درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

علایم و نشانه هـای سرطان چیست؟

سلول های سرطانی علائم تب، خستگی و ضعف شدید و کاهش وزن را در افراد ایجاد می کند. این علائم عمومی ناشی از مصرف زیاد انرژی بدن توسط سلول های سرطانی است به علاوه این علائم ناشی از تحت تاثیر قرار دادن سیستم ایمنی بدن برای ایجاد چنین پاسخ هایی است. گاهی اوقات هم عملکرد این سلول ها عجیب تر می شود، در برخی سرطان ها سلول های لوزالمعده ماده ای به داخل سیاه رگ های پا ترشح می کنند که باعث انعقاد خون می شود و یا در برخی سرطان های ریه ماده هورمون مانندی، سطح کلیسم خون را بالا می برد که در نتیجه عملکرد اعصاب و عضله تحت تاثیر قرار می گیرد. نشان های عمومی انواع  سرطان ها عبارت اند از:

کاهش وزن غیر قابل توجیه و  بدون دلیل.

تب؛ متاسفانه بیشتر وقت ها تب های شدید و طولانی مدت در مرحله گسترش سرطان مشاهده می شود.گاهی هم تحت تاثیر درمان دارو های شیمی درمانی تب به وجود می آید. در سرطان خون (LEUKEMIA) و سرطان لنف (LYMPHOMA) تب در همان مرحله اولیه بیماری آغاز می شود.

خستگی و ضعف شدید که با استراحت برطرف نمی شود و ادامه دار است.

درد؛ که در بعضی سرطان ها مثل سرطان استخوان و یا دستگاه تناسلی مردان جزو علائم اولیه است، سردردی که تمامی ندارد و بهتر نمی شود ممکن است نشانه ای از سرطان مغز باشد.دردهای مکرر و مداوم پشت ممکن است نشانه درگیری روده ها، معقد و یا سرطان تخم دان در زنان باشد. متاسفانه وجود درد نشان دهنده مراحل پیشرفته تر این سرطان است.

تغییرات پوستی؛ مثل تیره تر شدن پوست، زردی، قرمزی، تورم وخارش مداوم پوستی و رشد شدید موها می تواند علائمی از بدخیمی شدید  باشد.

علاوه بر علائم عمومی، نشانه های اختصاصی دیگر نیز می تواند علائم سرطان باشد از جمله می تواند تغییر در عادات ادرای و عملکرد مثانه در سرطان پروستات و مثانه، خون ریزی پوستی و زخمی که خوب نمی شود در سرطان پوست، درد و زخم دهانی در سرطان دهان (در سیگاری ها و کسانی که عادت به جویدن تنباکو دارند و یا اغلب الکل می نوشند)، لکه های سفید داخل دهان و روی زبان به نام leukoplakcia که اغلب محل شروع سرطان در سیگاری ها و الکلی هاست، سفتی و قرمزی پوست به ویژه در سرطان های سینه در زنان و دستگاه تناسلی در مردان، اختلال در بلع و هضم غذا در سرطان های مری، معده و حنجره، تغییرات جدید در خال های پوستی و زگیل شامل تغییر در اندازه، رنگ، شکل و یا محو شدن لبه های آن در نوعی از سرطان پوست به نام ملانوما (که در صورت تشخیص به هنگام، به خوبی قابل درمان است)، سرفه های طول کشنده و مقاوم به درمان در سرطان ریه و علائم عمده دیگری که عملکرد ارگان های بدنئ را تحت تاثیر قرار می دهد، نیازمند مراجعه و ارزیابی پزشک است.

به خاطر داشته باشید بسیاری از این علائم را در بیماری های مختلف تجربه می کنید و صرف وجود آن ها به معنای وجود سرطان نیست. بلکه پزشک با جمع بندی مجموع علایم و اقدامات تشخیصی می تواند در مورد آن ها قضاوت کند. در صورتی که علایم توسط یک پزشک، فاقد اهمیت تشخیص داده شد اما شما همچنان به غیر عادی بودن این وضعیت و بدتر شدن یا ادامه دار بودن آن مشکوک هستید به پزشک دیگری  مراجعه کنید.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب