درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

سرمقاله شماره 114 - رمضان فرصتی برای بازسازی دستگاه گوارش

  

Ramadan1خودداری از پرخوری و روی‌هم خوری الگوی سالم روزه‌داری است

روزی انسان‌ها بدست خداست و رزق تبرک شده به ایام ماه مبارک عطر و طعم دیگری دارد. عطر بندگی و طعم عشق به خدا گوارای وجود همه بندگان مخلص حضرت حق باشد. مسلمانان سراسر دنیا در این 30 روز در ماراتن بندگی خدا شرکت کرده و رضایت حضرت حق را جستجو می‌کنند و از لحظه لحظه این ایام سود جسته تا توشه‌ای برای آخرت خود برگیرند.

 

برهمین اساس لازم است شیوه تغذیه در این ایام نیز با الهام گرفتن از آموزه‌ها و دستورات دینی شکل گیرد تا تضمین‌کننده سلامت انسان‌ها باشد. آنچه در دستورات دین در خصوص تغذیه در این ماه آمده، در کتب مختلف توسط نویسندگان متعهد عرضه شده که از کتاب آسمانی و دستورات پیامبر و امامان نشات گرفته است و اما از کلیات ارائه شده برمی‌آید که این شیوه تغذیه، الگوی مناسبی برای حفظ سلامت انسان بوده و برای اجرا در سایر ماه‌های سال نیز قابل اجرا می‌باشد.

 


یاداوری الگوی سالم تغذیه‌ای
مصرف غذای کم‌حجم و راحت برای هضم، خودداری از پرخوری و روی‌هم خوری و مصرف مکرر تنقلات، پرهیز از غذاهای چرب و سرخ کرده و سنگین، داشتن خوابی متعادل در طول روز و استراحت و فرصت دادن به دستگاه گوارش برای بازسازی جدار آن برای کارکرد و هضم بهتر غذاها، استفاده از غذاهای مفیدی همچون خرما، عسل، آب‌میوه طبیعی، میوه‌ها و سبزی‌ها، از جمله رفتارهای تغذیه‌ای است که در این آمیزه‌ها بر آن تاکید شده و انسان‌ها برای مدت یک ماه به اجرای این الگوی تغذیه سالم دعوت می‌شوند.

همین جا جا دارد یاد کنیم از استاد گرانقدر علم تغذیه در طب ایرانی اسلامی، مرحوم جناب آقای دکتر محمد مهدی اصفهانی که فروردین ماه سال 96 به دیدار حق شتافتند و در اشاعه تغذیه سالم با پرورش انبوهی از شاگردان متعهد و به تحریر کشیدن کتب ارزشمند متعدد در زمینه تغذیه، دین خود را به جامعه ادا کردند.


یکی از چشمگیرترین مطالب به یادگار مانده از ایشان کتب مرتبط با تغذیه در قرآن و تغذیه در ماه مبارک رمضان است که این بخش از سرمقاله را به بخشی از مقدمه ایشان بر کتاب "تغذیه و روزه‌داری در سلامت و بیماری از دیدگاه طب ایرانی اسلامی" اختصاص می‌دهیم و در آستانه ورود به این ماه پربرکت، از ذات احدیت مغفرت برای روح پاک ایشان طلب می‌کنیم:

 


گرچه هدف اصلی و غائی از این تمرین (روزه‌داری ماه مبارک رمضان) پاک زیستی و عبودیت، آن چنان که از آیه اعلام حکم روزه‌داری به روشنی دریافت می‌شود، فقط نیل به مراتبی از تقوی است، مع الوصف در نظام حکیمانه آفرینش، فواید بسیار جسمی، روانی و اجتماعی برای روزه‌داران تعبیه شده است که کم‌ترین آنها، تقویت سلامت در ابعاد یاد شده و بالاتر از آن، گام برداشتن در مسیر تقرب خداوندی است و افزون بر 14 قرن است که اهل ایمان مشتاقانه و مفتخرانه به اقامه این فریضه الهی می‌کوشند و پیام جانبخش"صوموا تصحوا"(روزه بگیرید تا سلامت باشید) را همزمان و در پایان یک ماه خویشتن‌پایی و خویشتن‌یابی با تمام وجود خود احساس می‌کنند.

دکتر پریسا ترابی/ دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت

 

 

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب