درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

.چگونه از بروز چاقی در کودکانمان جلوگیری کنیم

میزان غذا و فعالیت کودک را در روز ثبت کنید.
بسیاری از متخصصین بر این باورند که الگوهای تغذیه قبل از یک سالگی شکل می‌گیرند، پس پرداختن به تغذیه صحیح در دوران شیر خوارگی نه تنها زود نیست، بلکه با گذشت دو یا سه سال، حتی به تعویق افتاده است.ادامه...
یک فهرست از مواد غذایی که کودک در طول هفته خورده است، تهیه کنید یا به کودک اجازه دهید خودش یک فهرست تهیه کند.به او اطمینان دهید که اگر همه را به دقت بنویسید، می‌تواند هر چه خواست بخورد.به علاوه، زمان، ‌مکان، احساس و اعمال کودک را در حین غذا خوردن بنویسید.این مسأله به ویژه برای کودکانی که دچار عادت‌های تغذیه‌ای جبرانی هستند، مؤثر است.منظور از تغذیه جبرانی، تغذیه‌ای است که برای جبران احساسات در هنگام خوشحالی یا ناراحتی صورت می‌گیرد.از طرف دیگر، به مادر نشان می‌دهد که برای قطع کردن گریه کودک خردسالش از شیرینی استفاده می‌کند یا هر وقت که کودکش گرسنه می‌شود، (در بین ناهار و شام)به او خوراکی می‌دهد.
..
فعالیت‌های کودک را یادداشت کنید.همه ورز‌ش‌ها و فعالیت‌های بدنی را در طول هفته ثبت کنید.بسیاری از کودکان با وزن بالا، بیشتر از همتاهای خود غذا نمی‌خورند، بلکه کمتر ورزش می‌کنند.
مشورت با پزشک
اولین گام این است که به خود اطمینان دهید کودک شما از سلامتی خوبی برخوردار است.گام بعدی این است که از پزشک بخواهید وزن مناسب کودکتان را تعیین کند.پزشک باید چگونگی رشد کودک را در طی یک سال زیر نظر بگیرد.اگر کودک شما، برای مثال، همیشه قد و وزنی بالاتر از 90 درصد کودکان دارد، این حقیقت که وزنش بالاتر از 90 درصد کودکان است،‌ اهمیت ندارد؛ زیرا این وزن برای کودکانی با این قد، طبیعی است.برای کودک خود یک محدوده وزنی تعیین کنید نه یک وزن ایده‌آل.وزن در طول روز (بین هر دو روز متوالی)تغییر اندکی می‌یابد.هیچ رقم جادویی ای برای وزن یک شخص وجود ندارد.در ضمن وزن ماهیچه از بافت چربی بیشتر است.
.
فهرست غذایی سالم
به یاد داشته باشید که هدف شما یک برنامه‌ سالم غذایی است؛ یک برنامه غذایی متعادل، سالم و مناسب از نظر انرژی.در صورتی که روزانه مقدار مناسبی از کالری را مصرف کنید وزن شما در یک حالت متعادل حفظ می‌شود؛‌ اگر مقدار کالری مصرف شده بیش از حد نیاز باشد، کالری اضافی به شکل چربی ذخیره می‌شود.اگر کالری مصرفی کمتر از نیاز بدن باشد، بخشی از چربی‌های بدن برای رفع این کمبود،‌ مصرف می‌شوند.براساس اولویت‌های سن و میزان فعالیت‌های کودک، برنامه غذایی مناسبی را طرح ریزی کنید.حذف قند یا چربی از برنامه غذایی چندان آسان نیست، بنابراین، باید از دیدگاه‌های یک پزشک یا یک متخصص تغذیه آگاه شوید.
.
روش تغذیه سالم
ویژگی‌های تغذیه‌ای کودک را بررسی کنید.اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است، می توانید این کار را با کمک او انجام دهید.با توجه به فهرست غذایی، فعالیت‌هایی که برای او در نظر گرفته‌اید و مشاهدات خودتان، به ویژگی‌های تغذیه‌ای کودک خود بنگرید، در این مورد از پرسش‌های زیر کمک بگیرید:
.
1-آیا کودک برنامه غذایی متعادلی دارد؟ آیا همه گروه‌های غذایی اصلی در این برنامه گنجانده شده‌اند؟ (گروه‌های غذایی اصلی عبارتند از: شیر و لبنیات، گوشت، مرغ و ماهی، میوه‌ها و سبزی‌ها، نان و غلات.)آیا برنامه غذایی فاقد قند است؟ از نظر چربی یا فیبر غذایی چطور؟
.
2-آیا کودک به طور متوسط مقدار غذای خود را براساس نیازهای انرژی‌اش، دریافت می‌کند؟ مقدار غذای مصرفی کودک را در طول هفته بازبینی کنید.آیا او به طور مرتب یا فقط طی دوره‌های خاص بیش از نیازش غذا می‌خورد؟
.
3-چه وقت کودک بیشتر از همیشه غذا می‌خورد؟ آیا بیشتر غذایش را در وعده‌های غذایی می‌خورد یا در بین آن‌ها؟ آیا کودک در تمام طول روز در حال خوردن است؟ آیا رابطه‌ای خاص بین زمانی که غذا می‌خورد و کاری که انجام می‌دهد وجود دارد؟ آیا ارتباطی میان تغذیه و احساسات او وجود دارد؟
.
4-کودک کجا غذا می‌خورد؟ او چند درصد از مواقع دور از میز شام غذا می‌خورد؟
.
5-فعالیت کودک چقدر است؟ آیا کودک خردسال شما فعالیت‌های بدنی منظمی دارد؟ یا بیشتر روز را بدون تحرک می‌گذراند؟
.

تغییر الگوهای زندگی و تغذیه‌
پس از بازبینی فهرست روزانه، ‌با پزشک مشورت کنید.در مورد عادت‌ها و الگوهایی که به تغییر نیازمندند تصمیم بگیرید.این موارد را برحسب اهمّیت مرتب کنید، برای مثال، اگر کودک تمایل زیادی برای غذا خوردن در بین وعده‌ها دارد؛ این عادت را هدف بگیرید.در هر صورت می توانید عادت‌هایی مانند «غذا خوردن در تنهایی» ، «خوردن غذاهای پرکالری یا غیر مغذی» ، «پرخوری»،
«غذا خوردن در حالت ناراحتی یا خستگی» و «کم تحرکی»، را برای اصلاح در نظر بگیرید.
مواردی را که به کودک شما مربوط می‌شود مشخص کنید.
  • برنامه غذایی متعادل
  • دریافت کالری سالم‌تر یا کمتر
  • محدودیت غذا خوردن بین وعده‌های غذایی (صبحانه، ناهار و شام)
  • ترک عادت غذا خوردن در تنهایی
  • عدم پرخوری در هنگام خستگی و ناراحتی
  • ورزش بیشتر
.
برنامه‌ریزی
برنامه غذایی طراحی کنید که بتوانید با آن زندگی کنید.در ضمن، مراحلی را که در این کتاب برای تمام مشکلات دوران کودکی پیشنهاد شده‌اند، به یاد داشته باشید:
سخت نگیرید.انتظار نداشته باشید که در عرض یک هفته، تمام اضافه وزن کودکتان را برطرف کنید.تغییرات باید آهسته، ولی یکنواخت و پی در پی ایجاد شوند.ممکن است هدف شما صرفاً حفظ وزن یا اندکی کاهش وزن باشد.در آغاز ممکن است بخواهید کار را با تغییر عادت‌های غذایی شروع کنید، حتی قبل از آن که خود غذا را تغییر دهید.
در هر زمان مشخص، یک گام بردارید،‌ یک عادت را انتخاب کرده، بر روی آن کار کنید تا هر روز با این رفتار مقابله شود.از کودک بخواهید پیشرفت هر روز را ارزیابی کند و برای فردایش برنامه بریزد.
.رفتار جدید را به روشنی برای کودکتان تشریح کنید و با مطرح کردن قوانین و دستورات،‌ تغییر را صورت دهید.
دفعات غذا خوردن را محدود کنید.با کودک به توافق برسید تا فقط در زمان‌های خاصی غذا بخورد.اگر به خوراکی‌های بین وعده‌های غذایی عادت کرده است، شاید بهتر باشد به جای محدود کردن کودک به سه وعده ‌سنگین، فهرست روزانه را به وعده‌های کوچک در سراسر روز تقسیم کنید؛ اما مراقب باشید این وعده‌های اضافی، دستاویزی برای خوردن بیشتر نباشد.برنامه غذایی را از شب قبل تعیین کنید و مطمئن شوید که مواد غذایی ضروری را در بر دارد.
مکان‌های غذا خوردن را محدود کنید.اگر غذا خوردن در تنهایی یا در حال رفتن به جایی، عامل پرخوری محسوب می‌شود، برای حل و رفع مشکل، قوانینی وضع کنید.برای مثال، کودک فقط وقتی می‌تواند غذا بخورد که در کنار دیگران، پشت میز آشپزخانه یا در اتاق ناهار خوری باشد.غذا خوردن در اتاق‌های دیگر ممنوع است.
زمان غذا خوردن را طولانی کنید.در حدود بیست دقیقه طول می‌کشد تا پیامی که موجب احساس سیری می‌شود از معده به مغز برود و برگردد.زمان ناهار خوردن کودک را اندازه بگیرید، سپس در وعده بعدی با استفاده از یک تایمر در آشپزخانه بکوشید این زمان را در هر وعده یک دقیقه طولانی‌تر کنید.به کودک بگویید آهسته غذا بخورد، هر لقمه‌اش را کاملاً بجود و وقتی دهانش پر از غذاست لقمه جدیدی را وارد دهان نکند.والدین و برادر یا خواهرهای او نیز می‌توانند در این مورد تمرین کنند اگر غذا خوردن کودک با این تمرینات کُند شد، او را تحسین کنید.بکوشید، در هنگام غذا خوردن درباره اتفاقات روز بحث و تبادل نظر داشته باشید.
میزان ورزش و فعالیت را افزایش دهید.کودک شما به انجام چه کاری علاقه مند است؟ چه کاری می‌خواهد بکند؟ منظم بودن فعالیت، از نوع آن مهم‌تر است.براساس دیدگا‌ه‌های جاری،‌ ورزش هوازی از سایر فعالیت‌ها مفیدتر است.قدم زدن، دویدن، دوچرخه سواری، اسکی، رقصیدن، شنا کردن و طناب زدن اشکال گوناگونی از ورزش هستند که اگر به طور مناسب و مداوم در مدت زمان خاصی انجام شوند،‌ هوازی خواهند بود.با کمک پزشک، معلم ورزش مدرسه، یا هر فرد کارشناس دیگر، برنامه‌ای مناسب برای کودکتان تدوین کنید.
.
یک برنامه را اجرا کنید.
کاستن یا حفظ وزن به تصمیم کودک وابسته است.برای دستیابی به موفقیت،‌ به اراده‌ای قوی نیازمندید؛ اما از آنجا که این اراده قوی را نمی‌توانید به کودک انتقال دهید، باید او را از حمایت و پشتیبانی خود برخوردار سازید.
.
از کودک حمایت کنید.قوی‌ترین و موفقیت آمیزترین حمایتی که می‌توانید برای یک کودک چاق فراهم کنید، آن است که در انجام برنامه به او ملحق شوید.اگر شما عادت‌های غذایی سالمی دارید، این کار آسان‌تر خواهد بود.در غیر این صورت، این فرصت مناسبی است تا خودتان نیز آغاز به کار کنید.همراه با کودک، غذاهای سالم را به روش صحیح مصرف کنید.
.
پیشرفت روزانه یا هفتگی را در جدول یا تقویم ثبت کنید.اهداف هفته را به صورت جمله‌هایی کوتاه که نشانگر رفتارهایی خاص باشند، یادداشت کنید و وزن را در آخر هفته ثبت نمائید.سپس اهداف هفته بعد را تعیین کنید.

.سرانجام این که پیشرفت را با دادن پاداش جبران کنید.یک برنامه مشخص ترتیب دهید که تلاش کودک شما را برای تغییر عادت‌های غذایی‌اش تقویت کند.اصلاح عادت‌ها و ایجاد تغییرات برای کودک آسان نیست، پس بگذارید کودکتان قدر کار خود را بداند.ابتدا روز به روز، سپس هر هفته یک بار، برای تثبیت روش و عادت جدیدش، پاداشی به عنوان تشویق به او بدهید.
.
.
.برگرفته از کتاب «چگونه با کودکم رفتار کنم» نوشته دکتر گاربر
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب