درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

حفظ وزن ايده آل مهم تر و دشوارتر از کاهش وزن


بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی بوده اند بعد از کاهش وزن نه تنها احساس سلامتی عمومی بیشتری داشته اند، بلکه حتی بهبود در خلق و خو و اعتماد به نفس هم از طرف آن ها گزارش شده است. پس می بینید که انگیزه ی کافی برای قرار گرفتن در این مسیر وجود دارد.

چرا اکثر افراد در رسيدن  به وزن ایده آل خود و حفظ آن موفق نيستند؟


گاهی تنها  حصول نتیجه در کمترین زمان ممکن مورد توجه است  حتی با صرف هزینه‎های غیر معقول و پذیرش ریسک بروز عوارض ناخواسته آن. از این ره گذر برخی افراد با بهره‎گیری ظاهری از یک سری اصول علمی تا حدی ثابت شده (و یا کلاً ثابت نشده) رژیم‎های غذايی خاصی ارائه نموده‎اند که البته برخی در کوتاه مدت نیز اقناع کننده بوده و نقل محفل‎های دوستانه شده‎اند.
اما به هر حال: بازگشت وزن و روز از نو روزی از نو...
پس از کسب این تجارب ناخوشایند، البته محصولات و فرمول‎های جدیدی از راه می‎رسند و ماجرا تکرار می‎شود.

به سوالات زير پاسخ دهيد:
آيا شما قادريد از غذاهای دلخواهتان چشم پوشی کنيد و تا آخر عمر گرسنه و در نتيجه لاغر بمانيد؟
آيا از اين که گاهی از برنامه پيروی نکرده و گريزی به غذاهای غير مجاز می زنيد عذاب وجدان داريد؟
آيا در طول مدت رژيم بارها و بارها انگيزه خود را از دست داده ايد؟
گاهی از خود می پرسيد آيا تمام اين افراد لاغر و با اندامی متناسب هميشه گرسنه اند؟
تاکنون پيش آمده که بعد از چند روز گرسنگی و رژيم به خود بگوييد خسته شدم. مگر می شود تا هميشه گرسنه بود و دوره پر خوری را شروع کنيد؟


اگر به اين سوالات پاسخ مثبت داديد توصيه می کنم اين مطلب جالب را که از نوشته های خانم Geneen Roth محقق و نویسنده موفق چندین کتاب در زمینه تغذیه و رژیم می باشد را مطالعه فرماييد.

چطور راه هایی را پیدا کنیم تا در کاهش وزن شکست نخوریم؟
وقتی که احساس چاقی و بدبختی می کنید فکر رژیم گرفتن به طور باورنکردنی گول زننده است. شما با علاقه به خانم های لاغری که در آگهی های بازرگانی حضور دارند، نگاه می کنید یا آخرین مقالات درباره اندام های زیبا را مطالعه می کنید، تصمیم می گیرید که شما هم اندام زیبایی داشته باشید و همه چیز عالی باشد. شکفتن امید به شما انرژی و عزم راسخ می دهد و شما تصمیم به گرفتن رژیم می گیريد.
رژيم های متنوع وجود دارد (البته فقط به این ها محدود نمی شود) مانند رژیم گریپ فروت، رژیم 1000 کالری قند در روز، رژیم مرغ سرخ شده، رژیم قهوه، رژيم شير، روزه آب و...
همه آن ها برای یک هفته، یک ماه و شاید یک سال موفق است و گاهی شما به وزن ايده آل می رسيد اما  فقط 10 دقیقه يا چند روز يا چند ماه  وزن ایده آل خود را حفظ می کنيد و دوباره به وضعيت چاقی خود  برمی گرديد.

اما به هر حال و به ناچار یک خبر بد دارم و این که:
هیچ رژیمی برای هميشه لاغر بودن، جواب نمی دهد.

اما چرا؟ پیام اصلی تمام رژیم ها این است که شما باید خود را محروم و محدود کنید زیرا اگر خودتان را آزاد بگذارید تمام دنیا را خواهید بلعید. رژیم ها اگر شما را در شناختن و رفع کردن علت های خوردن ناشی از هیجان که شما را در زمانی که گرسنه نیستید به سمت غذا جذب می کند، کمک نکند مفید نخواهد بود.

وقتی که شما با یک رژیم وزن خود را کاهش می دهید، خود را برای مدتی از غذاهای دلخواه محروم کرده ايد و در زندانی به نام رژيم اسير بوديد اما به این معنا نیست که علت های خوردن از بين رفته اند و شما اکنون پيتزا، بستنی، سيب زمينی سرخ کرده، شيرينی و.... را دوست نداريد بلکه عشق به خورن و ولع، هنوز وجود دارد و منتظر اولین فرصت هستند تا دوباره بروز کرده و شما را به سمت غذاها بکشانند.
وقتی که رژیم را متوقف کرديد، هیجان زده هستيد زیرا که در تمام روزهای رژيم  مطمئنا اگر اجازه داشته باشيد که هر چقدر دوست داريد بستنی بخوريد، نصف یک گالن را خواهيد بلعید.اما بعد از آزاد شدن از زندان رژیم، شما آزاديد و آنقدر می خورید که دوباره چاق می شويد.
یکی از دانش جویان من 60 پوند اضافه وزن داشت وقتی که شروع به کنار گذاشتن رژیم کرد. یک شب بارانی او و همسرش در حال پختن شام بودند که او فهمید میلی به کباب و سبزیجات  ندارد. چیزی که او می خواست یک برش کیک لیمویی از مغازه آنی در حومه شهر بود. او همراه شوهرش نشست تا او شامش را خورد و بعد همراه او به سمت مغازه آنی که 10 مایل دورتر بود، حرکت کردند.
آن ها در گل و لای وارد رستوران شدند و چای و کیک لیمویی سفارش دادند. دانشجوی من 3 گاز از کیک خورد و گفت: این کافی بود. همسرش ناباورانه از او پرسید: ما 10 مایل در باران رانندگی کردیم و آمدیم و تو فقط 3 گاز خوردی. او سرش را تکان داد و گفت: جینی می گوید " ما باید هر چیزی را که دوست داریم بخوریم و هر وقت کافی بود نخوریم."
از آن روز او بیشتر و بیشتر مشخص می کرد که چه می خواهد و چه وقت می خواهد و در نهایت پس از 10 ماه 50 پوند از وزنش را کم کرد.

در کتاب Zen mind, Bigginer’s Mind، سوزوکی درباره نحوه چرانیدن دام ها بحث می کند؛
او می گوید: وقتی آن ها را در جایی تنگ محصور کنی، وحشی و بی قرار می شوند. اما اگر برای آن ها فضای بزرگ و وسیع فراهم کنید، آن ها آرام هستند. این مورد درباره انسان ها نیز صادق است.
من متوجه شدم که این حقیقت است که محدودیت غذاها باعث جذاب شدن آن ها می شد. من آن چیزی را می خواهم که نمی توانم بخورم.
کم کم متوجه شدم علت این که در گذشته همه غذاها را می خواستم این بود که هیچ وقت به خودم اجازه نمی دادم که هیچ یک از آن ها را بدون احساس جرم و گناه بخورم.

به خودتان اعتماد کنید شما آن چیزی را می خواهید که برایتان بهترین است. کم کم  شروع کنید به شناسایی انواع غذاهایی که با خوردن آن ها در زمان گرسنگی احساس خوبی پیدا می کنید و وقتی احساس کردید که خوردن برایتان کافی است آن را متوقف کنید.
سعی کنید دلایل خوردن ناشی از هیجان که شما را به سمت غذا جذب می کند، پیدا کنید. تنها بعد از این است که می توانید به ندای گرسنگی تان گوش کنید، در واقع رژیم را متوقف کنيد و برنامه غذايی صحيحی را با توجه به غذاهای مورد علاقه تان آغاز کنيد هر چیزی را که دوست دارید بخورید، اما کم بخوريد.
با اين روش می توانيد وزن ایده آل خود را حفظ کنید در حالی که کیک مورد علاقه تان را هم می خورید.


1- Reders digest mag
2- www.prevention.com
3- www.who.org
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب