درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

قربانی غذاهای رستوران نشوید

ساندویچ های سالم را انتخاب کنید
به آن دسته از افرادی که قربانی غذاهای ارزان قیمت و ساندویج های آماده اند توصیه می شود از سیب زمینی پخته، ساندویج مرغ بدون سس، سالاد سبزی که روی آن لیمو ترش فشرده شده باشد و چای سرد یا آب به جای نوشابه های گازدار شیرین و سرد استفاده کنند.
مجبور به مصرف کل غذای پرچرب خود نیستید
از ساندویچ های همبرگر پر چرب و کباب کوبیده پرهیز کنید. کباب کوبیده همراه با سالاد سیب زمینی، چیپس و سس پر چرب، حداقل دارای 700 کالری است. ساندویچ گوشت بوقلمون نیز با مخلفات آن حدود 300 کالری دارد و چنانچه مایل بودید چنین غذاهایی بخورید، فقط مجازهستید نیمی از آن را برای شام بخورید و اگر مایل باشید نیم دیگر را برای روز بعد در یخچال نگه دارید.
نوشیدنی های کم کالری راانتخاب کنید
در مواقعی که بیرون از منزل می روید، به جای استفاده از نوشابه از آب میوه طبیعی و یا آب استفاده نمایید زیرا کالری ندارد. همچنین به جای نوشابه های گازدار رنگارنگ و شیرین و آب میوه غیرطبیعی، می توانید از شیر کم چربی، چای کم رنگ و آب استفاده نمایید. اگر هوس نوشابه کردید آن را با آب رقیق کنید تا نصف آن را بیشتر مصرف نکنید و کالری کمتری بگیرید.
میوه ها را هنگام مسافرت فراموش نکنید

هنگامی که با اتومبیل مسافرت می کنید، با خودتان میوه تازه (سیب، گلابی، پرتقال و نارنگی)، سبزی های خام (کرفس خرد شده، هویج، گوجه فرنگی، کاهو) و یک بسته میوه خشک (انجیر خشک، خرما) بردارید.
غذایی که شب قبل مصرف کردید مد نظر داشته باشید
با برنامه ریزی و در نظر داشتن غذای شب گذشته، غذای روز را متناسب با آن تعیین و متعادل سازید.
از نمک اجتناب کنید
از چاشنی های پر نمک مانند خیار شور به مقدار کم استفاده نمایید. به غذاهای آماده نمک نزنید زیرا آن ها نیازی به نمک اضافی ندارند.
تعادل را حفظ کنید
مصرف کربوهیدرات ها را دو برابر کنید. میزان مصرف پروتئین را در سطح متعادل نگه دارید. اگر وقت ناهار است و پروتئین حیوانی می خورید، کمی از آن را هم برای شام بگذارید و غذای عصرانه را به خوردن انواع سبزی اختصاص دهید.
غذا را با سس خردل طعم دار کنید

هنگام سفارش ساندویچ، آن را بدون مایونز و ترجیحا با کمی سس خردل سفارش دهید.سس خردل تقریبا هیچ کالری ندارد و طعم آن موجب می شود که کمبود مایونز را حس نکنید.
سبزیجات را به محل کارخود ببرید
سبزی، میوه و جوانه ها، غذای خوبی برای محل کار به شمار می آیند. شما می توانید بعضی از سبزی ها مانند هویچ، کرفس، برگ کلم، گل کلم، فلفل دلمه ای، بریده های فلفل قرمز و سبز و برش هایی از خیار، کدو، کنگر فرنگی، تربچه، کلم قمری، قارچ، پیازچه،  گوجه فرنگی و ظرفی ازجوانه های گوناگون و مقداری سس را همراه با خود ببرید. این ها غذاهای خوب و لذت بخش را تشکیل می دهند و شما باید این سبزی ها را تمیز و آماده نمایید، بنابراین چند دقیقه ای بیشتر طول نخواهد کشید تا غذای خود را آماده کنید.
چشم را بر روی بسیاری از غذاها ببندید
افکارتان را تنها روی غذاهای اصلی متمرکز سازید. سینه پوست کنده یا مرغ پخته را با سبزیجات فصلی مانند کلم، گل کلم، فلفل سبز، هویچ، کاهو، لیمو ترش، جعفری و پیاز سفارش دهید.
سرخ کردنی ها را انتخاب نکنید
از خوردن نان سرخ شده، پیراشکی های چرب، سس های سالاد چرب و ماکارونی سرخ شده اجتناب نمایید.
آب میوه طبیعی بخورید
بهتر است به جای آب میوه غیر طبیعی، از خود میوه یا آب میوه طبیعی استفاده نمایید زیرا بیشتر ویتامین های آن در مرحله تهیه آب میوه از بین خواهد رفت و مقدار زیادی از مواد حیاتی میوه که در پوست و مغز گوشت آن می باشد، دور ریخته می شود.
غذای خانگی به محل کار خود ببرید
در صورت نبودن غذا خوری در محل کار، غذا را از منزل با خود ببرید. برای بردن غذا می توانید از ظروف ایزوترمیک که از سرد شدن غذا جلوگیری می کند، استفاده نمایید.
شیر از نوع کم چرب آن
به جای خامه یا مواد مشابه آن، شیر کم چربی در چای یا قهوه خود بریزید.
از سس های طبیعی استفاده کنید
بیشتر سس های ماکـــارونی که در بـــازار وجود دارد پر از چربی اند. از طرف دیگر سس های گوجه فرنـــگی تقریبا بدون چربی می باشند. مــــی توانید برای افزودن طعم و رنگ غـــــذا به آن قارچ، قطعات پـــیاز یا فلـــفل سبز و سس های سالاد ماننــــد آویشن و فلفل قرمز را بیـــفزایید.
گوشت ساندوچ تان از نوع کباب پز باشد
توصیه می شود همیشه هر نوع غذایی که برای شام سفارش می دهید، به صورت کباب پز باشد، حتی گوشت ساندویچ شما که جوجه یا بوقلمون است به صورت کباب آماده شده باشد، اگر این گونه ساندویچ ها را میل کنید بیش از 150 کالری انرژی دریافت نکرده اید.
سس، جایی روی میز ندارد
هنگامی که پیشخدمت پیشنهاد کرد تا مقداری سس در کنار غذا بگذارد، تسلیم او نشوید زیرا چنانچه سس را روی میز شما بگذارد به احتمال زیاد آن را خواهید خورد. از او بخواهید آن را به آشپزخانه بر گرداند.
مجبور به خوردن تمام غذای خود نیستید
اگر میهمان بودید از خوردن تمام غذای بشقاب خود پرهیز کنید و سعی نمایید با خوردن سبزی های پخته، حبوبات و کمی ماهی، خود را سیر کنید.
به سراغ غذای اصلی بروید
از پیشخدمت بخواهید نان و مخلفات را پیش از غذا نیاورد و به هیچ وجه کره یا روغن حیوانی یا مارگارین سر میز نگذارد.
به سبک اروپایی غذا بخورید
هر زمان که امکان داشت مانند اروپایی ها غذا بخورید، یعنی مفصل  ترین وعده غذایی تان ناهار باشد و باقی وعده ها کوچک و در وعده های بیشتر.
نان سبوس دار بخورید
چنانچه همراه غذای تان نان مصرف می کنید، بهتر است از نوع سبوس دار (نان سنگگ) باشد و حتما از مصرف کره همراه آن خودداری نمایید. نان های فانتزی کره ای هم در بعضی رستوران ها موجود می باشد که باید فراموش شان کنید.
آب نوشیدنی را با لیمو طعم دار کنید
در پایان مصرف غذا در رستوران، نوشیدن آب همراه با آب لیموی تازه به هضم غذا و ضدعفونی آن کمک می کند.
به محض سیر شدن، میز را ترک کنید
به محض این که احساس کردید غذای مورد نظر خود را میل کردید، میز غذا را ترک نمایید. همچنین هنگامی که سیر شدید از پیشخدمت بخواهید بشقاب تان را بر دارد تا دوباره به سراغش نروید.
ساعتی پس از صرف غذا ، پیاده روی کنید
اگر وقت دارید، پس از غذا خوردن مقداری پیاده روی نمایید تا در حین ورزش کردن، کالری ها را هم بسوزانید.

وحید عرفانی

 

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب