درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

کشاورزی بدون دامداری محکوم به فناست

 

Agricultural without livestockتولید عالی کمی و کیفی زعفران، مصرف بهینه آب در مزرعه، مصرف بهینه پیاز و استفاده از علم نوین در کشت زعفران از عملکردهای مثبت تولیدکننده نمونه زعفران امسال است. وی توانسته میزان 31 کیلوگرم سرگل خشک زعفران را در هر هکتار برداشت کند. به همین دلیل عنوان تولیدکننده نمونه سال 93 را به خود اختصاص داده است. منوچهر مالکی، در حالی که 55 سال سن دارد و مهندسی آبیاری و زهکشی خوانده سالهاست در خراسان رضوی، شهرستان تربت حیدریه مشغول کشت زعفران است و در سال 1393 به عنوان زعفران کار نمونه انتخاب شده است به همین بهانه به گفت و گو با ایشان پرداخته‌ایم.

 

چه شد کشاورز شدید؟
اجداد ما همگی  کشاورز بوده‌اند و این شغل نیز از زمان آنان تاکنون ادامه داشته است. البته پیش از این گندم و جو می‌کاشتیم اما از زمانی که آب کم شد به پرورش باغات روی آوردیم و بیشتر کار ما کشت زعفران شد.

 

تولید عالی کمی و کیفی زعفران، مصرف بهینه آب در مزرعه، مصرف بهینه پیاز و استفاده از علم نوین در کشت زعفران از عملکردهای مثبت تولیدکننده نمونه زعفران امسال است. وی توانسته میزان 31 کیلوگرم سرگل خشک زعفران را در هر هکتار برداشت کند. به همین دلیل عنوان تولیدکننده نمونه سال 93 را به خود اختصاص داده است. منوچهر مالکی، در حالی که 55 سال سن دارد و مهندسی آبیاری و زهکشی خوانده سالهاست در خراسان رضوی، شهرستان تربت حیدریه مشغول کشت زعفران است و در سال 1393 به عنوان زعفران کار نمونه انتخاب شده است به همین بهانه به گفت و گو با ایشان پرداخته‌ایم.

چه شد کشاورز شدید؟
اجداد ما همگی  کشاورز بوده‌اند و این شغل نیز از زمان آنان تاکنون ادامه داشته است. البته پیش از این گندم و جو می‌کاشتیم اما از زمانی که آب کم شد به پرورش باغات روی آوردیم و بیشتر کار ما کشت زعفران شد.


پس مدت زیادی است که به کشت زعفران می‌پردازید؟
بله، حدودا کار کشت زعفران را از 25 سال پیش آغاز کردیم و در حال حاضر 27 هکتار زمین زیر کشت زعفران داریم. البته از ابتدا این مقدار نبود و کار کشت زعفران را از حدود دو الی سه هکتار زمین آغاز کردیم و به تدریج آن را توسعه دادیم.


در این مدت تغییراتی هم در نحوه کشت و کار خود داده‌اید؟
در گذشته زعفران را به روش کرتی می‌کاشتیم اما در حال حاضر زعفران را به روش دانه تسبیحی می‌کاریم به این صورت که دانه دانه پیازها در فاصله 5 تا 7 سانتی‌متری کاشته می‌شود. برای آبیاری نیز مدت هفت سال است که از روش آبیاری تحت فشار استفاده می‌کنیم. 


مزرعه‌تان ارگانیک است؟
حدود سه سال است که کشت زعفران را به صورت ارگانیک انجام می‌دهیم و فقط کود دامی استفاده می‌کنیم و از علف‌کش‌ها استفاده نمی‌کنیم. برای از بین بردان علف‌های هرز نیز پس از آنکه زعفران در اردیبهشت ماه زرد شد گیاهان خشک و علف‌ها را با استفاده از دستگاه از بین می‌بریم. 


مهمترین فصل کار زعفران چه زمانی است؟
برای کشت زعفران از ماه مهر شروع به کار می‌کنیم . پیازها را در خردادماه می‌کاریم و به زمین منتقل می‌کنیم و روی آن را با خاک می‌پوشانیم. در این مدت پیازها نیازی به آبیاری ندارند تا شهریورماه که در این ماه پیازها را آبیاری می‌کنیم. اگر پیازها قبل از این زمان آبیاری شود قارچ‌ها فعال می‌گردند. پس از آن خاک را سله‌کشی می‌کنیم تا سطح پیازها باز گردد. 


مهمترین ویژگی پیازهای کشت شده چیست؟
پیازهایی که انتخاب می‌کنیم همگی باید بالای 10 گرم وزن داشته باشد و زمین نباید بافت سنگینی داشته باشد. بافت شنی- رسی خاک برای کشت زعفران مناسب است. پیاز زعفران از همان سال اول گل می‌دهد ولی میزان گل آن کم است. این گیاه بین 6 تا 15 سال گل می‌دهد و پیازهای اطراف آن به تدریج بیشتر و بیشتر می‌شود به طوری که یک عدد پیاز، طی 7 الی 8 سال 100 تا 120 پیاز می‌شود. 


چرا زعفران را بیشتر در خراسان می‌کارند؟
زعفران شرایط آب و هوایی خاصی می‌خواهد و باید در ارتفاعات بیش از 1300 متر از سطح دریا کاشته شود تا رشد کند زیرا گرمای تابستان به پیاز خسارت وارد می‌کند به طوری که با گرم شدن هوا میزان گل آن نیز کم می‌شود. این گیاه، شرایط آب و هوایی سردسیر را دوست دارد و در مکان‌هایی که در فصل تابستان بارندگی نیست بهتر رشد می‌کند. 


زعفران را می‌توان در خانه کاشت؟
بله، برای کاشت این گیاه در خانه، گلدانی با حداقل 30 سانتی‌متر عمق نیازمندیم. پیاز را باید در فصل خردادماه در عمق 20 سانتی‌متری خاک بکاریم و گلدان را در مکانی سرد قرار دهیم. روی پیاز را با خاک بپوشانید و آن را خشک نگه دارید. هوا که سرد شد در شهریور یا مهرماه گلدان را آب دهید. پیاز بعد از دو الی سه هفته رشد می‌کند و گل می‌دهد و پس از مدت یک سال، 4 الی5  پیاز دیگر هم می‌دهد. در اردیبهشت ماه که رنگ گیاه زرد شد دیگر نباید به آن آب داد. این گیاه عاشق برف و سرماست و سرما را تا 8 درجه زیر صفر تحمل می‌کند. 


هنگام خرید زعفران باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
زعفران خوب نباید زیاد تیره باشد زیرا تیرگی نشانه ماندگی است. سه کلاله گل زعفران باید به هم وصل باشد تا احتمال تقلبی بودن آن کم شود و آخر اینکه زعفران باید بوی تازگی بدهد و هنگام خرید باید از فروشگاه‌های معتبر تهیه گردد.


فرزندان‌تان هم در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند؟
دو فرزند دارم. دخترم فارغ تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی است و پسرم علوم دامی می‌خواند. 


پس در واقع هیچ یک از فرزندان‌تان علاقه‌ای به کشاورزی ندارند؟
علوم دامی که پسرم مشغول به تحصیل در آن رشته است نیز یک شاخه از علم کشاورزی است. آلمانی‌ها معتقدند کشاورزی بدون دامداری محکوم به فناست و این اعتقاد آنها به خاطر کود دامی است.

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب