درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

زون رژیمی بدون محاسبه کالری

 

 

 

زون رژیمی بدون محاسبه کالریبه دنبال سوزاندن کالری بیشتری هستید؟

محاسبه میزان کالری غذا شاید از حوصله بسیاری افراد که تصمیم به کاهش وزن گرفته‌اند خارج باشد و به همین دلیل آنها را از ادامه رژیم‌شان منصرف کند. بر این اساس بسیاری محققان سعی کرده‌اند رژیمی تعریف کنند تا پیروی از آن را برای افراد مصمم به کاهش وزن ساده‌تر کند. یکی از این نوع رژیم‌ها، رژیم غذایی زون است که به جای محاسبه کالری غذاها در هر وعده غذایی، باید به بلوک‌های زون توجه شود. رژیم غذایی زون، رژیمی پرپروتئین است که توسط دکتر بری سیرز ابداع شد. سیرز دارای درجه دکترا در رشته بیوشیمی است و هیچ‌گونه آموزش ویژه‌ای در زمینه تغذیه ندارد. او در سال 1970 تحقیقاتش را بر روی رژیمش آغاز کرد. وی بعد از مرگ پدرش بر اثر سکته قلبی در سن 53 سالگی شروع به مطالعه در مورد نقش چربی‌ها در پیشرفت بیماری‌های قلبی و عروقی کرد به طوری که در سال  1995 کتابش به نام رژیم غذایی زون تبدیل به کتاب پرفروش سال شد. از آن سال به بعد او شروع به نوشتن ده‌ها کتاب تغذیه و آشپزی، راه‌اندازی وب سایت و حتی تحویل غذا به درب منازل بر اساس اصول رژیم زون کرد.

 

دکتر سیرز معتقد است رژیم ابداعی وی باعث کاهش وزن سریع  (7-6 کیلوگرم در هفته)، بهبود عملکرد ذهنی و جسمی، بهبود عملکرد سیستم‌ایمنی، کاهش علایم مربوط به پیری و افزایش طول عمر می‌شود ضمن آنکه نیازی به محاسبه کالری ندارد.

 

 با زون، بیشتر کالری بسوزانید!

رژیم غذایی زون برای از دست‌دادن چربی و وزن طراحی شده اما دکتر سیرز معتقد است که این رژیم  مزایای سلامتی بی‌شماری نیز دارد. این رژیم بسیار ساختار یافته است بدین معنا که در هر وعده غذایی باید 40درصد انرژی از کربوهیدارت‌ها مانند نان، برنج، پاستا و ... تامین شود، 30درصد انرژی  از  مواد پروتئینی مانند انواع گوشت، لبنیات، حبوبات و 30درصد انرژی از گروه چربی‌ها تامین شود.
به نظر دکتر سیرز این درصدها بهترین نسبت میزان کربوهیدرات به پروتئین است زیرا این نسبت به بدن اجازه عملکرد بهینه می‌دهد. او می‌گوید پیروی از رژیم زون می‌تواند به افزایش مصرف انرژی، به تاخیرانداختن علایم پیری و پیشگیری ازبرخی بیماری‌های مزمن کمک کند. هدف این رژیم کاهش میزان چربی در بدن مردان به میزان 15درصد و 22درصد در زنان است.

رژیمی بدون محاسبه کالری

میزان پروتئین در این رژیم نیز بر اساس نیاز افراد محاسبه می‌شود. نیاز افراد بر اساس قد، وزن، دورکمر، دورباسن، میزان فعالیت فیزیکی، سن و جنس تعیین می‌شود.  در این نوع رژیم، میزان کالری معمولا بین 1100 تا 1700 تعیین می‌شود، بنابراین رژیم‌شناسان این رژیم را در دسته رژیم‌های کم‌کالری قرار می‌دهند. در این رژیم غذایی به جای این که رژیم‌گیرندگان در هر وعده غذایی، کالری غذاها را محاسبه کنند، باید به بلوک‌های زون توجه کنند بدین معنا که موادغذایی بر اساس گروه غذایی‌شان به بلوک‌هایی به نام بلوک زون تقسیم شده‌اند. در بلوک‌های زون افراد باید تعداد مشخصی بلوک را که متخصص تغذیه برای وی محاسبه کرده است انتخاب و مصرف نمایند. در این بلوک‌ها حتی موادغذایی به گروه‌های خوب و بد تقسیم شده‌اند.

موادغذایی خوب در بلوک زون

گروه پروتئین‌ها: مرغ بدون چربی، بوقلمون و سایر ماکیان، غذاهای دریایی، سفیده تخم‌مرغ و لبنیات بدون چربی یا کم‌چرب.
گروه کربوهیدرات‌ها: برخی از میوه‌ها، سبزیجات بدون نشاسته مانند کاهو، کرفس، جعفری، خیار، بلغور، جو دوسر و میزان کمی از غلات.
گروه چربی‌ها: میزان کمی روغن کانولا و روغن زیتون

 

همچنین لازم است

• خوردن سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده
• خوردن اولین وعده غذایی یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب
• بین وعده‌های غذایی نباید بیش از 5 ساعت فاصله باشد
• نوشیدن بیش از 8 لیوان آب در روز
• انجام روزانه حرکات ورزشی با شدت متوسط
• انجام روزانه مدیتیشن

 

دکتر بری سیرز درباره نحوه عملکرد این رژیم معتقد است، هنگامی که افراد غذا مصرف می‌کنند میزان قند خون‌شان افزایش می‌یابد و این میزان افزایش قند خون به میزان غذایی که شخص مصرف می‌کند بستگی دارد. غذاهایی که در گروه غذاهای خوب قرار می‌گیرند دارای شاخص قند پایین است بنابراین  میزان قند خون را در مقایسه با غذاهایی که در گروه بد قرار می‌گیرند کندتر افزایش می‌دهد.

 

هنگامی که قند خون افزایش می‌یابد، اگر قند خون مصرف نشود در نهایت به چربی تبدیل می‌شود اما در مقابل هنگامی که قند خون پایین می‌آید و میزان گلوکز همچنان پایین بماند چربی‌ها شروع به سوختن و آزادکردن انرژی می‌کنند. بر این اساس کربوهیدرات‌ها خصوصا کربوهیدرات‌هایی که شاخص گلیسمیک بالایی دارند سبب تحریک لوزالمعده و آزادشدن مداوم هورمون انسولین و ذخیره‌کردن گلیکوژن و چربی می‌شوند.

 

از طرفی پروتئین‌‌ها سبب تحریک بدن برای آزادسازی گلوکاگن و آزادکردن گلیکوژن می‌شوند بنابراین بدن کالری بیشتری مصرف می‌کند.  اما همه محققان این نظریه را قبول ندارند و معتقدند ایده دکتر سیرز در مورد این که افزایش مصرف کربوهیدرات سبب افزایش تولید و ترشح انسولین می‌شود و در مقابل مصرف پروتئین می‌تواند سبب تولید و ترشح گلوکاگن شود درست است اما این موضوع هنگامی صادق است که این موادغذایی به تنهایی وارد بدن شوند، در صورتی که هنگامی که غذا می‌خوریم مخلوطی از موادغذایی که شامل کربوهیدرات، پروتئین و چربی است وارد بدن می‌شود در نتیجه تولید و ترشح هورمون‌ها به سادگی گفته‌های دکتر سیرز نمی‌باشد و بسیار پیچیده‌تر است.

 

بیشتر مراقب باشید

• این رژیم از نظر میزان فیبر فقیر است و در نتیجه این برنامه غذایی می‌تواند سبب ایجاد یبوست شود.
• افزایش میزان پروتئین در رژیم غذایی سبب تحمیل بار اضافی به کلیه‌ها، افزایش میزان اوره و اسید اوریک خون، افزایش احتمال تشکیل سنگ کلیه و سبب دفع کلسیم از ادرار و در نتیجه کمبود کلسیم می‌شود.
• این رژیم نمی‌تواند تمامی ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین نماید.
• دستیابی به نسبت -- در هر وعده غذایی و میان وعده کار نسبتاً مشکلی است.
• اجرای رژیم زون بسیار پیچیده می‌باشد و گرفتن این رژیم بدون آموزش درست توسط متخصص تغذیه و بررسی شرایط فرد می‌تواند دارای عوارض جانبی باشد. این رژیم در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی، زنان باردار، شیرده و کودکان توصیه نمی‌شود.

 

 

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب