درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

دیابتی ها هم می‌توانند دراژه شکلاتی بخورند!

 

 

 

دراژه شکلاتی برای دیابتی هاچه شد که ایده تولید چنین محصولی را دادید؟
انجیر میوه‌ای است که افراد به ویژه کودکان میل زیادی به خوردن آن ندارند و این فرآورده با طعم مطلوبی که به انجیر داده میل استفاده به آن را در افراد افزایش می‌دهد و علاوه بر این به سبب استفاده از ضایعات باغی موجب تولید ارزش افزوده بالا نیز می‌شود. با توجه به مراجعات زیاد در یکسری از مناطق، برخی محصولات به دلیل وفور و در مواردی به عنوان ضایعات به فروش نمی‌رفت این بود که پیشنهاد دادیم این قبیل محصولات به فرآورده مفید تبدیل گردد چرا که انجیر دارای خواص زیادی است و به خصوص برای کودکان مفید شمرده می‌شود. در این نوع از دراژه ضایعات پادرختی انجیر آلودگی‌زدایی شده و پس از فرآوری و فرم‌دهی روی آنها به وسیله ترکیبات صمغی پوشش داده می‌شوند.

ویژگی این محصول چیست؟ این محصول مانند اسمارتیس است و مغز آن انجیر و دارای روکشی از جنس شکلات است. در حقیقت این محصول مانند قرصی با روکش شکلات است.

مگر شکلات برای دیابتی‌ها مضر نیست؟ شکلاتی که به عنوان روکش برای تهیه این نوع محصول مورد استفاده قرار گرفته است شکلاتی است که شکر ندارد و برای شیرین کردن آن از جایگزین‌های طبیعی شکر استفاده شده است در نتیجه برای افراد دیابتی مشکلی نخواهد داشت ضمن آنکه انجیر نیز برای افراد دیابتی بی‌ضرر است بنابراین این محصول قابل استفاده برای افراد دیابتی نیز است. انجام این فرآیندها سبب به وجود آمدن مزه و حس خوراکی مطبوعی در این محصول می‌شود.

 

استفاده از جایگزین‌های شیرین‌کننده تاثیری بر طعم آن داشته است؟ بسیاری از واحدهای صنعتی تولید فرآورده‌های قنادی و کاکائویی نیازمند ارتقا سطح فناوری خود و تولید محصولات فراسودمند هستند. هر نوع تغییر در ساختار شکلات مانند حذف شکر و چربی سبب به وجود آمدن حس نامطلوبی در محصول می‌شود که بازار آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. در پژوهشکده علوم وصنایع غذایی، تحقیقات زیادی انجام شده که در آنها علاوه بر تغییر اساسی در ساختار فرآورده، طعم، حس خوراکی مطبوع و ویژگی‌های بافتی آن نیز حفظ شود.

آیا تغییر فرمولاسیون محصولات کمکی به ارتقا سلامت جامعه می‌کند؟ در حال حاضر کارخانه‌های شکلات‌سازی تنها تعداد محدودی از انواع شکلات را به جامعه عرضه می‌کنند و استفاده از ترکیبات فراسودمند در محصولات آنها پایین است و تولید کنندگان توجه زیادی به تولید فرآورده‌های کاکائویی و قنادی فراسودمند ندارند در حالی که می‌توان با ایجاد تنوع در فرمولاسیون فرآورده‌های این گروه غذایی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بالا به ارتقای سطح سلامت جامعه نیز کمک کرد.

 

نحوه نگهداری این محصول چگونه است؟ این محصول را می‌توان در دمای اتاق نیز نگهداری کرد زیرا کیفیت آن تغییری پیدا نمی‌کند در حقیقت مانند شکلات است و تغییری در آن رخ نمی‌دهد.

این پروژه چند وقت به طول انجامید؟ این پروژه از دو سال پیش آغاز شده و تاکنون که به ثمر نشسته است ادامه داشت.از آنجا که این فراورده دارای طعم و بافت مطلوب است در مراحل تولید برای تعیین نوع روکش و پوشش آن تحقیقات زیادی انجام شده تا به مطلوب‌ترین فرمول برای تهیه آن دست یابیم. در این تحقیق و تولید چندین متخصص تکنولوژی مواد غذایی و صنایع غذایی دخالت داشته‌اند زیرا یک بحث تولید این محصول، تکنولوژی آن بوده و مبحث دیگر نحوه فرموله کردن آن.

 

گفت و گو با دکتر سمیرا یگانه
مدیر پروژه تولید نخستین دراژه شکلاتی با طعم انجیر در ایران

 

 

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب