درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

تغـذيه کـلاس‌اولـي‌هاو شـروع مـدارس

توجه ويژه والدين به فرزندان‌شان در اين گروه سني نقطه قوتي جبران‌ناپذير محسوب مي‌گردد. تحقيقات نشان داده است به جز حمايت عاطفي، بايد و نبايد‌هاي تغذيه‌اي نيز در اين سنين به ميزان زيادي بر تخفيف استرس دانش‌آموزان اثر دارد به طوري که مي‌توان ميزان اضطراب آنان را با پيروي از چند دستور‌غذايي به ميزان قابل توجهي تخفيف داد.

گابا را جدي بگيريد!
اضطراب، تنها يک احساس ناخوشايند نيست بلکه نوعي تشويش و نگراني است که منجر به درگيري ذهني شده و در دانش‌آموزان باعث کاهش سطح يادگيري مي‌شود. به همين منظور توصيه مي‌شود والدين به برنامه‌غذايي فرزند خود در اين سن توجه ويژه‌اي داشته باشند و دست کم مراقب دريافت کافي چند ماده‌غذايي مهم توسط آنها باشند.
گاما آمينوبوتيريک اسيد که به گابا معروف است نوعي انتقال‌دهنده عصبي در نورون‌هاي مغز است. در واقع گابا، اصلي‌ترين فرستنده عصبي براي فرو‌نشاندن سيگنال‌هاي عصبي است که از رسيدن پيام‌هاي مربوط به اضطراب به مغز جلوگيري مي‌کند. تحقيقات نشان داده است، پيريدوکسال فسفات (مشتق‌شده از ويتامين‌هاي گروه‌ب) و ويتامين‌ب6 نقش اساسي در متابوليسم اين ماده در مغز دارد. مي‌توان گفت اين ماده در آرامش افراد نقش عمده‌اي ايفا مي‌کند. مطالعات نشان داده‌اند مصرف گابا در آزاد کردن هورمون رشد نيز موثر است و تاثيرات مثبت بسياري روي سيستم اعصاب بدن از خود به جاي مي‌گذارد. با توجه به اين موضوع، استفاده از منابع‌غذائي حاوي ويتامين‌ب6 در احساس آرامش افراد تاثير زيادي دارد. منابع غذائي غني از ويتامين‌ب6 يا پيريدوکسين در جدول 1 نام برده شده است. بهتر است بدانيد ويتامين ب6 علاوه بر شرکت در ساخت انتقال دهنده عصبي گابا در ساخته شدن چندين هورمون ديگر هم دخالت دارد. کمبود اين ويتامين در انسان باعث بروز علائمي مانند ضعف، بي‌خوابي و اختلال در عملکرد سيستم ايمني افراد مي‌شود. مصرف برخي داروها مانند داروهاي ضد‌سل در جذب اين ويتامين تداخلاتي را ايجاد مي‌کند از اين رو اين افراد بايد ويتامين ب6 بيشتري را از طريق مواد‌غذائي دريافت کنند.
با اسيدفوليک آشتي کنيد!


يکي ديگر از مواد‌غذائي که کمبود آن در بدن، افسردگي فرد را بدنبال دارد اسيد‌فوليک مي‌باشد. اين ويتامين در اسفناج، آب‌پرتقال و گوشت به ميزان زيادي وجود دارد ولي درجوانه‌گندم آسياب‌شده و جگرخام به مقدار بيشتري يافت مي شود. توصيه مي‌شود هنگام پخت سبزيجات، آن را با پوست بپزيد زيرا حرارت زياد، فولات موجود در سبزيحات را از بين مي‌برد. اسيد‌فوليک تا حدي مقاوم به حرارت است از اين رو در آمريکا به آرد گندم افزوده مي‌شود. استفاده از انواع جوانه‌ها نيز در رژيم‌غذايي، کمک زيادي به تامين اسيدفوليک موردنياز بدن مي‌کند. افراد مصرف‌کننده مکمل‌هاي اسيد‌فوليک بدانند که مصرف برخي داروها مانند فني‌توئين با جذب اين ماده غذايي تداخل دارد و جذب اين ويتامين را کاهش مي‌دهد.  


لازم به ذکر است اگر هنگام مصرف اين ويتامين، ويتامين‌هاي ديگري مثل ويتامين‌ث و ويتامين‌هاي گروه‌ب استفاده شود کارائي اين ويتامين افزايش مي‌يابد. يک توصيه مهم براي افراد در همه گروه‌هاي سني بالاخص در کودکاني که در سنين مدرسه هستند مصرف صبحانه است زيرا صبحانه خلق وخو در افراد را بهبود مي‌بخشد و از ضعف و خستگي مفرط در طول روز جلوگيري مي‌کند.


سيگار ممنوع!
نيکوتين با ايجاد اختلال در عملکرد تنفسي و همچنين افزايش کار قلب ضرر زيادي را به بدن افراد وارد مي‌کند از اين رو مي‌توان گفت افراد سيگاري بيش از غير سيگاري‌ها اضطراب دارند. مصرف سيگار علاوه بر ضررهايي که براي سلامت افراد دارد، باعث کاهش بسياري از مواد‌مغذي مانند ويتامين‌ث و ويتامين‌ب6 مي‌شود، از اين رو تاثير کمبود مواد‌مغذي را در ايجاد استرس در افراد دو چندان مي‌کند. اين در حالي است که تمامي اتفاقات ذکر‌شده در افرادي که کنار سيگاري‌ها زندگي مي‌کنند نيز اتفاق مي‌افتد بنابراين هرگز در کنار فرزندان خود سيگار نکشيد.


دم‌نوش زعفران براي عصرانه
يکي از مهمترين تاثيرات اين ماده غذايي، تقويت اعصاب و ضد‌افسردگي بودن اين ماده‌غذايي مي‌باشد. مصرف زعفران در کاهش استرس نقش بسيار مهمي دارد. البته قيمت بالاي اين ماده‌غذايي زمينه‌اي براي تقلب در عرضه آن را فراهم کرده است. تقلبات اين ماده‌غذايي را مي‌توان با روش‌هاي ميکروسکوپي و يا تجزيه رايحه زعفران تشخيص داد. ارجحيت زعفران ايراني به زعفران کشت‌شده در بقيه نقاط جهان اين است که مقدار ماده سمي سافرانول در زعفران ايراني از بقيه زعفران‌ها بسيار پائين‌تر مي‌باشد.


عادت به مصرف قهوه، هرگز!
کافئين، ماده‌اي است که به وفور در چاي، قهوه و شکلات يافت مي‌شود. عادت به مصرف نوشيدني‌هاي کافئين‌دار، مانع از عمل آدنوزين مي‌شود. آدنوزين، پروتئين شرکت‌کننده در تمام سلول‌هاي بدن مي‌باشد که سوخت و ساز در تمامي سلول‌هاي مغز را تنظيم مي‌کند. اين فرايند در تنظيم خواب از اهميت زيادي برخوردار است از اين رو مي‌توان گفت که اين ماده محرک اعصاب محسوب مي‌شود و مصرف بيش از حد از اين ماده مي‌تواند باعث افزايش عصبانيت در افراد شود. کافئين بر اندام‌ها و بافت‌هاي مختلف مانند سيستم‌عصبي، سيستم قلبي و عروقي، عضلات بدن و بافت چربي اثر مي‌گذارد. اين ماده بر عوامل مختلف حتي مصرف انرژي تاثيرگذار است ولي با اين استدلال نمي‌توان به هر مقداري مواد‌غذايي حاوي کافئين را مصرف کرد. در يک فنجان چاي، قهوه وکاکائو به ترتيب 75 ميلي‌گرم، 100-85 ميلي‌گرم و 45-5 ميلي‌گرم کافئين وجود دارد.
ورزش فراموش نشود


فعاليت ورزشي در کاهش فشارعصبي تاثير شگرفي دارد از اين رو براي کاهش استرس، فرزند خود را به روزانه حداقل 30 دقيقه ورزش عادت دهيد البته لازم نيست سرعت ورزش تند باشد و ورزش با سرعت متوسط در حصول اين نتيجه بسيار کارامد است.

فعاليت ورزشي در کاهش فشارعصبي تاثير شگرفي دارد از اين رو براي کاهش استرس، فرزند خود را به روزانه حداقل 30 دقيقه ورزش عادت دهيد البته لازم نيست سرعت ورزش تند باشد و ورزش با سرعت متوسط در حصول اين نتيجه بسيار کارامد استمنابع:
 تغذيه مادرن
اصول تغذيه کراوس و جزوات بيوشيمي
www.webmd.com
www.myoclinic.com

زهرا اصلاني

 

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب