درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

کـالای قـاچاق و سلامتی جامعه

 

 

Contrabandعدم نظـارت کـافی و ورود کــالای قـاچاق می‌تواند تهدیدی جـدی علیه سـلامتی افـراد بـاشد

متاسفانه امروزه افراد یا شبکه‌هایی از مجاری غیرمجاز، کالاهایی را بدون اعمال نظارت دستگاه‌های مسوول روانه بازار می‌کنند و یا با استفاده از گریزگاه‌های موجود در مبادی رسمی، کالای خود را به دور از هرگونه اعمال کنترل کیفی و بهداشتی عبور می‌دهند كه در هر دو صورت احتمال این كه کالای عرضه‌شده به گونه‌ای از نظر کیفیت و استاندارد مشکل داشته باشد و سلامت جامعه را به خطر اندازد وجود دارد.  از طرف دیگر قاچاقچیان به منظور گریز از کنترل‌های قانونی، ترفندها و شگردهای خاصي را در بسته‌بندی، جاسازی، حمل، نگهداری و عرضه کالاهای قاچاق بكار مي‌گيرند كه این موضوع خود نیز سبب فاسد شدن و از دست رفتن کیفیت و سلامت کالاها می‌گردد.

 


عمده‌ترین کالاهای غذایی قاچاق
با وجود اهرم‌های کنترلی زیاد به ویژه کنترل‌های وزارت بهداشت، درصد زیادی از مواد عرضه‌شده مناسب مصرف نیستند. بخشی از کالاهای غیربهداشتی بدور از  کنترل‌های بهداشتی و قانونی از مجاری غیرمجاز وارد کشور می‌شود و بخشی از کالاهای قاچاق نیز از کاستی‌های قانونی و اجرایی مربوط به بازارچه‌های مرزی، تعاونی‌های مرزنشین، کالای ته‌لنجی، مناطق آزاد، بار همراه مسافر و همانند آن سوء استفاده کرده و از مجاری عرضه سربر آورده‌اند.نوشیدنی‌ها، درصد بالايي از موادغذایی قاچاق را بخود اختصاص داده‌اند. در سال‌های اخیر قاچاق خشکبار نیز به علت افزایش قیمت داخلی رکورد زده‌است. انواع کنسرو و شکلات و شیرینی و در نهایت برنج و چای نیز از مواد غذایی اصلی هستند که بیشترین واردات قاچاق را به خود اختصاص می‌دهند.  

 


قاچاق میوه با امکانات
اما حکایت قاچاق میوه کمی متفاوت است. در واقع میوه، نیازمند شرایط نگهداری خاصی است و باید با کانتینرهای یخچال‌دار حمل شود، ضمن آنکه قاچاق این محصول در حجم کم، صرفه اقتصادی ندارد لیکن وقتی شاهد عبور چنین کالایی با این مشخصات از مرزهای کشور هستیم و می‌بینیم حمل میوه با این حجم بالا و با کانتینر یخچال‌دار، طوری برنامه‌ریزی شده که قبل از فاسد شدن به دست مصرف‌کننده برسد این امر بسیار سئوال‌برانگیز است قاچاق میوه می‌تواند ما را با انواعی از بیماری‌های عفونی روبه‌رو سازد که به هیچ‌وجه آمادگی مقابله با آن را نداریم. برای کنترل و نظارت بر واردات و قاچاق موادغذایی مانند میوه و گوشت، قرنطینه‌هایی در بازارچه‌های مرزی وجود دارد تا مأموران وزارت بهداشت، سلامت این مواد را مورد آزمایش قرار دهند، سپس مجوز حضور این خوراکی‌ها در بازار مصرف صادر می‌شود اما این داستان برای آن دسته‌ای است که از مبادی رسمی و قانونی وارد کشور می‌شوند در حالی که بیشتر میوه‌های وارداتی قاچاق هستند.  

 


ورود مواداولیه غذایی بدون مجوز
نکته مهم دیگر، مواد اولیه و تشکیل‌دهنده ساخت بسیاری از موادغذایی خارجی است که تأییدیه مراجع بهداشتی را ندارد. رنگ‌های غیرمجاز و تقلبی استفاده شده که در شرایط بسیار غیربهداشتی تهیه می‌شوند بیماری‌زا هستند و افراد سودجو با استفاده از نام یک برند معروف، نوع تقلبی آن را با مواد اولیه نامرغوب و ناسالم تهیه می‌کنند و آن را بصورت قاچاق وارد کشورهای دیگر می‌کنند.

 


چای تقلبی
بسیاری از محموله‌های چای که به صورت غیرقانونی به کشور وارد می‌شود، شرایط بسته‌بندی و حمل بهداشتی ندارد اما در بسته‌های شکیل و جذاب و با مارک‌ و برندهای معروف تقلبی به بازار عرضه می‌شود. اغلب این محصولات آغشته به اسانس، رنگ، طعم‌دهنده و افزودنی‌های غیرمجاز زیان‌آور بوده و ذائقه مصرف‌کنندگان را با این مواد به خود متوجه می‌سازد. رنگ و طعم این محصولات به هیچ‌وجه طبیعی نیست و مصرف آنها معمولاً زیان‌آور است. اغلب چای‌های خارجی در واقع همان بی‌کیفیت‌ترین چای داخلی با اسانس‌های شیمیایی بوده و 90 درصد چای‌ها در ادارات و وزارتخانه‌ها، چای‌های تقلبی هستند. متأسفانه گاه دلالان چای، چای‌هایی را که 30 سال در انبارها مانده با چای‌ خارجی ترکیب کرده و می‌فروشند. کالاهای دخانی قاچاق به ویژه سیگار نیز هر سال در حجم عظیمی وارد بازار شده و سلامت جامعه را تهدید می‌کند در این میان خطر ناشی از برخی از انواع آن که به دور از کنترل‌های قانونی و کیفی وارد شده‌اند، به مراتب زیادتر می‌باشد. سیگارهای قاچاق که بدون برچسب و نشانه‌های هشداردهنده هستند، دارای مواد رادیواکتیو بوده و زیان آنها بسیار زیاد است ضمن آنکه سیگارهای لایت و میوه‌ای و عناوینی مانند آن همگی تقلبی است.

 

 

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب