درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

بهترين زمان مصرف ميوه

ميوه را با معده خالي ميل کنيد

انواع ميوه سرشار از فيبر، ويتامين ها به خصوص ويتامين ث و فولات، مواد معدني از جمله پتاسيم و مهم تر از همه فيتوکميکال ها با خاصيت آنتي اکسيداني است که مي تواند به عنوان يک ابزار براي سم زدايي بدن به شمار آيند. بر اين اساس گفته مي شود مصرف سه وعده ميوه در روز مي تواند بدن را از سموم پاک کند و به فرآيند هضم دستگاه گوارش نيز کمک کند. اما اگر عادت به مصرف ميوه بعد از وعده غذايي داريد بايد به اين نکته توجه کنيد که مصرف ميوه در اين هنگام ممکن است از خروج مواد غذايي ديگر موجود در معده جلوگيري کند؛ که اين امر منجر به نفخ شکم، يبوست و علائم ديگري مي شود که اثرات منفي بر عملکرد دستگاه گوارش مي گذارد. زماني که ميوه به تنهايي خورده مي شود، معده مي تواند به راحتي تمام مواد مغذي، فيبر و قندهاي ساده موجود در آن را پردازش کند. مصرف ميوه همراه با وعده غذايي باعث توقف در معده و تخمير در روده مي شود.
علاوه بر اين، انواع ميوه حاوي تعداد زيادي از قندها مانند گلوکز، فروکتوز، ساکارز و نشاسته است. مصرف ميوه بعد از غذا، فشار وارده بر معده، روده و لوزالمعده را افزايش مي دهد. به خصوص اگر ميوه نارس باشد، هضم آن توسط دستگاه گوارش دشوارتر مي شود.
سلولز، همي سلولز و پکتين نيز از ديگر ترکيباتي است که به وفور در انواع ميوه يافت مي شود. اين قبيل ترکيبات توانايي جذب آب بالايي دارند و به اين ترتيب باعث افزايش احساس ناراحت کننده پري شکم مي شود. به خصوص اگر مقدار سلولز ميوه زياد باشد، بر روي جذب برخي از مواد مغذي تاثير مي گذارد.
اين مسئله براي افرادي که تصميم به کاهش وزن دارند نيز اهميت زيادي دارد زيرا مصرف ميوه بعد از وعده غذايي باعث افزايش حجم معده و در نتيجه چاقي مي شود. بنابراين به عنوان يک نتيجه مي توان گفت مصرف ميوه بلافاصله بعد از غذا مناسب نيست. به طور کلي، بهتر است حداقل فاصله 30 دقيقه اي بين وعده غذايي و ميان وعده ميوه باشد اما در حالت ايده آل، بايد ميوه ها يک ساعت قبل از وعده غذايي يا دو ساعت بعد از آن به صورت يک ميان وعده مصرف شود. البته متخصصان تغذيه مصرف ميوه هنگام صبح را بيشتر توصيه مي کنند.
ميوه خشک در حجم کم
معمولا کودکان و سالمندان تمايل بيش تري به ميوه هاي خشک شده مانند کشمش و زردآلو به خاطر طعم شيرين آن دارند اما نکته مهمي که بايد در اين خصوص به آن توجه بيشتري داشت آن است که حتي ميزان کمي از ميوه هاي خشک نيز حاوي مقادير بالايي از قند طبيعي است و همچنين درصد آب آنها بسيار کم مي باشد بنابراين با توجه به اين موضوع، مصرف اين نوع ميوه هاي خشک براي کودکان و سالمندان بايد تحت کنترل بيشتري باشد تا از افزايش وزن و ميزان قند خون پيشگيري کرد.
ميان وعده اي انرژي زا براي ورزشکاران
ميوه براي افرادي که به طور مرتب ورزش مي کنند ماده غذايي ايده آلي به شمار مي آيد. اما بهترين زمان مصرف ميوه براي اين افراد به صورت يک ميان وعده قبل از ورزش است در اين صورت مصرف ميوه، مقدار انرژي لازم براي بدن را فراهم مي کند اما بايد توجه داشت که مقدار مصرف آن نبايد زياد باشد تا احساس پري شکم مانع از تمرين ورزشکار نشود. ميوه هايي مانند طالبي و هندوانه که درصد آب آنها بيشتر از بقيه ميوه ها مي باشد ميان وعده خوبي قبل از ورزش است زيرا از دهيدراته شدن بدن جلوگيري کرده و همچنين کربوهيدرات مورد نياز در طول ورزش را تامين مي کند.
چند نکته
بايد توجه داشت برخي از انواع ميوه براي مصرف با معده خالي مناسب نيست مانند خرمالو و يا برخي از ميوه هاي کال. از آنجا که اين ميوه ها حاوي اسيد تانيک مي باشند با کلسيم و آهن ترکيب شده و ترکيبات غير قابل هضمي را به وجود مي آورند.
از سوي ديگر، مصرف ميوه به عنوان يک ميان وعده بين وعده هاي غذايي مي تواند به جلوگيري از مصرف بيش از حد مواد غذايي در هر وعده کمک کند و موجب کنترل و مهار اشتها و در نتيجه کاهش کل کالري دريافتي شود.
از آن جا که امکان دارد پس از خوردن ميوه هاي خاص براي مثال ميوه هاي خانواده مرکبات مانند پرتقال، احساس ناراحتي مانند سوزش سردل به وجود آيد، مي توان ميوه هاي ديگر مانند سيب يا گلابي را جايگزين کرد اما اگر درد و ناراحتي ناشي از آن ادامه يافت، مي بايست به پزشک مراجعه کرد.

مولود پياب/ کارشناس ارشد علوم بهداشتي در تغذيه


آب ميوه را جايگزين نکنيد

از نظر بسياري از خانواده ها، آب ميوه جايگزين خوبي براي ميوه است زيرا کودکان تمايل بيشتري به مصرف آب ميوه دارند تا خود ميوه. اما ذکر اين نکته ضروري است که آب ميوه فاقد فيبرهاي مفيد ميوه است بنابراين مصرف ميوه کامل بر آب آن ارجحيت دارد ضمن آنکه در صورت تمايل به مصرف آب ميوه بايد تهيه آن در خانه ارجحيت داده شود و تا حد امکان از مصرف انواع آب ميوه هاي بسته بندي شده و يا حرارت ديده پرهيز کرد.


سالاد ميوه براي معده هاي ناراحت

چنانچه از آن گروه از افراد هستيد که از مشکلات گوارشي مانند سوء هاضمه و يا اسيدي بودن معده رنج مي بريد مي توانيد ميوه را به صورت مخلوط با ماست مصرف کنيد. همچنين مي توانيد ميوه هايي مانند آناناس، پرتقال، طالبي و يا انار را با هم مخلوط کرده و به صورت سالاد ميوه و به عنوان ميان وعده مصرف کنيد. البته مخلوط انواع ميوه يا ميوه هاي خشک با غلات نيز روش مناسب ديگري براي اين افراد است تا ناراحتي معده کمتري را احساس کنند.

 

{/author}

 
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب