درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

عسل

به طوری که در عرض چند دقیقه نیروی لازم را به شخص می دهد و تحمل بافتی و قدرت ترمیم آن را افزایش می دهد بنابراین ورزشکاران باید عسل مصرف کنند.همچنین عسل به کمک دیاستازهایش (دیاستاز نوعی آنزیم هضم کننده است)چربی های اطراف قلب را آب می کند به همین دلیل مصرف آن به سالخوردگان و بیماران قلبی توصیه می شود.
.
ویژگی های منحصر به فرد عسل
به راحتی هضم می‌شود؛ مولکول‌های قند موجود در آن می تواند به راحتی به سایر قندها تبدیل شوند به همین جهت حساس ترین معده‌ها نیز می‌تواند آن را به سادگی هضم کند.منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان است؛ این ماده نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماریهای قلبی دارد.
سطح کالری آن پایین است؛ در مقایسه با سایر مواد قندی 40% کمتر کالری دارد، هر چند انرژی آن بسیار بالا است اما وزن بدن شخص را افزایش نمی‌دهد.
به سرعت در خون پخش می شود؛ وقتی با میزان مناسبی آب مخلوط شود پس از 7 دقیقه در جریان خون پخش می‌شود و با آزادسازی ملکول قند به عملکرد بهتر مغز که اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است کمک می‌کند و مانع بروز خستگی می شود.در سلامت و ساخت عوامل خونی موثر است؛ بخش مهمی از انرژی مورد نیاز برای این مورد را تأمین میکند.به علاوه باعث تمیز شدن خون می‌شود و جریان خون را تنظیم و آسان می‌سازد و مانع بروز مشکلات عروقی و تصلب شرائین می‌شود.
.
چند ویژگی جالب دیگر
 • عسل هرگز فاسد نمی شود.
 • جهت نگهداری احتیاج به یخچال ندارد و می تواند در دمای اتاق آن را نگهداری کرد.
 • به خاطر میزان بالای فروکتوز، 25% شیرین تر از قند است.
 • در درمان های آلرژی های فصلی برای ساکنین مناطقی که عسل از گل های همان منطقه به دست آمده است بسیار مفید است.
 • تنها غذایی است که استفاده از آن باعث نابودی چرخه طبیعت نمی شود.
.
عسل و خواص ضد میکروبی
از ویژگی های مهم عسل، خاصیت ضد میکروبی آن است.عسل یک ضد عفونی کننده طبیعی است.از زمان های قدیم انسان ها از خاصیت ضد میکروبی عسل سود جسته و آن را در درمان ناراحتی‌های پوستی از قبیل زخم ها و سوختگی ها بکار برده اند.تحقیقات سال های اخیر نشان می دهد که گذاشتن آن بر روی زخم ها مانع عفونت می‌شود.عسل قادر است با طیف وسیعی از میکروب‌های خطرناک از جمله هلیکوباکتر، سالمونلا و ایکولای به خوبی مبارزه کند.عسل روی باکتریهایی مقاوم به آنتی بیوتیک از جمله ابَرمیکروبی به نام MRSA نیز موثر است و بر خلاف بیشتر آنتی بیوتیک ها به نحو چشمگیری باعث پیشرفت بهبودی زخم‌هامی‌شود.
.
چگونه عسل در درمان زخم ها موثر است
زمانی که عسل با رطوبت بدن تماس پیدا می کند آنزیم گلوکز اکسیداز که توسط زنبورها در عسل ایجاد شده است به آرامی آزاد می شود و پراکسید هیدروژن به عنوان ضد عفونی کننده قوی به میزان زیادی آزاد می شود و می تواند در حدی که به خود بافت آسیب نرساند باکتری‌ها را نابود کند.در ادامه با جذب مایعات و مواد مقوی به منطقه آسیب دیده باعث رشد سلولی و جلوگیری از خشک شدن زخم می شود.به هر حال این ماده دارویی را همانند سایر داروها باید با مشورت متخصصان استفاده کرد.زیرا دانه‌های گرده موجود در عسل طبیعی می توانند باعث عفونت شوند.
.
کاربرد عسل در درمان بیماری ها
 • درمان بیماری‌های کلیوی با عسل؛ عسل به عنوان یک مُدِر (عامل افزایش ادرار)در درمان ناراحتی‌های کلیوی سودمند است.
 • عسل و تحریکات گلو؛ عسل به واسطه وجود آنزیم ها و املاح خود در کاهش و حتی درمان التهاب گلو و سرفه های مزمن بسیار مفید گزارش شده است.
 • عسل و بیماری قلبی؛ عسل به علت ترکیبات قندی به خصوص و وجود گلوکز زیاد تأثیر بسیار مهمی روی عضلات قلبی و تحریک و تقویت آن داشته، باعث گشاد شدن رگ‌ها، تنظیم فشار خون و مانع از سکته قلبی می‌شود.همچنین به واسطه وجود آنزیم دیاستاز باعث هضم چربی‌های اطراف قلب می‌شود.
 • عسل و بیماری روده؛ عسل به علت دارا بودن اسید فرمیک، دردهای روده را به خوبی تسکین داده، همچنین به جهت وجود اسانس های فّرار (عطر گیاهان مختلف)نارسایی‌های ناگوار روده را برطرف می‌کند.
 • عسل و درمان ضعف اعصاب؛ مصرف روزانه عسل به طبیعی بودن خواب کمک می کند سردرد را کاهش داده و حالت ناتوانی و عصبی را در افرادی که عدم تعادل عصبی دارند کاهش می‌دهد.
 • عسل و بیماران دیابتی؛ اکثر بیماران دیابتی این سئوال را در ذهن خود دارند که عسل برای بیماران دیابتی مضر است یا نه؟ برای جواب می توان گفت که در مورد دیابت شیرین، مصرف عسل همان قدر مضّر است که مصرف قند ضرر دارد ولی با توجه به خواص جانبی عسل و همچنین وجود فروکتوز که جهت جذب به سلول ها نیازی به انسولین ندارد، این افراد می‌توانند عسل را جایگزین مقدار قند مصرفی روزانه خود کنند، در هر حال باید توجه داشت که مصرف عسل به عنوان قند اضافی در رژیم غذایی این افراد مجاز نیست چرا که عسل علاوه بر فروکتوز به همان نسبت هم گلوکز دارد.
 • عسل و بیماری های گوارشی؛ تمام افرادی که دچار بیماری های گوارشی هستند، به نفعشان است که عسل را جایگزین قند و شکر کنند، توصیه می‌شود مبتلایان به زخم معده عسل را در رژیم غذایی خود داشته باشند.همچنین عسل خاصیت ملینی دارد بنابر افراد مبتلا به یبوست با یک رژیم غذایی مناسب حاوی عسل وضیعت بهتری خواهند داشت.
 • عسل و سرچشمه حیات؛ عسل روند فیزیولوژیکی پیری را کند ساخته و از ضعف زودرس اعمال حیاتی جلوگیری می کند.
 • عسل و ترمیم زخم (سوختگی، التهاب، گزیدگی، ترک و شقاق)؛ عسل به واسطه آنزیم کاتالاز ترمیم پوست را سرعت بخشیده، از شدت درد می‌کاهد و از تاول زدن جلوگیری می‌کند.در رابطه با التهاب، گزیدگی، ترک و شقاق می توان به صورت ماساژ آرام موضعی، از عسل استفاده نمود، عسل از خونریزی زخم جلوگیری می‌کند و موجب انعقاد خون می‌شود، عسل به علت خواص جذب آنی که دارد ترشحات پوستی را جذب و به بافت‌های پوششی، غذا می‌رساند و باعث شادابی آن می‌گردد.
 • عسل و دندان؛ عسل به واسطه داشتن مواد ضد باکتریایی در جایگزینی قند برای دندان‌ها نه تنها مضر نمی‌باشد بلکه باعث فعال شدن ماده فلورین چای (یک ماده ضد فساد دندان)می‌شود.
.
عسل و کودکان
لازم است بدانید مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال ممنوع است.
همانطور که اشاره شد در سایر کودکان عسل ضد کم خونی بوده، باعث افزایش هموگلوبین خون می شود و به علت داشتن ویتامین B در رشد و نمو آنان تأثیر می‌گذارد.عسل در درمان شب ادراری اطفال بسیار مفید است و باعث جذب آب و کاهش میزان کلسیم خون می‌شود، بعلاوه مستقیماً جذب شده و یک منبع انرژی آماده برای کودکان است.
.
عسل و مادران
به مادرانی که در آستانه زایمان هستند باید عسل داده شود چرا که زایمان را آسان و باعث افزایش شیر مادر می‌شود همچنین مغز استخوان را محکم نموده، نوزاد قوی متولد می‌شود.
.
اکنون که مطالب گوناگونی در مورد عسل و خواص آن ارایه شد، بد نیست در خاتمه اشاره‌ای به شکرک زدن عسل داشته باشیم:
آنچه که در اصطلاح عموم به آن شکرک زدن می‌گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن تقلبی بودن عسل را تداعی می کند چیزی جز پدیده تبلور (بلوری شدن یا کریستالیزاسیون)نیست.زنبور عسل نوعی آنزیم دیاستاز به نام انوتاز به شهد اضافه می کند که این آنزیم به همراه مواد قندی و نشاسته ای که چهار پنجم وزن عسل را تشکیل می دهند، عامل اصلی متبلور شدن یا شکرک زدن عسل به شمار می روند.دیاستاز ذرات خیلی ریز عسل را به خود جذب کرده و باعث ته نشین شدن آن می شود.مقدار گلوکز عسل هر چه بیشتر باشد زودتر متبلور و ته نشین می شود.لذا این باور که عسل غیر طبیعی شکرک می زند صحیح نیست بلکه نشان دهنده طبیعی بودن آن است زیرا تنها عسل های طبیعی حاوی دیاستاز هستند.
.
.
.
رويا سامانی پور
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب