درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

با زردچوبه به جنگ میکروب هـا بروید

 

 خواستگاه اصلی

زَردچوبه با نام علمی Curcuma longa، از رده زنجبیل‌ وارها (Zingiberidae)، راسته زنجبیل‌ها (Zingiberales)، تیره زنجبیلیان (Zingiberaceae) وجنس زردچوبه‌ (Curcuma) می باشد.
پودر زردچوبه به رنگ زرد تیره ‌است که یکی از پرکاربردترین ادویه جات به شمار می‌رود. رویشگاه اصلی این گیاه هند است و قسمت اصلی ادویه معروف کاری را که در بسیاری از غذاهای هندی به کار می‌رود، تشکیل می‌دهد. همچنین این گیاه در بسیاری از نقاط حاره مانند چین و مالزی نیز پرورش می یابد.
قسمت مورد استفاده این گیاه، ساقه زیرزمینی آن است که پس از خارج کردن از زمین، آن را تمیز کرده و ریشه‌های آن را جدا می‌کنند و در آب جوش قرار می‌دهند و به مدت چند روز آن را زیر نور خورشید خشک می‌کنند. زردچوبه بویی معطر و طعم تلخ دارد و به رنگ زرد یا خاکستری مایل به قهوه‌ای است.
ترکیبی از رنگدانه های زرد و نارنجی
مهم ترین ترکیبات شیمیایی زردچوبه پیگمان های زرد رنگی، از دسته کورکومینوزیدها است. این مواد به میزان سه تا پنج درصد زردچوبه را تشکیل می دهد و ترکیبات اصلی آن شامل کورکومین و دزوکسی کورکومین است. رنگ زرد و نارنجی زردچوبه به ترتیب به علت ماده کورکومون و کورکومین می‌باشد. ترکیبات دیگر زرد چوبه شامل اسانس به میزان سه تا هفت درصد بوده که مهم ترین مواد آن شامل بیس آبولن، گواین، ژرماکرن، تورمرون، زینجیبرن و کورلون است.
مفید برای دیابتی ها
خاصیت ضد اکسیدانی زردچوبه قوی تر از ویتامین ای است و از طریق خنثی کردن رادیکال های آزاد و یا خنثی کردن بعضی از مواد موثر در جهش های سرطانی، دارای خاصیت ضد سرطان نیز می باشد. این گیاه همچنین موجب افزایش ترشح هورمون انسولین و کاهش قند خون در بیماران دیابتی می‌گردد. زردچوبه بهترین داروی ضد تورم است و در اروپا و آمریکا از آن بدین منظور استفاده می‌کنند. ضد نفخ، تصفیه کننده خون ، تب‌بر، محرک و انرژی‌زا بودن نیز از دیگر خواصی است که به این ماده مفید نسبت داده می شود ضمن آنکه باعث کاهش کلسترول و جلوگیری از چسبندگی پلاکت ها نیز می شود.
محافظ معده
زردچوبه دارای اثر ضد نفخ و ازدیاد کننده آنزیم های روده و معده است. مصرف مقادیر زیاد آن ممکن است باعث زخم شود ولی مقدار کم آن باعث افزایش ترشحات معده شده و از زخم حاصل از استرس جلوگیری می کند.
ضد میکروب طبیعی
اسانس زردچوبه دارای خاصیت ضد میکروبی بر روی بسیاری از میکروارگانیسم ها از جمله استافیلوکوک، استرپتوکوک، کلستریدیوم، سارسینا، کورینه باکتریوم و نیز دارای خاصیت ضد قارچی است.
حدود 70 فرآورده دارویی از زردچوبه در نقاط مختلف جهان تهیه و مصرف می شوند. بیشتر این محصولات مربوط به بر طرف کردن مشکلات صفرا و به عنوان صفرا آور هستند.
عوارضی جانبی
مصرف زیاد زردچوبه ممکن است باعث ایجاد زخم در معده و دستگاه گوارش شود. همچنین زیاده‌روی در مصرف زردچوبه برای سلامت قلب ضرر دارد. بنابر توصیه کارشناسان مصرف روزانه زردچوبه حدود 5/1 تا 3 گرم مناسب و بدون آثار سوئی می باشد.
نگهداری خواص آن
ریشه و ساقه زردچوبه که پودر نشده است در برابر حرارت مقاوم تر از پودر آن است و زمان ماندگاری طولانی تری دارد. برای نگه داری پودر زردچوبه نباید از ظروف پلاستیکی و قابل نفوذ استفاده کرد. بهترین ظروف، از جنس آلومینیوم و شیشه های رنگی تیره می باشد همچنین درب ظرف باید کاملا بسته باشد. قابل ذکر است که رایحه و اسانس زردچوبه در اثر حرارت و یا به مرور زمان کاسته می شود لذا زردچوبه کهنه دارای خواصی کمتر از زردچوبه تازه است.


آسیه حسن زاده

 

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب