیجه خطر بزرگی پروستات در مردان مسن کاهش می یابد.
اسید آمینه تریپتوفان موجود در یک گرم از پروتئین تخم کدو حلوایی برابر با یک لیوان شیر است.
.
● خواص درمانی تخم کدو
از مخلوط تخم کدو(به میزان 2 تا 3 قاشق غذا خوری)با ماست در پیشگیری از رسوب چربی در سرخ رگ ها و انسداد عروق استفاده می کنند. با استفاده از تخم کدو جهت تهیه نان های تیره از التهاب پروستات در مردان و عفونت های مثانه ای در زنان می توان جلوگیری کرد.
گروهی از مواد شیمیایی با نام عمومی مهار کننده های پروتئاز تریپسین در تخم کدو کشف شده که فعالیت ویروس ها و ترکیبات شیمیایی مواد سرطان زا در بستر روده ها را کاهش می دهد.
.
● نگهداری کدو حلوایی
کدو حلوایی را باید در مکان های خشک و خنک نگهداری کرد و هر چند روز یک بار آنها را چرخاند.
جهت نگهداری کدوهای بریده شده باید روی آنها را سلفون کشید و در یخچال قرار داد. کدوی پخته شده 4 تا 5 روز در یخچال قابل نگهداری است،ولی برای نگهداری طولانی مدت باید آنها را در فریزر گذاشت.
.
چند نکته کدویی!
● در مراسم هالووین برخی کشورها از کدو حلوایی برای تهیه فانوس های کدویی استفاده می کنند.
● در کره و ژاپن لغت ترجمه شده pumpkin(کدو حلوایی)را به صورت عامیانه برای زن هایی که جذابیت نداشته باشند به کار می برند!
.
● طبق یک تحقیق مصرف سه گیاه سیب زمینی،هویج و کدو حلوایی آثار محسوسی در پیشگیری از سرطان ریه در افراد سیگاری داشته است؛ توصیه دانشمندان به این افراد و نزدیکان آنها این است که مقدار بیشتری از این میوه را مصرف کنند.
.
● خرید کدو حلوایی
کدو حلوایی را انتخاب کنید که نسبت به اندازه اش سنگین تر باشد و پوستی شفاف و صاف داشته باشد. رنگ درخشان کدو حلوایی نشان دهنده وجود مقادیر زیاد آنتی اکسیدان است. شکل آنها مهم نیست چرا که یک کدو حلوایی خمیده(نامتقارن)لزوماً یک کدو حلوایی بد نیست. از خرید کدو حلوایی که بدنه آن آسیب دیده خودداری کنید چرا که ممکن است فاسد شود. از خرید کدو حلوایی لکه دار و دارای محل های نرم خودداری کنید.
.
● روغن دانه کدو
روغن دانه کدو که در کشورهای اتریش،کرواسی و مجارستان تولید می شود به رنگ های متخلف(سبز روشن تا قرمز تیره یا قهوه ای)وجود دارد. این روغن را به همراه عسل و روغن زیتون در سالاد به کار می برند. سرخ کردن آن توصیه نمی شود زیرا باعث از بین رفتن اسیدهای چرب ضروری می گردد.
مصرف این روغن برای افرادی که از بزرگی خوش خیم پروستات و سندروم روده تحریک پذیر رنج می برند مفید است و در برخی تحقیقات باعث تنظیم کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز شده است.
.
.
.
سپیده امیرآبادی/تلخیص و تکمیل شده توسط تحریریه نشریه غذا
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب