درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

فيساليس وارد سبد خريد ميوه مي‌شود

محمدرضا تيموري، 54 ساله کشاورزي است که توانسته براي نخستين مرتبه اين ميوه را در ايران به صورت صنعتي پرورش و به بازار ارائه دهد.

با‌وجود آنکه رشته تحصيلي‌تان الکترونيک است چگونه وارد عرصه کشت و پرورش ميوه فيساليس شديد؟
مهم‌ترين عاملي که مرا به سمت پرورش اين محصول سوق داد علاقه‌ام به کشت و کار بود. از زماني که به ياد مي‌آورم به پرورش گياهان علاقه زيادي داشتم تا آنکه حدود شش سال پيش متوجه شدم يکي از دوستانم در شهرستان ورامين گلخانه‌اي دارد اين بود که تصميم گرفتم گلخانه کوچکي تدارک ببينم تا در آن به کشاورزي بپردازم و از گل و گياه لذت ببرم. اگرچه در حال حاضر نيز در رابطه با رشته تحصيلي‌ام کم و بيش مشغول به کارم اما قسمت عمده‌اي از وقتم را به پرورش گياهان اختصاص داده‌ام. اکنون نيز حدود پنج سال است که مشغول کشت و کار در اين گلخانه هستم.


چه شد که به فکر پرورش اين ميوه افتاديد؟
نخستين مرتبه ميوه فيساليس را در سفري که به کشور سوئد داشتم مشاهده کردم. آنجا بود که تصميم گرفتم تمام تلاش خود را به کار گيرم تا اين ميوه را در کشور خودم توليد کنم. البته ميوه فيساليس بومي کشور سوئد نبود و در آنجا نيز وارد مي‌شد. 


 اکنون مدت چند سال است که به کشت اين ميوه مشغوليد؟
در حال حاضر سومين سال است که اين ميوه را در گلخانه‌ام پرورش مي‌دهم. البته طي دو سال نخست، ميوه فيساليس را به صورت آزمايشي پرورش دادم اما مدت يک سال است که به صورت صنعتي آن را پرورش مي‌دهم. تا قبل از اين نيز در گلخانه‌ام توت‌فرنگي پرورش مي‌دادم. 


 از شروع کار بگوئيد؟
ابتدا براي احداث گلخانه، تسهيلاتي را از جهاد‌کشاورزي دريافت کردم و اطلاعات مربوط به پرورش اين ميوه را با استفاده از تحقيقات و به کمک يک شرکت خارجي بدست آوردم. در نهايت پس از پرداخت هزينه‌هاي مربوط و وارد‌کردن پايه‌هاي اين ميوه، توانستم با سعي و تلاش فراوان موفق به کشت آن شوم. البته در ابتدا تصميم گرفتم اين ميوه را به صورت آزمايشي کشت دهم اما پس از آنکه متوجه شدم در اقليم ايران نيز مي‌توان آن را پرورش داد پايه‌هاي اين ميوه را وارد‌کردم و به کشت آن ادامه دادم.


 رمز موفقيت خود را در چه مي‌دانيد؟
تصور مي‌کنم اگر به دنبال انجام کارهاي نو بروم موفقيت بيشتري را کسب خواهم کرد ضمن آنکه اين ميوه در کشورمان وجود نداشت و قصد داشتم به جاي وارد‌کردن آن، ميوه را توليد کنم.


 فيساليس، بومي کدام کشور است؟
فيساليس، ميوه تازه‌اي نيست بلکه مردم دنيا به تازگي به آن توجه نشان داده‌اند. خاستگاه اين ميوه امريکاي جنوبي و مربوط به تمدن گمشده اينکا است به طوري که از زمان‌هاي بسيار قديم، سرخپوستان اينکا، آن را به صورت بومي کشت مي‌دادند اما در دنيا اين ميوه تنها مدت 10 الي 12 سال است که مطرح گرديده و در بازار اروپا طرفداران زيادي پيدا کرده است.


 در اين مسير چه سختي‌هايي را پشت‌سر گذاشتيد؟
سختي‌هاي کارمان از آنجا شروع شد که هيچ دانشي راجع به پرورش اين ميوه نداشتيم و البته درصدي از اطلاعاتي که شرکت‌هاي خارجي در رابطه با کشت آن در اختيارمان قرارداده بودند نيز موثر نبود. با اين حال تمام سعي خود را در اين مسير قرار دادم تا اين ميوه را بومي‌سازي کنم و با شرايط فعلي تطبيق دهم. البته ميوه فيساليس براي رشد به دما و رطوبت زيادي احتياج دارد و بايد شرايط خاستگاه آن را فراهم کرد تا رشد کند به همين دليل فراهم‌کردن شرايط رشد آن نيز مرا با دشواري‌هاي زيادي روبه‌رو کرد.


 قصد توسعه پرورش ميوه فيساليس را داريد؟
در حال حاضر حدود هفت هزار متر‌مربعَ گلخانه به کشت اين ميوه اختصاص داده‌ام که البته در ابتدا اين ميزان کمتر بود و سپس گسترش داده‌شد. با اين حال هنوز هم قصد گسترش توليد اين ميوه را دارم ولي از آنجا که جنبه ديگر توليد، مصرف است و با توجه به آنکه اين ميوه در ايران کمتر شناخته شده است مصرف آن نيزکم است. به نظرم اگر شرايط براي توليد مناسب‌تر بود قطعا تلاش بيشتري مي‌کردم تا گلخانه را گسترش دهم اما با دشواري‌هايي که در اين مسير وجود دارد فعلا در همين اندازه به پرورش اين ميوه ادامه خواهم داد.


از طعم اين ميوه بگوئيد؟
اين ميوه طعم بسيار خوشايندي دارد به گونه‌اي که ترکيبي از طعم ميوه‌هاي توت‌فرنگي، گيلاس، کيوي و آناناس را تداعي مي‌کند به همين دليل در کشورهاي اروپايي و امريکايي طرفداران زيادي دارد. البته گذشته از طعم، خواص فراوان آن نيز به محبوبيت اين ميوه افزوده به همين دليل چنانچه مردم ايران نيز طعم آن را چشيده و از خواص آن آگاه شوند به طور قطع از طرفداران آن خواهند شد.


 علت قيمت بالاي خريد اين ميوه چيست؟
قيمت ميوه فيساليس تنها در ايران زياد نيست بلکه اين ميوه در دنيا نيز نسبت به ديگر ميوه‌ها از قيمت بالاتري برخوردار است که علت آن نيز هزينه‌هاي زياد مربوط به توليد آن است. هرعدد ميوه فيساليس  حدود سه الي چهار گرم وزن دارد که در مقايسه با ديگر ميوه‌هاي گلخانه‌اي مانند توت‌فرنگي حدود هشت برابر سبک‌تر است بنابراين به همين ميزان هزينه‌هاي بيشتري لازم دارد. البته پرورش اين ميوه در شرايط اقليمي خاص نيز هزينه‌بر است و بر قيمت تمام شده عرضه آن مي‌افزايد.


 اين ميوه، مخصوص چه فصلي از سال است؟
ميوه فيساليس در محيط گلخانه کشت داده مي‌شود بنابراين تا زماني که صرفه اقتصادي داشته باشد قابل کشت است اما از آنجا که در فصل تابستان، سرد نگه‌داشتن دماي گلخانه کمي سخت‌تر است ممکن است پرورش آن صرفه اقتصادي نداشته باشد درغير اين صورت مي‌توان آن را در همه فصول در گلخانه پرورش داد.


 غلاف روي اين ميوه چه خاصيتي دارد؟
اين ميوه در ابتداي زمان تشکيل، داراي غلاف کاغذي شکلي است که اين غلاف علاوه بر آنکه ميوه را از عوامل بيماري‌زا محافظت مي‌کند از گرد و غبار نيز دور نگه مي‌دارد به همين دليل نيازي نيست ميوه به صورت کامل شسته شود ضمن آنکه ما در توليد اين ميوه  که با نام و برند زر‌گيرين zargreen به بازار عرضه مي‌شود از سموم نيز استفاده نمي‌کنيم و آن را به صورت ارگانيک توليد مي‌کنيم بنابراين احتمال آلودگي آن بسيار کم است.


 از بهترين روش نگهداري اين ميوه بگوئيد؟
اين ميوه ماندگاري خوبي دارد و اگر در معرض نور مستقيم آفتاب قرار نگيرد و در مکاني خشک و خنک نگهداري شود مي‌توان آن را تا دو هفته تازه نگه‌داشت البته خودم مي‌توانم آن را تا مدت دو ماه در شرايط مناسب نگه‌داري کنم. براي نگه‌داري اين ميوه درون يخچال لازم است روي ميوه بسته نباشد زيرا يخچال رطوبت بسيار زيادي دارد به همين دليل اگر بتوان آن را در مکاني خنک در خانه با کولر روشن نگهداري کرد ماندگاري زيادي خواهد داشت. با اين حال براي نگهداري آن درون يخچال، بايد آن را درون سبد قرار داد بدون آنکه روي آن پوشانده شود البته بسته‌بندي‌هايي که ما براي آن انتخاب کرده‌ايم نيز به شرط آنکه روي آن باز گذاشته شود مناسب است.


از خواص ميوه فيساليس بگوئيد؟
ميوه فيساليس آنتي‌اکسيدان فراواني دارد که در پيشگيري از سرطان بسيار موثر است. خواص ضد‌التهاب اين ميوه در طب‌سنتي به اثبات رسيده است. ريزمغذي‌هاي موجود در آن نيز در درمان بيماري آسم و بيماري‌هاي ريوي بسيار موثر است. فيساليس روي پوست اثرات بسيار مفيدي دارد به طوري که در تهيه گران‌ترين کرم‌ها توسط شرکت‌هاي داروسازي معتبر از عصاره و روغن آن استفاده مي‌شود. انواع ويتامين‌آ، ويتامين‌ب و ويتامين اف که در سلامت پوست موثر است در اين ميوه موجود است ضمن آنکه ميزان آهن و پتاسيم بالايي نيز دارد.


 آيا غلاف کاغذي آن نيز خواصي دارد؟
پيشنهاد مي‌کنم هر زمان ميوه فيساليس را ميل کرديد لفاف کاغذي آن را دور نياندازيد. اگر تعداد هفت الي هشت عدد از لفاف کاغذي اين ميوه را درون نصف ليوان آب گرم قرار داده و مدت يک الي دو ساعت منتظر بمانيد و پس از آن دست‌ها را با آب آن شستشو دهيد متوجه خواص نرم‌کنندگي آن خواهيد شد.
 افراد خانواده نيز شما را در اين مسير ياري مي‌کنند؟
در حال حاضر گلخانه، تمامي افراد خانواده را به خود مشغول کرده است همچنين همسرم نيز در اين مسير با تلاش‌هاي بي‌دريغ خود مرا ياري کرده‌اند و من هميشه سپاس‌گزار محبت‌هاي ايشان هستم. 

{/author}

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب