درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

مواد متشکله
دانه های کدو حاوی تقریباً  0/1 درصد استرول های مختلف به ویژه فیتو استرول می باشند. در کدو کوکوربیتین و گاما توکوفرول (ویتامین E) است. گاما توکوفرول که مقدار آن بین 4 تا 62 میلی گرم در صد گرم دانه متغیر است بیشترین مقدار ویتامین E موجود در دانه های کدو می باشد. مقدار آلفا توکوفرول 5 تا 10 برابر کمتر از گاما توکوفرول می باشد و به مقدار کمی بتا و دلتا توکوفرول وجود دارد. حدود 35-30 درصد وزن دانه های کدو را روغن ثابت تشکیل می دهد، ویتامین آ و ویتامین های گروه ب به خصوص ب1، ب2 و ب3 و کمی ویتامین سی هم در دانه کدو گزارش شده است. حدود 30-25 درصد پروتئین، حدود 30 درصد پکتین ها و فلزات نایاب بویژه سلنیوم، منگنز، روی و مس دیگر ترکیبات تشکیل دهنده دانه کدو می باشند.
zucchini-pumpkin
موارد مصرف طبی
تخم کدو امروزه در درمان اختلالات دفع و تکرر ادرار ناشی از مثانه تحریک پذیر و بزرگی خوش خیم پروستات مصرف می شود. تخم کدو خام اثر دفع کرم روده دارد، برای این اثر 50 گرم آن را پودر کرده و با عسل مخلوط می کنیم، پس از مصرف با خوردن یک مسهل مانند روغن کرچک دفع کرم انجام می شود.
کدو اثر ملین، مدر و رفع سوء هاضمه دارد. همچنین غرغره آب کدو برای رفع درد دندان و چند قطره از آن برای کاهش درد گوش موثر است. کدو و تخم کدو به دلیل سرشار بودن از مواد آنتی اکسیدان و فتی اسیدهای غیر اشباع در پیشگیری از سرطان موثر است.
موارد مصرف غذایی
کدوی پخته با عدس غذای مناسب برای گرفتگی سینه است. مربای کدو تقویت کننده بدن و اعصاب است. ترشی کدو، اشتها آور و هضم کننده غذا است. از مخلوط تخم کدو به میزان 2 تا 3 قاشق غذاخوری با ماست در پیشگیری از رسوب چربی در سرخرگ ها می توان استفاده کرد.
موارد مصرف بهداشتی و آرایشی
مصرف فرآوردهای لوکال کدو علاوه بر اثر تغذیه پوست، جلو گیری کننده از پیری آن هم می باشد. کرم تهیه شده از کدوی حلوایی پخته روشن کننده و براق کننده پوست است. پوست سوخته کدو در روغن زیتون ترمیم کننده سوختگی و زخم سطحی است. همچنین پوست سوخته که در سرکه پرورده شده برای رفع پیسی و لک پوست نافع است.
مقدار مصرف
متوسط مقدار مصرف روزانه 10 گرم دانه یا معادل آن فرآورده های مختلف آن می باشد. در تغیه می توان از کدو برای تهیه سوپ و خورش استفاده نمود. می توان آن را به عنوان ته دیگ در ته پلو استفاده کرد. می توانید آن را چند قطعه کرده و با پوست آب پز کنید ( حفظ بهتر خواص آن ) و در صورت تمایل آن را با مقدار کمی شکر میل کنید که بسیار لذیذ است. همچنین کدو در تهیه نان های حجیم نیز استفاده می شود. تخم کدو را می توان در تولید نان سبوس دار مصرف کرد. در ضمن می توان از آن در تهیه شیرینی رژیمی استفاده نمود. روغن تخم کدو را می توان به عنوان روغن سالاد مصرف کرد.
موارد مصرف در طب سنتی  ایران
در طب سنتی ایران کدو سرد و تر است و برای اشخاص گرم مزاج و صفراوی غذای مناسبی است. ابن سینا کدو را برای رفع سر درد، رفع بی خوابی و درمان خستگی عصبی تجویز می نمود. در طب گذشته برای کدو خاصیت مسکن سرفه، برطرف کننده گرفتگی صدا و ملین قائل بوده اند. افزون بر این بصورت موضعی از آن جهت برطرف کردن التهاب بافت ها استفاده می کرده اند.
هشدارها
در طب و علوم تغذیه تا کنون اثرات جانبی قابل توجه گزارش نشده و توصیه منع مصرف نیز مشاهده نشده است. با وجود غنی بودن از ویتامین آ مصرف زیاد آن در مورد داروهای دارای تداخل اثر با این ویتامین مانند کلسترآمین، کلشیسین، ایزوترتینوئین و نئومایسین و... مورد توجه قرار گیرد. بر اساس طب سنتی مصرف آن برای افراد سرد مزاج باید با احتیاط باشد و این گروه از افراد باید کدو را با ادویه گرم مانند فلفل، پودر سیر، نعناع  و ... مصرف کنند.
دکتر عباس حاجی آخوندی
دکتر بهناز فراهانی کیا
منابع:
1 - ROYAL Phamaceutical society, Maetindale, extra pharmacoeia, 2007, 2087.
2 – British herbal pharmacopoeia: British herbal association, 1996, 155-6.
3 – Murkovic M, Hillebrand A, Winkler J, Leitner E, Pfannhauser W. Variability of fatty acid content in pumpkin seeds (Cucurbita pipo L.) Z. Lebensm. Unters., Forsch, 1996, 216-219.
4 - دکتر عباس حاجی آخوندی. دکتر ناصر بلیغ،  راهنمای کاربردی گیاهان دارویی ،انتشارات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، 104 ،1381.
5 - دکتر علی زرگری، گیاهان دارویی، تهران، انتشارات دانشگاه، 1367 (ج2): 402-406 .
6 - دکتر مظفریان ولی اله، فرهنگ نامهای گیاهان ایران، تهران : انتشارات فرهنگ معاصر، 1375، 168.
7 – دکتر سید علی ضیایی و دکتر بیتا مسگر پور احتیاط مصرف و تداخلات گیاهان دارویی، انتشارات پژوهشکده گیاهان دارویی، 335، 1384.

 

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب