درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

آیا می توان از بروز سرطان پیش گیری کرد؟

الکل: براساس مدارک منتشر شده از انجمن سرطان ایالت متحده مصرف مشروبات الکلی مشخصا با شیوع برخی انواع سرطان مرتبط است. براساس این اطلاعات اهمیتی ندارد که کدام نوشیدنی الکلی مصرف می شود، بلکه مقدار آن است که سلامت افراد را به خطر می اندازد توقف مصرف مشروبات الکلی احتمال ابتلا به سرطان های مرتبط با الکل را کاهش می دهد.

 

اعتیاد همزمان به الکل و سیگار احتمال ابتلا به سرطان را نسبت به مواردی که فقط یکی از آن ها مصرف می شود، افزایش می دهد.

خورشید: از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و اشعه UV به پرهیزید.

خوردن و نخوردن: آنچه می خوریم و آنچه نمی خوریم با شیوع برخی انواع سرطان ارتباط دارد. چگونگی این موضوع هنوز نامشخص است. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص در بخش های دیگر توضیحات مختصری ارایه شده است.

واکسن: می دانیم که برخی عفونت ها در بروز سرطان نقش دارند به ویژه عفونت های ویروسی. یکی از این ویروس ها HPV  است. بدون شک این ویروس در بروز سرطان های دهانه رحم، دستگاه تناسلی و نیز سرطان های سر و گردن موثر است. دوگونه واکسن برای مقابله با HPV وجود دارد. اما نکته با اهمیت آن است که این واکسن ها تنها زمانی احتمال بروز سرطان های مرتبط را کاهش می دهند که پیش از ابتلا فرد به HPV استفاده شده باشند و به ویژه پیش از ازدواج. از این رو مراکز با صلاحیت علمی استفاده از آن را در دختران و پسران پس از 9 سالگی وپیش از 12 سالگی توصیه می کنند.

تشخیص سریع و اولیه: یکی از مهم ترین ابزارها در کنترل سرطان تشخیص زود هنگام آن است پیش از آن که سلول های بدخیم فرصت انتشار به سایر بافت ها را بیابند. از این رو انجام تست های تشخیص (screening) شانس درمان و کنترل سرطان را افزایش می دهند.

 

تشخیص سرطان چگونه است؟

اگر پزشک احتمال بروز سرطان را در  فرد بدهد اقدامات تشخیصی بعدی اهمیت زیادی دارد. از جمله این اقدامات تصویربرداری، آزمایش های خون و از همه مهم تر نمونه برداری از بافت مشکوک است. از طریق نمونه برداری و بررسی سلول ها در آزمایشگاه آسیب شناسی (پاتولوژی) نوع سرطان و سرعت رشد آن مشخص خواهد شد. تصویربرداری نیز ابعاد تومور بدخیم را نشان خواهد. آزمایش خون به بررسی وضعیت عمومی فرد می پردازد و عملکرد اندام ها و نیز احتمال سرطان خون را ارزیابی خواهد کرد.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب