درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

هشـداری به‌ نـام نیتـرات!

 

 

 

Nitrit

چــرا بـاید نیتــرات کمـتری دریـافت کنیم؟

مصرف بیش از حد نیترات و نیتریت یکی از عوامل مهم بیماری‌های مزمن خصوصاً انواع سرطان در انسان است. مهم‌‌ترین منابع این عناصر آب، سبزیجات و برخی از محصولاتی است که در تولید آن‌ها از نیترات و نیتریت به عنوان نگهدارنده استفاده می‌‌شود. نیترات و نیتریت به طور غیرمستقیم از طریق مصرف موادغذایی وارد بدن انسان می‌شوند، به طوریکه حدود 87-58 درصد نیترات و 34-16درصد نیتریت در رژیم غذایی از طریق مصرف سبزیجات وارد بدن انسان می‌شود که در مقادیر بیش از حد می‌‌تواند برای انسان مضر باشد.

 

 

 

افزایش احتمال سرطان
حضور نیترات و نیتریت در غذا با افزایش خطر سرطان معده و روده در بزرگسالان و بیماری مت‌هموگلوبینمیا در افراد خردسال همراه است. نیترات به تنهایی سمی نیست اما نیتریت حاصل از احیای آن ممکن است با آمین‌ها ترکیب شود و تشکیل نیتروزآمین دهد که یک ماده سرطان‌زا برای بدن محسوب می‌شود.
در گلبول‌های قرمز خون، مولکول هموگلوبین وجود دارد که کار مهم آن انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن ماست. مت‌هموگلوبینمیا، فرم اکسیدشده‌ی هموگلوبین است که توانایی انتقال اکسیژن را ندارد.
در این حالت، آهن موجود در هموگلوبین اکسید و از حالت Fe 2+ به شکل Fe 3+ تبدیل می‌شود و اکسیداسیون هموگلوبین به مت‌هموگلوبین به طور مداوم در گلبول‌‌های قرمز صورت می‌گیرد.
در نوزادان، آنزیم "مت‌هموگلوبین ردوکتاز" هنوز کامل نشده است که بتواند فعالیت خود را به خوبی انجام دهد، بنابراین در سن قبل از شش ماهگی موجب ایجاد حساسیت و آسیب‌پذیری نوزادان به بیماری مت‌‌هموگلوبینمیا می‌گردد اما با افزایش سن و در سن شش ماهگی فعالیت این آنزیم به سطح فعالیت آنزیم بزرگسالان می‌‌رسد. 

نیترات به تنهایی سمی نیست اما نیتریت حاصل از احیای آن ممکن است با آمین‌ها ترکیب شود و تشکیل نیتروزآمین دهد


تغذیه با شیرمادر تا شش ماهگی
در طول سال‌های 1960 تا 1980 مصرف سوپ هویج جهت درمان نوزادان مبتلا به اسهال توصیه شد. به این دلیل که هویج به علت محتوای سلولز آن، عوامل مکانیکی هضم را بهبود می‌‌دهد و کربوهیدرات آن در معرض تخمیر قرار نمی‌گیرد و در نهایت ایجاد نفخ نمی‌نماید.
در این شرایط، محدوده وسیعی از نیترات (300-7 میلی‌گرم در روز) به بدن نوزادان یک ماهه وارد می‌شد که اولین مورد از بیماری مت‌هموگلوبینمیا به دلیل مصرف سوء‌هویج مشاهده گردید که حدود 20-15 دقیقه پس از مصرف غذا، تنها نشانه‌ای از سیانوز ظاهر شد و گاهی اوقات این علائم به سختی قابل تشخیص بودند.
به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت WHO، تغذیه انحصاری با شیرمادر را تا سن شش ماهگی و پس از شش ماهگی با غذای مناسب توصیه می‌‌کند. مصرف روزانه قابل قبول
(Acceptable daily intake) یا ADI برای نیترات موجود در موادغذاییmg/kg 7/3 وزن بدن (معادل 222 میلی‌گرم نیترات در روز برای فرد 60 کیلوگرمی)، و برای نیتریت، کمتر ازmg/kg 06/0 وزن بدن توسط کمیته ملی اتحادیه اروپا تعیین شد.
دوز کشنده نیترات دریافتی از غذاmg/kg 330 و دوز سمی نیترات برای تشکیل مت‌هموگلوبین در محدودهmg/kg 350-33 وزن بدن به ویژه در شیرخواران است.
گروه‌های حساس به شکل‌گیری مت‌هموگلوبین شامل کودکان، زنان باردار، افرادی که دارای کمبود آنزیم "گلوکز 6- فسفات دهیدروژناز" یا "مت‌هموگلوبین ردوکتاز" هستند و احتمالا افراد مسن، می‌باشند.


روش‌های کنترل ورودی این ترکیبات به بدن
• پوست گرفتن میوه‌ها و سبزی‌ها انباری یا هر میوه‌ی قابل پوست‌گیری، قبل از مصرف چراکه بسیاری از سموم انباری جذب پوست میوه‌ها می‌شوند.
• خریداری میوه و سبزی تازه، سالم و آسیب ندیده و نگهداری آن‌ها در یخچال و مصرف به موقع و زودهنگام آن‌‌ها.
• مصرف موادغذایی دارای ویتامین‌ث و توکوفرول‌ها همراه موادغذایی نیترات‌‌دار یا افزودن این ترکیبات به فرمول موادغذایی‌ که مقدار زیادی نیترات یا نیتریت دارند.
• همچنین استفاده کمتر از کودهای ازته در کشاورزی و مصرف بیشتر سبزی‌ها و میوه‌‌های ارگانیک.

 

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب